piątek, 2 czerwiec 2023, 20:14

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Wesoły Ryjek i Pan Kuleczka, czyli Wojciech Widłak w międzyzdrojskiej bibliotece

Wesoły Ryjek i Pan Kuleczka, czyli Wojciech Widłak w międzyzdrojskiej bibliotece

piątek, 08 kwietnia 2016, 22:24 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

8 kwietnia 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci. Na poranne spotkanie zostali zaproszeni uczniowie klas I i III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach oraz dzieci z klas I i oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy. Wojciech Widłak jest autorem popularnych książek o przygodach Wesołego Ryjka oraz serii, w której głównym bohaterem jest Pan Kuleczka. Najnowsza książka o przygodach tego przesympatycznego pana i jego zwierzaków pt. „Pan Kuleczka. Marzenia” ukazała się dwa tygodnie temu.

Pisarz opowiedział dzieciom o Panu Kuleczce i jego przyjaciołach czyli o Kaczce Katastrofie, Psie Pypciu i musze Bzyk-Bzyk. Kaczka jest rozbrykana i niecierpliwa. Jej przeciwieństwem jest powolny pies, którego trudno wytrącić z równowagi. Małomówna mucha Bzyk-Bzyk cały czas brzęczy i od czasu do czasu powie tylko „nie!”. Każde z podopiecznych pana Kuleczki znacząco różni się od siebie, ale jest równie mocno kochane przez niego, niezależnie od swoich wad. Wszystkie ilustracje do „Pana Kuleczki” wykonała Elżbieta Wasiuczyńska, o której autor wspominał wiele razy podczas spotkania.

Wojciech Widłak przywiózł ze sobą wiele rekwizytów, które bardzo zainteresowały dzieci. Jednymi z nich były małe pacynki, które przedstawiały Kaczkę Katastrofę, Psa Pypcia i Muchę Bzyk-Bzyk. Kiedy autor czytał opowiadania z książek o Panu Kuleczce, dzieci mogły wcielić się w bohaterów. Pisarz przedstawił dzieciom Wesołego Ryjka, którego również przywiózł ze sobą. Okazało się, że niektóre dzieci doskonale znały Ryjka i jego przygody. Podczas kolejnej części spotkania Wojciech Widłak zapytał uczniów, co jest  potrzebne, aby powstała książka. Padały różnorakie odpowiedzi – wyobraźnia, pomysł, inspiracje, pióro, ręka, człowiek, kartka. Okazało się jednak, że najważniejszy jest człowiek, który „łapie pomysły”, które są zalążkiem książki. Nasz gość pokazał dzieciom, jak działa wyobraźnia. Poprosił kilku uczniów, aby wylosowali tajemnicze przedmioty z worka z pomysłami. Miały użyć wyobraźni, by nadać nowy sens przedmiotom. Jak się okazało, wyobraźnia dzieci nie miała granic. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne dla niektórych były basenem, ósemką, samolotem, kokardą, motylem, a nawet huśtawką. Niespodzianką dla dzieci i pisarza były torty z okładkami jego książek. Wesoły Ryjek miał nawet swoją prywatną sesję zdjęciową z tortem.

Podczas spotkania dzieci miały okazję zrobić pamiątkowe zdjęcia z gościem, zakupić książki autora i zdobyć autograf . Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w Ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.  Serdecznie dziękujemy.

Już dziś zapraszamy na warsztaty plastyczne z Wesołym Ryjkiem i ryjówką Florką, podczas których będzie można wygrać książki Wojciecha Widłaka. Zajęcia odbędą się 12 maja 2016 w bibliotece o godz. 16:00. Będzie to jedna z imprez towarzysząca obchodom Tygodnia Bibliotek.

Bibliotekarze

Wesoły Ryjek i Pan Kuleczka, czyli Wojciech Widłak w międzyzdrojskiej bibliotece Reviewed by on . 8 kwietnia 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci. Na poranne spotkani 8 kwietnia 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci. Na poranne spotkani Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top