niedziela, 24 październik 2021, 09:09

Strona główna » REGION » 70-te spotkanie w Nortorf

70-te spotkanie w Nortorf

piątek, 20 maj 2016, 22:09 Kategoria: REGION, społeczeństwo

W dniach 6 i 7 maja 2016 r. w Nortorf (Niemcy) odbyło się doroczne spotkanie Związku byłych Wolinian. Na spotkanie to zaproszony został burmistrz Wolina p. Eugeniusz Jasiewicz, który przebywał w Nortorf wraz z dyrektorem Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie p. Ryszardem Banaszkiewiczem.

Spotkanie to było 70. spotkaniem byłych mieszkańców Wolina, którzy po II Wojnie Światowej zostali przesiedleni do Niemiec. W większości dotarli do miejscowości Nortorf w Szlezwiku-Holsztynie i tam pozostali. Pierwsze spotkanie zorganizowali już w 1946 r., a 4 lutego 1955 r., z inicjatywy „wolińskiego” pastora, podpisali porozumienie z miastem Nortorf o objęcie ich opieką. Opieka ta trwa do dziś, czego wyrazem jest udział burmistrza Nortorf i mieszkańców w corocznych spotkaniach. Uroczystości rozpoczęły się mszą w miejscowym kościele p.w. św. Marcina, podczas której kazanie wygłosił pastor, inicjator umowy z 1955 r. Następnie wszyscy uczestnicy  przeszli do ratusza, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Sala posiedzeń Rady Nortorf udekorowana była herbem Wolina, zdjęciem „panoramy” naszego miasta oraz sztandarem miejscowej straży pożarnej.

Przemówienia wygłosili: zastępca burmistrza Nortorf, prezes związku byłych mieszkańców Wolina p. Reinhard Rhode, przedstawiciel rządu krajowego Szlezwiku-Holsztynu p. Klaus Schile, przewodniczący byłych mieszkańców Pomorza p. Horst Born oraz burmistrz Wolina p.Eugeniusz Jasiewicz.

Spotkanie zakończono biciem w dzwon z kościoła Jerzego Wojciecha z Wolina, który pod koniec II Wojny Światowej został zdemontowany przez Niemców i wywieziony w głąb Rzeszy. Szczęśliwym trafem uniknął zniszczenia, został odnaleziony w Hamburgu na „cmentarzysku dzwonów”, skąd trafił do Nortorf. Dziś pełni rolę ważnej pamiątki dla byłych mieszkańców Wolina.

W trakcie pobytu w Nortorf burmistrz Jasiewicz przekazał zgromadzonym flagę Wolina oraz zdjęcia miasta i miejscowości Gminy. Przewodniczący Reinhard Rhode podziękował burmistrzowi Jasiewiczowi za życzliwe przyjmowanie byłych mieszkańców, podczas ich podróży do Wolina. Szczególnie podziękował burmistrzowi oraz mieszkańcom Wolina za wykonanie lapidarium na cmentarzach w Wolinie oraz Mierzęcinie.

Organizatorzy uroczystości zapowiedzieli swój przyjazd do Wolina w maju 2017 roku.

70-te spotkanie w Nortorf Reviewed by on . W dniach 6 i 7 maja 2016 r. w Nortorf (Niemcy) odbyło się doroczne spotkanie Związku byłych Wolinian. Na spotkanie to zaproszony został burmistrz Wolina p. Euge W dniach 6 i 7 maja 2016 r. w Nortorf (Niemcy) odbyło się doroczne spotkanie Związku byłych Wolinian. Na spotkanie to zaproszony został burmistrz Wolina p. Euge Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top