piątek, 2 czerwiec 2023, 19:36

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Wspomnień czar cz. III

Wspomnień czar cz. III

sobota, 23 stycznia 2016, 14:11 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

21 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono środkowo-północną część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Krasickiego, Światowida, Krótkiej, Zdrojowej, Kopernika, Mickiewicza, Rybackiej, Bohaterów Warszawy, Gryfa Pomorskiego, Placu Neptuna oraz Międzynarodowy Dom Kultury i Park Zdrojowy.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia tragicznej i głośnej w całej Polsce sprawy z lat 70-tych XX wieku – morderstwa studenta w restauracji Europa. Następnie wspominaliśmy również głośną wśród miejscowych, ale tym razem zabawną historię jak jeden z mieszkańców wprowadził do tego lokalu konia. Natomiast do restauracji Zagłoba wjechał na nim i kupił piwo dla siebie oraz zwierzęcia.

Dowiedzieliśmy się, że w miejscu obecnego banku przy ul. Światowida znajdował się kiedyś dom publiczny.

Ciekawostką była informacja o spreparowanym wielorybie, którego można było oglądać w latach 60-tych XX w. na starym rynku – obecnym Placu Neptuna. Waleń, z którym jeżdżono po całej Polsce jako atrakcją, zajmował cały plac.

Wspominaliśmy Pana Wierciocha, który zapoczątkował sprzedaż pamiątek z bursztynów i muszli w Międzyzdrojach. Turystom na pytanie jak zbierać bursztyny, zawsze odpowiadał, że trzeba skoro świt iść na plażę i kopać koniecznie niebieską łopatką.

Z nostalgią wspominaliśmy rurki z kremem w lokalach Kryształ i Mors, dancingi w Bursztynowej, Astorii i Srebrnej Fali, a także wyjścia na piwo do Zagłoby i Europy.

Klikając w poniższe linki zobaczysz jak przebiegało III spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”: 1 część https://www.youtube.com/watch?v=wM4LA0DgDsQ&feature=youtu.be

2 część https://www.youtube.com/watch?v=oSPagXid1PA

Serdecznie dziękujemy za przybycie i udostępnienie przez mieszkańców naszej gminy materiałów z prywatnych zbiorów do prezentacji multimedialnej. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym będziemy rozmawiać o zachodniej części miasta obejmującej m.in. ulice Mieszka I, Nowomyśliwską, Gryfa Pomorskiego, Bohaterów Warszawy, Wesołą, Plażową, Spokojną, Polną, itd.

Osoby, które chciałyby udostępnić swoje zdjęcia, pocztówki oraz pamiątki związane z Międzyzdrojami do prezentacji lub na wystawę, prosimy o zgłaszanie się do pracowników biblioteki lub przesyłanie materiałów na adres e-mail: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com

Zapraszamy do oglądania wystaw w bibliotece. W holu można obejrzeć zdjęcia Międzyzdrojów pt. „Wspomnień czar” cz. III oraz w czytelni, wystawę fotografii Moniki Kunkel-Ratajczak z podróży po Grecji.

Bibliotekarze

 

Wspomnień czar cz. III Reviewed by on . 21 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono środkowo-północ 21 stycznia 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono środkowo-północ Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top