wtorek, 6 czerwiec 2023, 12:12

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Jubileusz kamieńskiej oświaty

Jubileusz kamieńskiej oświaty

piątek, 09 października 2015, 21:25 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, historia

W środę, 7 bm., obchodziliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty w Kamieniu Pomorskim. 7 października 1945 r. została uroczyście otwarta Publiczna Szkoła Powszechna będąca pierwszą polską placówką oświatową w naszym mieście. Szkoła ta, zorganizowana i kierowana przez prowadzącego tajne nauczanie podczas II wojny światowej powstańca warszawskiego Mariana Kazusiaka, znajdowała się w budynku położonym przy ulicy Bohaterów 17, dziś Jana Długosza, gdzie mieści się Urząd Kontroli Skarbowej i Urząd Skarbowy, a przez długie lata znajdowało się Przedszkole Państwowe nr 2.

Sześćdziesięciu czterech uczniów w sześciu klasach, od pierwszej do szóstej, rozpoczęło naukę w Publicznej Szkole Powszechnej w Kamieniu 4 września 1945 r. Jej pierwszymi nauczycielami, oprócz kierownika Kazusiaka, były: jego żona Izabela Kazusiakowa, Danuta Kobel i Wanda Jasińska, żona Pełnomocnika Rządu na Obwód Kamień i pierwszego polskiego starosty kamieńskiego Władysława Jasińskiego.

Uroczystość otwarcia szkoły odbyła się 7 października 1945 r. Siedemdziesiąt lat później rocznicowe uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, po którym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku pierwszej polskiej placówki oświatowej w Kamieniu z udziałem pocztów sztandarowych szkół z terenu naszej gminy. Tablica ufundowana została przez kamieński Zakład Kamieniarski Pana Janusza Wołczyka. Fundatorowi jak również Pani Izabeli Zawadzkiej dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie będącego administratorem budynku, która wyraziła zgodę na umieszczenie tablicy i uczestniczyła w środowych uroczystościach serdecznie w tym miejscu dziękujemy.

Odsłonięcia tablicy dokonali nauczyciele, którzy najwcześniej zaczęli uczyć na terenie naszej gminy w jej obecnych granicach i którzy mogli dotrzeć na środową uroczystość: Pani Helena Cieślik, która w 1947 r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Rzewnowie, Pan Józef Wołyniec, który w 1952 r. podjął pracę w szkole Jarszewie by rok później przenieść się do Rzewnowa, Pani Wanda Świątek od 1953 r. ucząca w Jarszewie oraz Pan Antoni Golusda, który w tym samym roku został nauczycielem Państwowego Liceum Pedagogicznego w Kamieniu Pomorskim.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości udali się do nowego budynku naszego Muzeum, gdzie odbyło się spotkanie z długoletnimi nauczycielami i pracownikami oświaty, podczas którego Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Pan Stanisław Kuryłło odczytał list gratulacyjny od Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty Pani Ewy Boreckiej. W części artystycznej spotkania wystąpili: działający w Szkole Podstawowej nr 1 zespół „O Rety! Flażolety” prowadzony przez Panią Joannę Jarząb-Brendę oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego przygotowani przez Panią Justynę Masłowską, którzy w telegraficznym skrócie przedstawili historię powojennej kamieńskiej oświaty oraz scenkę dotyczącą listu Koła Rodzicielskiego przy Powszechnej Szkole Publicznej do Zarządu Miejskiego z 12 listopada 1946 r. w sprawie panującego w szkole zimna i konieczności naprawy znajdujących się w niej pieców. Spotkanie stało się również okazją do wspomnień. O początkach swej pracy w kamieńskiej oświacie opowiadała Pani Helena Cieślik, która związana z nią była zawodowo w latach 1947-1951 oraz Pan Józef Wołyniec, który w 1951 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej, by rok później przenieść się do Jarszewa, a stamtąd w 1953 r. do Rzewnowa.

Po spotkaniu otwarta została wystawa „70 lat kamieńskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej”, która mogła zostać przygotowana dzięki finansowemu wsparciu Klubu Radnych „Nasza Gmina. Nasz Powiat” Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim oraz Burmistrza Gminy Kamień Pomorski Pana Stanisława Kuryłły i jego zastępcy Pana Leszka Szeflińskiego, za które serdecznie dziękujemy. Wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem instytucji i osób prywatnych, które wspomogły nas w organizacji oświatowych obchodów. Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół z terenu gminy Kamień Pomorski, pracownikom Kamieńskiego Domu Kultury, grupy gospodarczej przy Urzędzie Miejskim, Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty w Kamieniu Pomorskim, Zarządowi Dróg Powiatowych, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kamieńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, uczniom kamieńskiego LO i wolontariuszkom z SP 1 oraz (w kolejności alfabetycznej) Pani Małgorzacie Boboryko, Panu Jerzemu Bogdanowiczowi, Państwu Helenie i Bolesławowi Cieślikom, Pani Dorocie Forell, Pani Jadwidze Glock, Pani Ewie Jakubiec, Pani Joannie Jarząb-Brendzie, Państwu Małgorzacie i Jackowi Golusdom, Panu Alfredowi Klimeckiemu, Państwu Romanie i Bogusławowi Kołodziejczykom, Pani Teresie Koniecznej, Pani Marii Kotlarek, Pani Jadwidze Kuczkowskiej, Pani Marii Kurce, Pani Barbarze Majcher, Państwu Janinie i Jerzemu Mańczakom, Państwu Zofii, Justynie i Henrykowi Masłowskim, Pani Janinie Markowicz, Pani Barbarze Moskiewicz, Pani Bożenie Muńdziakiewicz, Panu Aleksandrowi Omelańskiemu, Pani Ewie Predko, Panu Mieczysławowi Prętczyńskiemu, Pani Mirosławie Pyzik-Marciniak, Pani Alfredzie Siedlik, Państwu Aleksandrze i Jakubowi Sochom, Panu Stanisławowi Solskiemu, Pani Krystynie Stanek-Koniecznej, Pani Wandzie Świątek, Panu Józefowi Wołyńcowi oraz Paniom Helenie i Marioli Zwolskim.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Jubileusz kamieńskiej oświaty Reviewed by on . W środę, 7 bm., obchodziliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty w Kamieniu Pomorskim. 7 października 1945 r. została uroczyście otwarta Publiczna W środę, 7 bm., obchodziliśmy jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty w Kamieniu Pomorskim. 7 października 1945 r. została uroczyście otwarta Publiczna Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top