wtorek, 6 czerwiec 2023, 10:49

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Wolin » Życzenia dla Pana Józefa Dach

Życzenia dla Pana Józefa Dach

niedziela, 01 listopada 2015, 15:39 Kategoria: Gmina Wolin, społeczeństwo

W środę 28 października 2015 r. doniosły Jubileusz 90. urodzin obchodził Pan Józef Dach z Koniewa. Z tej okazji burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z sekretarzem Gminy Romanem Pawłowskim oraz sołtysem Koniewa Krzysztofem Czachem odwiedzili dostojnego Jubilata.

Pan Józef przyjął gości w towarzystwie zięcia Janusza Dziembora i córki Teresy z mężem Pawłem. Eugeniusz Jasiewicz składając gratulacje dostojnemu Jubilatowi wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. sołtys Koniewa Krzysztof Czach także przekazał życzenia od mieszkańców sołectwa. Przy kawie, ciasteczkach i urodzinowym torcie Jubilat wspominał swoje doświadczenia życiowe i przybycie na ziemię wolińską.

Józef Dach urodził się 28 października 1925 r. w miejscowości Długi Kąt w województwie lubelskim, powiecie biłgorajskim, gminie Józefów. Okres przedwojenny spędził w domu rodzinnym pomagając ojcu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Po wybuchu II wojny światowej w 1940 roku wraz z dwoma braćmi został aresztowany przez hitlerowców i skierowany do prac przymusowych przy budowie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Następnie przewieziono ich do obozu koncentracyjnego w Penemüde na wyspie Uznam, gdzie pracowali przymusowo przy produkcji rakiet V 2. W trakcie bombardowania ośrodka produkcji rakiet przez aliantów w lipcu 1943 r. zginął jeden z braci Pana Józefa. Następnie przebywał w obozach na wyspie Rugia i w Hamburgu, gdzie zastał go koniec wojny. Po zakończeniu wojny został wcielony do armii, gdzie służył do 1947 roku. Następnie powrócił w rodzinne strony i pracował w Państwowych Nieruchomościach Ziemskich. W 1953 ożenił się z Adelą Gmiterek. W 1960 roku przyjechał z żoną i czworgiem dzieci na ziemię wolińską i osiedlił się w Koniewie gdzie do emerytury prowadził 24-hektarowe gospodarstwo rolne a także udzielał się społecznie. Działał aktywnie w związku zawodowym Solidarność Rolników Indywidualnych. Był inicjatorem budowy Szkoły Podstawowej w Koniewie.

Pan Józef Dach wspólnie ze zmarłą w 2008 r. żoną Adelą wychowali czworo dzieci – 2 córki, Grażynę mieszkającą w Szczecinie, Teresę mieszkającą w Niemczech i dwóch synów – nieżyjącego już Bogdana i Jerzego mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Dochował się czworo wnucząt i dziewięcioro prawnucząt

Drogiemu Jubilatowi życzymy co najmniej 150 lat!

Życzenia dla Pana Józefa Dach Reviewed by on . W środę 28 października 2015 r. doniosły Jubileusz 90. urodzin obchodził Pan Józef Dach z Koniewa. Z tej okazji burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z sekretarz W środę 28 października 2015 r. doniosły Jubileusz 90. urodzin obchodził Pan Józef Dach z Koniewa. Z tej okazji burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz z sekretarz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top