czwartek, 6 październik 2022, 16:13

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Boże Narodzenie w Areszcie Śledczym w Kamieniu Pomorskim

Boże Narodzenie w Areszcie Śledczym w Kamieniu Pomorskim

czwartek, 17 grudnia 2015, 23:19 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, społeczeństwo

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Na każdym kroku widać świąteczne ozdoby, światełka, choinki…  Również w miejscu tak specyficznym jak Areszt Śledczy w Kamieniu Pomorskim można było odczuć magię zbliżających się świąt. W dniu 16.12.2015r. w świetlicy tutejszego aresztu odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez zespół teatralny skazanych kobiet „Karniaczki.pl”. Bardzo starannie przygotowane dekoracje oraz stroje zrobiły duże wrażenie na publiczności, wśród której znajdowali się m.in. Ks. Proboszcz Dariusz Żarkowski, Pan Dyrektor Aresztu Śledczego w Kamieniu Pomorskim ppłk. Waldemar Misiak, funkcjonariusze jednostki oraz osadzone kobiety.

Wszyscy w skupieniu przyglądali się znanemu od dziecka biegowi wydarzeń w Betlejem. Wspólne śpiewanie kolęd na zakończenie przedstawienia oraz gromkie brawa zrekompensowały godziny przygotowań, tremę i stres podczas występu aktorek. Grupa teatralna „Karniaczki.pl” jest jedną z form resocjalizacji prowadzoną w ramach programu „Artysta – Plastuś”, którego twórcą i realizatorem jest wychowawca aresztu mł. chor. Damian Głowacki. Na co dzień oprócz spraw wychowawczych prowadzi on zajęcia kulturalno – oświatowe i sportowe.

Zajęcia w ramach teatru nie narzucają osadzonym w areszcie kobietom żadnych rygorystycznych ram. To właśnie one same zmieniają otrzymany jako wzór scenariusz, tworzą stroje, dekoracje, dobierają odpowiednią muzykę aby w efekcie chociaż na chwilę znaleźć się w innej rzeczywistości. Tego typu inicjatywy skazanych mają na celu kształtowanie szacunku do kultury narodowej i tradycji, kreowanie otwartych, twórczych postaw społecznych, zaspokojenia potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych i twórczości własnej. Przede wszystkim zaś mają skłonić do przemyśleń i głębszej refleksji nad tym co w życiu powinno być najważniejsze .

Tekst/foto. Marek Dybionka

 

Boże Narodzenie w Areszcie Śledczym w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Na każdym kroku widać świąteczne ozdoby, światełka, choinki…  Również w miejscu tak specyficznym jak Areszt Śledczy Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Na każdym kroku widać świąteczne ozdoby, światełka, choinki…  Również w miejscu tak specyficznym jak Areszt Śledczy Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top