poniedziałek, 5 grudzień 2022, 10:10

Strona główna » REGION » Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej?
Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej?

Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej?

niedziela, 17 kwietnia 2016, 10:23 Kategoria: REGION, społeczeństwo, sponsorowane, turystyka

Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej?

Każdego roku nadchodzi moment, gdy przed amatorami wakacyjnych wojaży stają dylematy w stylu: „zostać w kraju czy jechać na zagraniczną wycieczkę?”, „a może last minute?”, „który hotel zarezerwować?”. Za czasów naszych rodziców i dziadków wybór był dość ograniczony – zakłady pracy wysyłały swoich pracowników na wczasy „pod gruszą” w określone z góry miejsce, a zagraniczne wyjazdy pozostawały dla wielu jedynie w strefie marzeń. Dziś panuje natomiast przekleństwo urodzaju, ceny bywają naprawdę atrakcyjne, a na 7-dniowy pobyt na Majorce stać już nie tylko tych najbogatszych. Jednak w mnogości ofert łatwo się pogubić. Czym zatem kierować się przy wyborze wycieczki?

Najtańsza wycieczka – tak, ale z rozwagą

Oczywiście pierwszym branym pod uwagę kryterium są zwykle koszty wycieczek, ponieważ każdy chce wydać jak najmniej, a uzyskać jak najwięcej. Za posiadające najlepszy stosunek ceny do jakości uchodzą wycieczki do krajów Bliskiego Wschodu, państwa europejskie kuszą jednak z kolei okazjonalnymi cenami lotów. Dużą popularnością cieszą się oferty last minute, warto jednak wiedzieć, że termin ten bywa ostatnio nadużywany przez biura podróży i często oznacza po prostu tradycyjną wycieczkę w nieodległym terminie.

Nasze podejrzenia powinna wzbudzić również wycieczka zbyt tania, czyli na przykład pięciodniowe wczasy w Turcji za 699 zł. Touroperatorzy doskonale wiedzą, że polski klient za główny wyznacznik stawia sobie cenę, starają się więc ciąć koszty na czym się da, aby go „zwabić”. A później na miejscu pobytu okazuje się na przykład, że nastąpiła zamiana hotelu na inny, który teoretycznie oferuje ten sam standard, ale w praktyce musimy się pogodzić z pewnymi niedogodnościami. Trzeba mieć świadomość, że uczestnicy takich tanich wycieczek często otrzymują ostatnie wolne miejsca noclegowe, których nikt nie chciał – a stało się tak nie bez powodu. Nikt przecież nie zapłaci pełnej ceny za pokój z oknem na śmietnik lub głośną ulicę. Biura podróży stosują również inną nieuczciwą taktykę – zmieniają godziny wylotu i przylotu po tym jak wycieczka została już wykupiona. Dlaczego ma to znaczenie? Płacimy z góry za określoną liczbę dni, więc to, czy wylecimy wczesnym świtem, czy nocą tego samego dnia jest istotne. Może się zdarzyć tak, że wycieczka trwająca 7 dni zamieni się w de facto wczasy 5-dniowe, ponieważ wylot z Polski nastąpił późnym wieczorem, a powrót wcześnie rano, tym samym „ucinając” dwa dni, które były teoretycznie wliczone w cenę.

Wybierając wycieczkę, powinniśmy się też uważać, by nie podpisywać umowy zawierającej nieścisłości. Wszystko powinno być dokładnie opisane. Jeżeli w umowie zobaczymy zapis mówiący, że kolejność realizacji imprezy zależy od operatora, najlepiej wyjść z biura podróży i już tam nie wracać. Takie sformułowanie oznacza, że klient nie może sobie rościć praw, jeżeli na przykład zwiedzanie wliczone w cenę nastąpi już po wymeldowaniu się z hotelu. Jest to działanie bezprawne.

Podsumowując – jeśli znajdziemy świetną ofertę w wyjątkowo niskiej cenie, to powinniśmy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Zapoznajmy się z cenami rynkowymi i porównajmy ze sobą kilka propozycji, obejrzyjmy w Internecie realne zdjęcia hotelu i nie wstydźmy się pytać touroperatora o jak najwięcej szczegółów. W końcu lepiej dokładnie wszystko sprawdzić punkt po punkcie i wyjść na dusigrosza niż spędzić urlop na próbach dodzwonienia się do centrali ze skargami, bo warunki na miejscu okazały się zupełnie nie odpowiadać naszym oczekiwań.

 

Dodatkowa pomoc – opinie, porównania i rankingi

Wybierając wycieczkę, powinniśmy się kierować własnym zdrowym rozsądkiem, ale czasem warto skorzystać również z czyjejś wiedzy. Opinie w Internecie mogą być bardzo pomocne, jednak gwarancja anonimowości daje duże pole do popisu nieuczciwej konkurencji. Widząc niczym nieuargumentowaną krytykę, warto być ostrożnym.

Dobrym sposobem na znalezienie dobrej i opłacalnej wycieczki jest użycie porównywarki ofert, a taka jest dostępna na stronie https://www.pado24.pl. Można tam szybko i łatwo znaleźć najtańszy i najlepszy wyjazd, a także poczytać przydatne artykuły o podróżach, które pozwolą nam dobrze przygotować się do wczasów. Wejdź na PADO24 i zobacz, co jeszcze możesz tam znaleźć.

Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej? Reviewed by on . Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej? Każdego roku nadchodzi moment, gdy przed amatorami wakacyjnych wojaży stają dylematy w stylu: „zostać w kra Czym kierować się przy wyborze wycieczki wakacyjnej? Każdego roku nadchodzi moment, gdy przed amatorami wakacyjnych wojaży stają dylematy w stylu: „zostać w kra Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top