niedziela, 1 październik 2023, 16:33

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zaproszenie na wystawę
Zaproszenie na wystawę

Zaproszenie na wystawę

wtorek, 23 lutego 2016, 07:32 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, kultura i sztuka

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, które odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 lutego, o godz. 18.00 w nowym budynku MHZK przy ulicy Adama Mickiewicza 34.

Przygotowana przez Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku wystawa pokazuje tradycje wytwarzania guzików w miejscowości Sochocin znajdującej się w powiecie płońskim na Mazowszu. Sochocin, dziś wieś, otrzymał prawa miejskie w 1385 r., które zostały mu odebrane 484 lata później w wyniku represji po powstaniu styczniowym.

Guzikarstwo rozwijające się na Mazowszu w drugiej połowie XIX w. stanowiło odpowiedź na intensywny rozwój przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim. W Sochocinie pierwszy zakład guzikarski powstał w końcu XIX stulecia. Surowcem do produkcji guzików były importowane z basenu Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego muszle małży morskich, a po II wojnie światowej małże krajowe z Wisły, Narwi i Bugu. Guzikarstwo stanowiło główną gałąź rzemiosła, którą zajmowano się w Sochocinie. Przyjmuję się, iż ostatni zakład guzikarski w tej miejscowości zamknięto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Zaproszenie na wystawę Reviewed by on . Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, które odbędzie się w najbliższy wtorek, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Sochocińskie guziki – ślad dawnej tradycji”, które odbędzie się w najbliższy wtorek, Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top