sobota, 23 wrzesień 2023, 03:17

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Survival i dobra książka Krzysztofa Petka

Survival i dobra książka Krzysztofa Petka

czwartek, 25 lutego 2016, 08:18 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

23 lutego 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla młodzieży klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach    z Krzysztofem Petkiem, dziennikarzem, reportażystą, autorem książek przygodowych-sensacyjnych dla młodzieży oraz organizatorem szkół przetrwania. Pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich. Współpracuje  z wieloma wydawnictwami w kraju. Jest autorem powieści sensacyjno-przygodowych, m.in.: „Diamentowy pościg”, „Zaklęcie dla Golema. Praga”, „Całe złoto El Dorado” oraz serie „Operacja HYDRA” i „Gra”. Podczas spotkania opowiadał o swojej 30 letniej pracy jako dziennikarz, którą zaczynał jako uczeń drugiej klasy szkoły średniej. Jest współtwórcą radia RMF FM w Katowicach, pracował także w telewizji na terenie Śląska.

Petek w swoich książkach dla młodzieży opisuje różne przygody i niebezpieczeństwa, które czyhają na młodych ludzi takie jak: sekty, narkotyki… Fabułę przedstawia bardzo realistycznie. Swojego bohatera stawia w sytuacjach bez wyjścia, każe dokonywać trudnych wyborów. Na spotkaniu opowiedział o warsztatach literackich, które prowadzi. Autor zaznaczył, że aby napisać dobrą książkę, na początku trzeba „zamordować” muzę – wenę i nauczyć się podstaw pisarskich. Bardzo ważna jest konstrukcja powieści i forma. Uważa, że nie ma czegoś takiego jak talent, najważniejsza jest przede wszystkim mozolna, ale dająca efekty praca.

Krzysztof Petek jest organizatorem szkół survivalowych w kraju i za granicą. Na jego obozach młodzież przechodzi różne szkolenia, ale nie jest do niczego przymuszana. Uczy zasad przetrwania w trudnych warunkach, współpracy, elementów samoobrony, a przede wszystkim udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Na takich obozach każdy uczy się podejmować samodzielne decyzje i zapobiegać zagrożeniom. Ku zdziwieniu gimnazjalistów na takie wyprawy częściej decydują się dziewczyny, które według Petka są odważniejsze od chłopców. Wyprawy organizowane są na terenie kraju a także w Rumunii. Jego globtroterskie wyprawy to sposób na życie i pokonywanie własnych słabości. Opowiadał, że w czasie tych dalekich podróży spotyka wielu ciekawych ludzi. Na Syberii rozmawiał z wnuczką powstańca styczniowego z 1863 roku.

Podczas spotkania Krzysztof Petek pokazał uczniom kilka prostych technik samoobrony. Zaznaczył, że podstawą skutecznej obrony jest ucieczka. Kontakt fizyczny z przeciwnikiem jest ostatecznością. Młodzież była zainteresowana zdjęciami i opowieściami z różnych wypraw podróżnika. Krzysztof Petek zaprosił wszystkich zainteresowanych na warsztaty dziennikarskie organizowane przez niego oraz do szkoły survivalu, którego kolejna edycja odbędzie się już 2 lipca w Beskidzie Żywieckim. Finałem spotkania były pamiątkowe zdjęcia oraz dedykacje do książek autora.

 

                                                                                         Bibliotekarze

Survival i dobra książka Krzysztofa Petka Reviewed by on . 23 lutego 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla młodzieży klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach    z Krzysztofem Petkie 23 lutego 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla młodzieży klas pierwszych Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach    z Krzysztofem Petkie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top