piątek, 19 sierpień 2022, 06:57

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Noc Muzeów 2016 w Kamieniu Pomorskim
Noc Muzeów 2016 w Kamieniu Pomorskim

Noc Muzeów 2016 w Kamieniu Pomorskim

czwartek, 12 maja 2016, 07:44 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, POWIAT

W nadchodzącą sobotę, 14 maja br., Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim zapraszają na tegoroczną Europejską Noc Muzeów, która odbędzie się w naszym mieście już po raz szósty. Nasze placówki będą otwarte dla zwiedzających w godzinach 19.00 – 24.00, a wstęp do nich będzie bezpłatny.

Muzeum Kamieni zaprasza na prezentowaną w baszcie wystawę minerałów i skamieniałości. Niewątpliwą atrakcję stanowią, znajdujące się na ekspozycji, szkielety dinozaurów, średniowieczne zbroje czy eksponaty pochodzące z kosmosu. Będzie też niepowtarzalna okazja by z tarasu baszty zobaczyć wyjątkowy widok na Kamień Pomorski nocą. Upominek dla najmłodszych zwiedzających będą stanowiły baloniki rozdawane przez clowna od godziny 19.00 do 20.00.

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza natomiast po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów do swej nowej siedziby przy ulicy Adama Mickiewicza 34 na tzw. Kwartale Dominikańskim. Będzie w niej można zobaczyć pokazywane obecnie w MHZK wystawy kamieńskich twórców – malarza Stefana Jędrzejewskiego oraz malarza i grafika Leszka Króla, wystawę poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, ekspozycję przygotowaną na jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej oraz ukazującą Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej najważniejsze wydarzenie kulturalne naszego miasta organizowane od 52. lat. W głównej siedzibie MHZK zobaczymy również część zabytków prezentowanych na co dzień w kapitularzu katedralnym z rękojeścią noża wikingów z X wieku (odkrytą w 2011 r. przy kamieńskim ratuszu) na czele oraz kolekcję pocztówek znajdującą się w naszych zbiorach, którą pokażemy jedynie w Noc Muzeów. Szerzej przyjrzymy się jej podczas prezentacji, która rozpocznie się o godz. 19.00. Godzinę później opowiemy o znajdujących się w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej archiwaliach.

Podobnie jak w roku ubiegłym także i w tę Noc Muzeów wyjdziemy poza naszą placówkę. Wierzymy, że i tym razem pogoda nam dopisze. Po prelekcji poświęconej materiałom archiwalnym, o 21.00 zbierzemy się pod MHZK skąd wyruszymy na basztę, gdzie zobaczymy nocną panoramę naszego miasta. Po drodze na dłużej zatrzymamy się przy katedrze, która w tym roku świętuje rocznicę 840-lecia swej fundacji.

Po powrocie z baszty do MHZK o godz. 22.00 zapraszamy na prelekcję „Wieża katedry w Kamieniu Pomorskim na przestrzeni wieków”, podczas której krótko zaprezentujemy dzieje tej najbardziej charakterystycznej części zewnętrznej bryły naszej świątyni. Godzinę później, o 23.00, zaprezentujemy zaś zbiór fotografii ukazujących Kamień Pomorski drugiej połowy lat 60. ubiegłego wieku, które w ostatnim czasie zostały podarowane naszemu Muzeum.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej i Muzeum Kamieni

Noc Muzeów 2016 w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W nadchodzącą sobotę, 14 maja br., Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim zapraszają na tegoroczną Europejską Noc Muzeów, kt W nadchodzącą sobotę, 14 maja br., Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim zapraszają na tegoroczną Europejską Noc Muzeów, kt Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top