środa, 27 październik 2021, 20:29

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Wolin » Jubileusz 95. urodzin Pana Czesława Proszko
Jubileusz 95. urodzin Pana Czesława Proszko

Jubileusz 95. urodzin Pana Czesława Proszko

wtorek, 24 Listopad 2015, 21:35 Kategoria: Gmina Wolin, społeczeństwo

W środę, 17 listopada, doniosły Jubileusz 95. urodzin obchodził Pan Czesław Proszko z Wolina. Z tej okazji życzenia dostojnemu Jubilatowi złożył osobiście burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz w towarzystwie sekretarza Gminy Romana Pawłowskiego.

Pan Czesław przyjął gości w towarzystwie żony Honoraty i córki Anny z mężem Januszem. Eugeniusz Jasiewicz składając gratulacje Panu Czesławowi wręczyli kwiaty i drobny upominek oraz życzyli wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Przy kawie i domowych wypiekach dostojny Jubilat wspólnie z małżonką wspominali swoje wojenne doświadczenia i przybycie na ziemię wolińską.

Czesław Proszko urodził się 17 listopada 1920 r. w miejscowości Morozowszczyzna w powiedzie Grodno (obecnie Białoruś). Miał czworo rodzeństwa – same siostry, z których jedna jako dziecko zmarła, a pozostałe mieszkają w Wolinie, Szczecinie i Olecku. Pan Czesław w 1943 roku wstąpił do Armii Krajowej do 85. Oddziału Leśnego, który był zalążkiem 24. Brygady AK „Dryświaty”. W lipcu 1944 roku po operacji „Ostra Brama” Brygada została rozformowana i jej żołnierze zostali internowani w Kupczelach a później trafili do obozów pracy pod Kaługą na Zakaukaziu. Po zwolnieniu w styczniu 1946 roku przyjechał do rodziców na ziemię wolińską, którzy po wojnie objęli gospodarstwo rolne w Koniewie. Bojąc się aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa (za przynależność do AK), w 1947 roku wyjechał do Węgorzewa na Mazurach gdzie podjął pracę w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń jako aprobant szacunkowy. Później pracował w Spółdzielni Budownictwa Wiejskiego – przygotowując mieszkania dla przesiedleńców, między innymi w miejscowości Kuty. Tam poznał Panią Honoratę, z którą w 1948 roku wziął ślub i do dzisiaj są szczęśliwym małżeństwem. W 1956 roku z żoną przyjechał i osiadł w Wolinie, gdzie podjął pracę w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, działając aktywnie w Polskim Związku Pszczelarskim.

Pan Czesław wspólnie z żoną Honoratą wychowali dwie córki, z których jedna mieszkająca w Kanadzie już nie żyje, druga mieszka w Wolinie. Dochowali się dwojga wnuków i dwóch wnuczek oraz jednego prawnuka.

Drogiemu Jubilatowi życzymy co najmniej 150 lat!

Jubileusz 95. urodzin Pana Czesława Proszko Reviewed by on . W środę, 17 listopada, doniosły Jubileusz 95. urodzin obchodził Pan Czesław Proszko z Wolina. Z tej okazji życzenia dostojnemu Jubilatowi złożył osobiście burmi W środę, 17 listopada, doniosły Jubileusz 95. urodzin obchodził Pan Czesław Proszko z Wolina. Z tej okazji życzenia dostojnemu Jubilatowi złożył osobiście burmi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top