piątek, 19 sierpień 2022, 06:21

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Wystawa malarstwa Stefana Jędrzejewskiego
Wystawa malarstwa Stefana Jędrzejewskiego

Wystawa malarstwa Stefana Jędrzejewskiego

wtorek, 15 marca 2016, 21:45 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kronika zdarzeń

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Artysta mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy zatytułowanej „Stefan Jędrzejewski. Malarstwo”, który odbędzie się już w ten piątek, 18 marca br., o godzinie 18.00 w nowej siedzibie naszego Muzeum przy ulicy Adama Mickiewicza 34.

Stefan Jędrzejewski urodził się w 1942 r. w obozie na Pawiaku, do którego za prowadzenie działalności konspiracyjnej w Związku Walki Zbrojnej zesłani zostali jego rodzice. ZWZ-etowska przeszłość przypominała o sobie także po wojnie. W okresie stalinowskim uznana za „wrogów Polski Ludowej” rodzina Jędrzejewskich zmuszona była do częstych zmian miejsca zamieszkania przebywając w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Ośnie Lubuskim, Kożuchowie i Warszawie.

Kamieński artysta-malarz uczęszczał do szkół średnich w stolicy i w Namysłowie. Gdy postanowił związać się ze sztuką wstąpił do szczecińskiego Liceum Plastycznego. W okresie swej nauki w mieście nad Odrą był po raz pierwszy w Kamieniu Pomorskim, gdzie podczas jednego z plenerów rysował zrujnowany wówczas ratusz. Egzamin dojrzałości zdał w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie działał również w grupie teatralnej występując na scenie wspólnie z Jerzym Trelą. Po maturze wstąpił na Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kształcił się m.in. w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.

Po ukończeniu studiów w 1969 r. zamieszkał w Kamieniu Pomorskim. W naszym mieście związał się regionalnym ruchem kulturalnym w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Miał też własną pracownię, która znajdowała się na poddaszu Pałacu Biskupiego będącego wówczas siedzibą Powiatowej Biblioteki Publicznej. W latach 70. XX w. działał w kamieńskim Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Powiększenie”. Pracował też w zlikwidowanym na początku lat 90. Kamieńskim Domu Kultury znajdującym się w budynku dzisiejszej Prokuratury Rejonowej. W 1990 r. zaangażował się w działalność pisma „Kamień Pomorski” (noszącego początkowo tytuł „Echo Kamienia”) wchodząc w skład kolegium redakcyjnego tej gazety. W kolejnych latach prowadził galerię sztuki we wsi Radawka na terenie gminy Kamień Pomorski.

Stefan Jędrzejewski nie ograniczał swej działalności jedynie do Kamienia. Współpracował ze szczecińską grupą artystyczną „BRAMA” i Związkiem Polskich Artystów Plastyków. Był wiceprezesem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Szczecinie. Jego obrazy wystawiane są w Polsce i poza jej granicami. Artysta, nestor kamieńskich twórców jest niewątpliwie najważniejszą postacią dla kamieńskiego malarstwa. Wernisaż jego prac już w piątek w MHZK.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Wystawa malarstwa Stefana Jędrzejewskiego Reviewed by on . Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Artysta mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy zatytułowanej „Stefan Jędrzejewski. Malarstwo”, który odbędzie się już Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Artysta mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy zatytułowanej „Stefan Jędrzejewski. Malarstwo”, który odbędzie się już Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top