piątek, 19 sierpień 2022, 07:40

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Wystawa malarstwa Bronisławy Kaczor w MHZK
Wystawa malarstwa Bronisławy Kaczor w MHZK

Wystawa malarstwa Bronisławy Kaczor w MHZK

piątek, 08 stycznia 2016, 17:31 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W Święto Trzech Króli w w nowej siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy „Skarby Pomorza w twórczości pomorskiej malarki Bronisławy Kaczor” zorganizowanej przez MHZK we współpracy z kamieńską Parafią pw. św. Ottona i Fundacją „Bonin”.

Bronisława Kaczor urodziła się na Wileńszczyźnie. Po II wojnie światowej zamieszkała w Świnoujściu, a później w Szczecinie. Jest absolwentką szczecińskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz studiów podyplomowych z Wiedzy o Sztukach Współczesnych na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim i w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Przez lata uczyła w plastyki w szczecińskim VI Liceum Ogólnokształcącym. Pracowała również jako nauczyciel akademicki w Instytucie Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Szczecińska malarka uprawia malarstwo sztalugowe akwarele, pastele, grafikę użytkową i collage. Zachwycając się pięknem krajobrazu Pomorza Zachodniego najchętniej tworzy w plenerze. Jest autorką cykli malarskich o tematyce morskiej i rybackiej. Swym pędzlem uwiecznia również zabytkowe budowle i kościoły. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i poza granicami naszego kraju. Za swą twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Swoje obrazy prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami. Kilkakrotnie jej prace były pokazywane w naszym mieście – w kapitularzu i wirydarzu katedralnym oraz w Pałacu Biskupim.

Prezentowaną w naszym Muzeum wystawę tworzy piętnaście prac Bronisławy Kaczor, z których najstarsza zatytułowana „Port w Świnoujściu” została namalowana w 1968 r., a ostatnia – „Kutry” – 39 lat później. Na ekspozycji znalazł się również obraz ukazujący podwórze kamieńskiej plebanii z widokiem na wieżę katedralną.

Wystawę można obejrzeć do 14 marca br. Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Wystawa malarstwa Bronisławy Kaczor w MHZK Reviewed by on . W Święto Trzech Króli w w nowej siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy "Skarby Pomorza w twórczości pomorskiej malarki Bronisław W Święto Trzech Króli w w nowej siedzibie Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbył się wernisaż wystawy "Skarby Pomorza w twórczości pomorskiej malarki Bronisław Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top