środa, 6 grudzień 2023, 17:50

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Uroczystości Jubileuszowe kamieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica

Uroczystości Jubileuszowe kamieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica

niedziela, 12 czerwca 2016, 07:50 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, POWIAT, społeczeństwo

W tym roku, kamieński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych obchodzi 50 – lecie istnienia. Z tej okazji we wczorajszą sobotę odbyły się uroczystości rocznicowe, które rozpoczęły się mszą św. w kamieńskiej katedrze.

Następnie wszyscy, Liczni uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na plac szkoły, gdzie odbył się między innymi pokaz artystyczny Dętej Orkiestry Młodzieżowej z Płot oraz odsłonięto pamiątkową tablicę jubileuszową na pomniku patrona szkoły, ks. Stanisława Staszica.

Dyrektor szkoły przypomniał w krótkich słowach historię szkoły, która jest niezwykle urozmaicona i bardzo bogata.

Potem odbyła się uroczysta akademia rocznicowa, podczas której wyróżniono nauczycieli i pracowników, którzy związani byli w przeszłości z tą placówką. Były też kolejne występy artystyczne.

Na zakończenie, liczni absolwenci oraz byli i obecni nauczyciele ZSP, zwiedzali swoją szkołę, oglądali sale i pracownie dydaktyczne, wspominając przy tym dawne, spędzone tutaj dobre czasy.

Szkoła, wówczas jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa, utworzona została we wrześniu 1966 roku, a pierwszym dyrektorem nowo powołanej placówki został Marian Zygmunt, zaś grono pedagogiczne stanowiło pięcioro nauczycieli: Zofia Golusda, Feliks Czuryło, Jan Meisenhelder, Jerzy Sankowski i Halina Wiercioch.

Naukę w jeszcze zastępczej siedzibie przy Placu Katedralnym, rozpoczęło 160 uczniów w specjalnościach: elektromonter, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz i kelner.

Historia Szkoły – Jubilatki jest długa i niezwykle bogata, ale niektóre jej wątki warto w tym miejscu przytoczyć.

W grudniu 1968 roku szkoła ostatecznie otrzymała swoją siedzibę mieszczącą się przy ówczesnej ul. Niepodległości, która niezmiennie istnieje w tym samym miejscu. Dziś jest to ulica Wolińska.

W rocznicę 10 – lecia istnienia szkoły, została odsłonięta tablica pamiątkowa  z popiersiem Patrona Szkoły – St. Staszica.

W roku szkolnym 1973/74 dotychczasowa Szkoła Zawodowa zostaje przemianowana na Zespół Szkół Zawodowych. Rok 1973, to też czas kiedy szkoła otrzymania imię swego patrona, którym został Stanisław Staszic oraz otrzymała własny sztandar ufundowany przez rodziców uczniów i kamieńskie zakłady pracy.

Reforma szkolnictwa powołuje do życia nowe typy szkół: Licea Profilowane. Stąd Szkoła  – jubilatka, w roku 2002, swą działalność rozpoczyna już jako Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, którym to podmiotem pozostaje do dziś.

W szkole realizowane są projekty edukacyjne wspierające proces edukacyjny i dające większe szanse uczniom na lokalnym rynku pracy. Był to dla przykładu projekt, który trwał półtora roku między 2012, a 2013 rokiem, w ramach którego uczniowie uczestniczyli w zajęciach językowych, informatycznych z doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości.

Kamieńska „Zawodówka” od lat utożsamiana jest z oświatą powiatu kamieńskiego. Jest też od szeregu lat wyróżniającą się w regionie szkołą, przygotowującą liczne młode kadry do zawodu i do życia w dorosłości.

Z jej murów wyszło kilka tysięcy wykwalifikowanych w zawodach uczniów z których wielu tego sobotniego dnia przybyło na uroczystości rocznicowe swojej szkoły.

Obserwator

 

 

 

Uroczystości Jubileuszowe kamieńskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica Reviewed by on . W tym roku, kamieński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych obchodzi 50 – lecie istnienia. Z tej okazji we wczorajszą sobotę odbyły się uroczystości rocznicowe, które W tym roku, kamieński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych obchodzi 50 – lecie istnienia. Z tej okazji we wczorajszą sobotę odbyły się uroczystości rocznicowe, które Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top