niedziela, 24 październik 2021, 08:26

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Świerzno » Poświęcenie nowo wybudowanego kościoła w Chominie
Poświęcenie nowo wybudowanego kościoła w Chominie

Poświęcenie nowo wybudowanego kościoła w Chominie

niedziela, 22 maj 2016, 22:26 Kategoria: Gmina Świerzno, religia, społeczeństwo

22 maj był wyjątkowym i odświętnym dniem w niewielkim Chominie w gminie Świerzno, bowiem tego dnia ks. arcybiskup Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Andrzej Dzięga, poświęcił nowo wybudowany kościół, którego patronem został ks. Kardynał – Prymas Tysiąclecia, Stefan Wyszyński.

W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli nie tylko mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości, ale bardzo wielu gości, nawet z najdalszych okolic. Podniosłość chwili udzielała się dosłownie wszystkim. Nic dziwnego, gdyż takie jak to wydarzenie nie zdarza się zbyt często. Pierwsze wzmianki o ewentualnym wybudowaniu kościoła w Chominie odnoszą się do czasu, kiedy w czerwcu 2003 r. mianowany proboszczem także w Chominie został ks. Roman Rostkowski. Gwoli przypomnienia, to za jego sprawą i z jego inicjatywy powstał nieco wcześniej kościół w niedaleko położonym Śniatowie. W kwietniu 2005 roku rozpoczęła się comiesięczna dobrowolna zbiórka składek wśród mieszkańców Chomina na poczet budowy przyszłej świątyni. Lata mijały, a we wsi coraz bardziej pragnięto, by tu właśnie postawić kościół. Ich kościół. Na wykupionym pod budowę placu postawiono tablicę z napisem „Tu będzie nasz kościół”. Rozpoczęły się pierwsze zakupy materiałów budowlanych.

8 kwietnia 2013 r. mieszkańcy rozpoczęli kopanie fundamentów, które ukończono jeszcze tego samego dnia. Potem ułożono zbrojenie, wykonano szalunki i wylano fundamenty. 13 kwietnia do Chomina przybył ks. Arcybiskup, który przewodniczył mszy św. podczas której podpisano akt erekcyjny i wmurowano symboliczny kamień węgielny w miejscu, gdzie obecnie znajduje się piękny kościelny ołtarz. Mieszkańcy żywo zaangażowani w budowę, szukali zewsząd wsparcia. Kwestowali i zbierali dosłownie każdy datek na rozpoczętą budowę. Pielgrzymowali do wielu parafii, także podczas pielgrzymki rowerowej na Jasną Górę.

W budowę oprócz mieszkańców, zaangażowanych było w dużej mierze, i to bezinteresownie, bardzo wiele osób, które w dniu poświęcenia w większości wymieniono. Prace postępowały i nabierały tempa. Przybywały nowe elementy na budowanym obiekcie. Już w obecnym roku trwały prace przy stawianiu ogrodzenia, porządkowano teren. Dopieszczano szczegóły i detale. Na jesieni tego roku planuje się budowę wieży kościelnej.

Msza św. i poświęcenie kościoła było na pewno wielkim wydarzeniem w życiu tej społeczności, która  dzisiejszą uroczystość głęboko przeżywała. Modlitwa, skupienie, spotkanie z Bogiem. A obecność samego ks. Arcybiskupa A. Dzięgi podniosło w dużej mierze wyrazistość i rangę tego wyjątkowego i niepowtarzalnego wydarzenia w życiu niewielkiego Chomina, które może się od teraz szczycić, że ma swój własny kościół, swoją świątynię.

Obserwator

Poświęcenie nowo wybudowanego kościoła w Chominie Reviewed by on . 22 maj był wyjątkowym i odświętnym dniem w niewielkim Chominie w gminie Świerzno, bowiem tego dnia ks. arcybiskup Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Andrzej Dz 22 maj był wyjątkowym i odświętnym dniem w niewielkim Chominie w gminie Świerzno, bowiem tego dnia ks. arcybiskup Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Andrzej Dz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top