niedziela, 24 październik 2021, 08:36

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Wiosna monodramu bez monodramu czyli ewolucja festiwalu
Wiosna monodramu bez monodramu czyli ewolucja festiwalu

Wiosna monodramu bez monodramu czyli ewolucja festiwalu

wtorek, 24 maj 2016, 18:44 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

Piąta edycja Wiosny Monodramu w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie to interdyscyplinarny festiwal sztuk oraz artystyczna platforma warsztatowa. Impreza odbędzie się po raz piąty, lecz po raz pierwszy w Grodnie. Wcześniejsze edycje festiwalu odbywały się w Wolinie. Spektakle były prezentowane w kameralnych przestrzeniach – stąd idea stworzenia  festiwalu teatru jednego aktora – formy niezwykle wymagającej dla artysty i widzów, lecz nie wymagającej dużych przestrzeni i skomplikowanego parku technicznego. Wśród artystów, którzy pokazywali wolińskiej publiczności swój aktorski kunszt, byli między innymi Jan Peszek, Jacek Poniedziałek, Janusz Stolarski. Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie dysponuje nowoczesną infrastrukturą i przede wszystkim większą kubaturą, co pozwala na bardziej wymagające prezentacje.

Piąte wydanie festiwalu wbrew nazwie – Wiosna Monodramu – to prawdziwy festiwal sztuk. W programie znalazły się teatralno-muzyczno-malarskie widowisko czyli Teatr Obrazu „Cisza”, koncert KORTEZA, pokaz mistrzów stepowania w widowisku „Usłyszeć taniec” oraz cykl warsztatowy. Gdzie monodram? Tu sedno ewolucji. Festiwal będzie się zmieniał,
co pokazuje już tegoroczna oferta, jednak by dochować wierności tradycji zachowana została w części nazwa przedsięwzięcia. Planowana na przyszły rok zmiana nazwy, odbędzie się przy udziale widzów tegorocznej edycji przedsięwzięcia, słowem: czekamy na propozycje!

__________________________

Główne wydarzenia Wiosny monodramu zaplanowano od najbliższego czwartku do soboty, jednak już od minionego weekendu w Grodnie (i nie tylko) sporo się dzieje.  W sobotę  Teatr Rodzinny Fantazja z Międzyzdrojów pod kierunkiem Aliny Poskart zaprezentował spektakl „Babcia na rowerze”. W poniedziałek w ośrodku kultury (GOKiS) w Golczewie, pod szyldem festiwalu, wystąpił Teatr MY z przedstawieniem „Niepełnosprawność – nieoczekiwany gość”. W spektaklu rodzice dzieci niepełnosprawnych intelektualnie opowiadali zebranej młodzieży gimnazjalnej z Golczewa o tym, jak radzą sobie z niepełnosprawnością swoich dzieci.

Już w środę startują warsztaty teatralne i wokalne, w których udział wezmą podopieczni

Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolinie (w tym podopieczni czterech placówek podległych tj. Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Ostromicach, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Przybiernowie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Wolinie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Przybiernowie), studenci i wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie, aktorzy Teatru MY (rodzice i opiekunowie osób z upośledzeniem umysłowym), seniorzy, dorośli i młodzież Teatru Rodzinnego Fantazja działającego przy  Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach, zespoły wokalne Fale i Bryza działające przy  Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach Wiosna monodramu

Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

26–28 maja 2016

 

26 maja 2016 | czwartek | 18.30 | Teatr obrazu „Cisza” 

27 maja 2016 | piątek | 19.30 | Koncert KORTEZ

28 maja 2016 | sobota | 19.30 | „Usłyszeć taniec”

 

25 – 28 maja 2016 | Warsztaty teatralne*

28 maja 2016 | sobota | Warsztaty taneczne*

 

* udział w warsztatach wyłącznie na podstawie wcześniejszego zgłoszenia

 

Wiosna monodramu. Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie

26 maja 2016 | czwartek | 18.30 | Teatr obrazu „Cisza” 

Pochodzący z Wolina artysta plastyk Daniel Strzelczyk wykona na żywo wielkoformatowy obraz, a kolejni artyści tworzący Teatr Obrazu podejmą tytułowy temat –cisza. Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiadają: Mikołaj Trzaska (saksofon), Tomasz Kubik (instrumenty perkusyjne). Kunszt aktorski zaprezentują Janusz Stolarski, Karolina Sabat, Maria Sztark i Agata Ilnicka Hegel.

W programie również otarcie wystawy fotograficznej studentów i wykładowców Akademia Sztuki w Szczecinie.

Malarstwo na żywo: Daniel Strzelczyk

Oprawa muzyczna: Mikołaj Trzaska (saksofon), Tomasz Kubik (instrumenty perkusyjne)

Oprawa artsytyczna: Janusz Stolarski,  Karolina Sabat, Maria Sztark, Agata Ilnicka.

__________________________

27 maja 2016 | piątek | 19.30 | Koncert KORTEZ

KORTEZ – kompozytor i wokalista z pochodzący z Iwonicza. Wyedukowany pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. Obdarzony jest wyjątkowym, głębokim i lekko szorstkim głosem z którego umiejętnie korzysta. Wysoki, małomówny o melancholijnym spojrzeniu. Godny zaufania. Prawdopodobnie jeden z największych wschodzących talentów na naszym rynku. Kilka lat temu zaczął śpiewać, po kilku miesiącach napisał pierwsze piosenki. Z jedną z nich zgłosił się na casting do popularnego programu telewizyjnego „Must Be The Music”, gdzie… nie został zauważony. Nie zrażony, na początku 2014 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Jazzboy Records. Jego debiutancka płyta „Bumerang”, to intymny zbiór opowiadań o miłości i jej braku. Efekt: to jedna z najlepiej przyjętych płyt ostatnich lat na muzycznym rynku.

__________________________

28 maja 2016 | sobota | 19.30 | „Usłyszeć taniec”

Niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści wielkich widowisk w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki.

__________________________

Wstęp na koncert Korteza oraz widowisko „Usłyszeć taniec” jedynie za okazaniem wejściówek dostępnych w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach.

__________________________

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapewniamy bezpłatny transport z Międzyzdrojów.

26 maja 2016 | godzina 17.00

27 maja 2016 | godzina 19.00

28 maja 2016 | godzina 19.00

Powrót autokarem do Międzyzdrojów po zakończeniu prezentacji.

__________________________

Organizatorem imprezy jest fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegóły organizacyjne i informacje o bezpłatnym transporcie znajdują się na profilu facebook organizatora: www.facebook.com/efrwp/.

__________________________

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

 

Wiosna monodramu bez monodramu czyli ewolucja festiwalu Reviewed by on . Piąta edycja Wiosny Monodramu w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie to interdyscyplinarny festiwal sztuk oraz artystyczna platforma warsztatowa. Imprez Piąta edycja Wiosny Monodramu w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie to interdyscyplinarny festiwal sztuk oraz artystyczna platforma warsztatowa. Imprez Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top