sobota, 25 marzec 2023, 09:24

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Mieszko, ty wikingu!” – czyli warsztaty z ilustratorem Arturem Nowickim

„Mieszko, ty wikingu!” – czyli warsztaty z ilustratorem Arturem Nowickim

sobota, 14 maja 2016, 09:45 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

W 13 maja 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z ilustratorem Arturem Nowickim. Zostali zaproszeni uczniowie czwartych klas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy.

Artur Nowicki ukończył Wydział Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie, obecnie Akademia Jana Długosza. Od dzieciństwa lubił rysować, dlatego swoją pracę traktuje także jako hobby. Zawodowo ilustruje książki od 1994 roku. Współpracuje z takimi autorami jak: Grażyna Bąkiewicz, Renata Piątkowska, Artur Pałasz, Wanda Chotomska, Zofia Staniszewska czy Agnieszka Gadzińska.

Nasz gość swoje spotkanie rozpoczął od wyjaśnienia dzieciom, czym jest ilustracja. Okazało się, że uczniowie doskonale wiedzieli, że potrzebny jest najpierw pomysł, aby powstał rysunek. Autor zaznaczył, że należy przede wszystkim użyć swojej wyobraźni, aby ilustracje były ciekawe i wzbudzały zainteresowanie wśród innych.

Artur Nowicki pokazał jak w praktyce używa narzędzi malarskich: węgla, tuszu, pędzla, farb.  Dzieci mogły zobaczyć w jaki sposób powstają profesjonalne ilustracje do książki. Największe zainteresowanie wzbudził tablet graficzny, który autor wykorzystuje do tworzenia rysunków.

Ilustrator zaprezentował książkę Grażyny Bąkiewicz pt. „Ale historia… Mieszko, ty wikingu!”, do której zrobił wiele zabawnych ilustracji. Jest to opowieść Aleksa i jego przyjaciół, którzy przenoszą się w czasie do roku 990. Muszą sprawdzić, czy Mieszko rzeczywiście był wikingiem. Książka przekazuje historię na wesoło.

W dalszej części spotkania uczniowie mieli za zadanie narysować swoje wyobrażenie wikinga. Gotowe, niepowtarzalne portrety zostały wklejone do wielkiej księgi. Tym sposobem powstała autorska książka uczniów klas czwartych, która została przekazana przez ilustratora do biblioteki, gdzie uświetni wystawę prac plastycznych.

Autor zachęcił uczniów do wzięcia udziału w konkursie pt. „Ale historia…”, który zorganizowało Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Konkurs skierowany jest do uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Należy najpierw przeczytać książkę Grażyny Bąkiewicz pt. „Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa?” i napisać wypracowanie na temat:  „Czy chciałbyś żyć w czasach Kazimierza Wielkiego i dlaczego?”. Praca powinna ograniczać się do 5000 znaków ze spacjami. Konkurs trwa do 30 września 2016 r. Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze.

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem i zjeść pyszny tort, który był wielką niespodzianką dla ilustratora.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2015 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach.

 

Bibliotekarze

 

„Mieszko, ty wikingu!” – czyli warsztaty z ilustratorem Arturem Nowickim Reviewed by on . W 13 maja 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z ilustratorem Arturem Nowickim. Zostali zaproszeni uczniowie czwartych W 13 maja 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z ilustratorem Arturem Nowickim. Zostali zaproszeni uczniowie czwartych Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top