wtorek, 6 czerwiec 2023, 11:22

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci” – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

„Horror! Czyli skąd się biorą dzieci” – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

piątek, 11 marca 2016, 20:55 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

11 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem dla dzieci i młodzieży, który po raz trzeci zagościł w międzyzdrojskiej bibliotece. Jest autorem ok. 50 bestsellerów literatury dziecięcej takich jak: „Kacperiada”, „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu”, „Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci”, „Detektyw Pozytywka”, „Mam prawo” czy „Bodzio i Pulpet”.  Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie drugich klas ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.

Pisarz rozpoczął swoje spotkanie od pytania, czy dzieci znają najpopularniejsze rodzaje książek. Jak się okazało, wszyscy doskonale wiedzieli, czym są powieści obyczajowe, kryminały, co różni biografię czy autobiografii.

Grzegorz Kasdepke opowiedział o swoich książkach o całowaniu, czyli o romansach dla dzieci, jak sam je określił. Jest autorem pięciu tego typu książek, w tym aż trzech adresowanych do przedszkolaków. Pierwszym romansem była książka pt. „Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”, gdzie autor opowiada dzieciom o takich emocjach jak tęsknota, wstyd, poczucie krzywdy, czy zazdrość.

Następnie nasz gość przedstawił uczniom książkę pt. „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i burzliwą dyskusję. Dziecięca wyobraźnia nie miała granic i pomysły były najróżniejsze. Pisarz mógł dowiedzieć się, że dzieci biorą się z kapusty, z supermarketu, znikąd, ze statku kosmicznego czy z ptasiego jajka. Podał także przykłady z innych swoich spotkań, gdzie dzieci zapewniały go, że przyszły na świat z choćby z „chmury dzieciowej” czy „kinder niespodzianki”.

Nie mogło zabraknąć opowieści o jednej z najbardziej znanych książek Grzegorza Kasdepke, czyli „Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Dzieci dowiedziały się, czym są związki frazeologiczne i jak się okazało, doskonale rozumiały ich znaczenie. Dla nikogo nie było trudnością odgadnąć co oznacza „nabić kogoś  w butelkę”, „być całą w skowronkach”, „znać się jak łyse konie” czy „działać na kogoś jak płachta na byka”. Autor przeczytał opowiadanie pt. „Ostatni dzwonek”, z którego dzieci mogły dowiedzieć się, co oznacza to powiedzenie.

Nasz gość został zapytany przez uczniów o Kubę i Bubę, czyli swoich słynnych bohaterów, którym poświęcił już sześć książek. Dzieci bardzo lubią opowiadania o tych niesfornych łobuziakach a przy okazji mogą się od nich bardzo wiele nauczyć. Najnowsze przygody Kuby i Buby rozgrywają się w szpitalu. Na prośbę Rzecznika Praw Pacjenta, Grzegorz Kasdepke umieścił akcję swojej książki właśnie w szpitalnych salach i korytarzach. Pomimo niezbyt przyjemnie kojarzonego miejsca, przygody są bardzo wesołe i optymistyczne.

Nasz gość poza opowiadaniem o swojej twórczości, próbował przekonać dzieci, że oglądanie telewizji czy granie w gry komputerowe przez większość swojego wolnego czasu nie przyniesie niczego dobrego. Powinny rozwijać swoją wyobraźnie, pracować nad koncentracją poprzez czytanie książek, co pozwoli im w przyszłym życiu łatwiej zapamiętywać informacje. Będąc dzieckiem polubił czytanie po tym, jak pani bibliotekarka podsunęła mu komiksy o Tytusie, Romku i Atomku.

Pisarz przyznał, że kiedy chodził do szkoły, nigdy nie lubił również matematyki. Rachunki i wszelkie obliczenia były niczym odwieczna zmora, jak sam określił autor przez wiele lat miał „traumę matematyczną”. Dopiero, kiedy jego syn Kacper poprosił o pomoc w rozwiązaniu zadania , okazało się, że matematyka nie jest wcale taka straszna a nawet może być zabawna. Była to inspiracja do napisania książki dotyczącej matematyki pt. „Do trzech odlicz”. Na zachętę przeczytał bardzo zabawne opowiadanie pt. „Kilogram soku poproszę!”, w którym wyjaśnia czym są miary. Grzegorz Kasdepke poszedł krok dalej i napisał książkę pt. „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”, by zapoznać dzieci          z pojęciami z zakresu ekonomii.

Duże zainteresowanie wzbudziła także książka pt. „Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci”, z której uczniowie mogli dowiedzieć się kim jest prawdziwy dżentelmen czy prawdziwa dama. Grzegorz Kasdepke wyjaśnił m.in.  jak powinien zachować się dżentelmen, kiedy wchodzi po schodach, czy jedzie autobusem.

Ostatnim punktem spotkania było zadawanie pytań. Dzieci zamieniły się w dziennikarzy i nie omieszkały poruszać trudnych zagadnień. Obecnie pracuje nad kolejną książką o przygodach Kuby i Buby, tym razem dotyczącej języka angielskiego. Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki, zdobyć autografy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z pisarzem .

Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.

Pragniemy również podziękować Panu Arturowi Duszyńskiemu, Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach za wypożyczanie krzeseł na wszystkie  biblioteczne spotkania.

„Horror! Czyli skąd się biorą dzieci” – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke Reviewed by on . 11 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem dla dzieci i młodzieży, który po raz tr 11 marca 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, pisarzem dla dzieci i młodzieży, który po raz tr Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top