sobota, 25 marzec 2023, 09:19

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Noc Muzeów 2016 zakończona

Noc Muzeów 2016 zakończona

poniedziałek, 16 maja 2016, 07:51 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Po północy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zakończyła się szósta edycja Nocy Muzeów. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego miasta, kuracjuszy i turystów. Pierwsi zwiedzający pojawili się w nowej siedzibie naszego Muzeum na tzw. Kwartale Dominikańskim, już przed 19.00. Zobaczyli prezentowane obecnie wystawy czasowe kamieńskich twórców – malarza Stefana Jędrzejewskiego oraz malarza i grafika Leszka Króla, wystawę poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern – Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, ekspozycję przygotowaną na jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej oraz ukazującą Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W MHZK pokazaliśmy również muzealia prezentowane na co dzień na stałej wystawie zabytków sakralnych i archeologicznych w kapitularzu katedralnym jak: rękojeść noża Wikingów z X w. czy dwa średniowieczne trójnożne metalowe kociołki tzw. grapeny. Zwiedzający mieli również możliwość po raz pierwszy zobaczyć kielich masoński, datowany na XIX-XX w., który trafił do naszych zbiorów w 2013 r. oraz poddane ostatnio pracom konserwatorskim – mechanizm zegarowy z kościoła w Mechowie (przypuszczalnie XVIII-wieczny) i elementy poniemieckiego kamieńskiego hydrantu ulicznego.

Oprócz wystaw w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej odbyły się cztery krótkie prezentacje dotyczące naszych zbiorów i historii miasta. O godzinie 19.00 rozpoczęliśmy pierwszą z nich poświęconą kolekcji pocztówek znajdującej się w MHZK. Jej część jest po raz pierwszy prezentowana na wystawie dotyczącej dziejów naszego miasta w ubiegłym stuleciu. Na ekspozycji tej znalazł się m.in. wypożyczony od jednego z mieszkańców Kamienia specjalnie na Noc Muzeów obraz przedstawiający Głaz Królewski.

O 20.00 opowiedzieliśmy zwiedzającym o archiwaliach znajdujących się w zbiorach muzealnych prezentując m.in. kroniki nieistniejącego już Publicznego Przedszkola nr 3 w Kamieniu Pomorskim czy Księgę Zasłużonych Miasta i Gminy Kamień Pomorski z lat 1977-1989 cieszące się sporym zainteresowaniem.

Po prezentacji archiwalnej udaliśmy się do Muzeum Kamieni na basztę zatrzymując się po drodze przy kamieńskiej katedrze, która w tym roku obchodzi jubileusz 840-lecia swej fundacji. Przewodnikiem tej wyprawy był sam biskup pomorski Konrad I sprawujący ten urząd w 1176 r., za którego udało nam się przebrać.

Następnie o godzinie 22.00 w budynku MHZK odbyła się krótka prezentacja o dziejach wieży kamieńskiej katedry, po której przenieśliśmy się, dzięki podarowanym ostatnio fotografiom, do Kamienia drugiej połowy lat 60. XX w.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie! Następna Noc Muzeów za rok. Już teraz zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

 

Noc Muzeów 2016 zakończona Reviewed by on . Po północy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zakończyła się szósta edycja Nocy Muzeów. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego miasta, kura Po północy w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zakończyła się szósta edycja Nocy Muzeów. MHZK i Muzeum Kamieni odwiedziły tłumy mieszkańców naszego miasta, kura Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top