poniedziałek, 16 maj 2022, 17:01

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Koncert godny wielo dekadowego kamieńskiego Festiwalu

Koncert godny wielo dekadowego kamieńskiego Festiwalu

niedziela, 19 czerwca 2016, 20:31 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Piątkowym koncertem został zainaugurowany 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach w kamieńskiej Katedrze.

Po miłych przedmowach, koncert rozpoczął polski organista młodego pokolenia, Marek Smoczyński, który wykonał trzy utwory: Feliksa Nowowiejskiego –  IX Symfonię organową F – dur op. 45., Roberta Schumanna – „Dwie etiudy w formie kanonu z op. 56” oraz niezniszczalnego i zawsze mile słyszanego, Johanna Sebastiana Bach – Preludium i fugę Ed – dur BWV 552.

W drugiej części zaprezentował się licznej widowni słuchaczy, znakomity, światowej sławy filipiński 21 – osobowy Chór Kameralny „Philippine Madrigal Singers”, pod kierunkiem Marka Anthonego Carpio. Ów znamienity chór zaśpiewał wręcz prześwietnie siedem kapitalnych utworów, z czego dwa polskich kompozytorów, nieżyjącego już szczecinianina, Marka Jasińskiego, oraz nie mniej znanego, 48 – letniego Pawła Łukaszewskiego.

Znakomita atmosfera poparta świetną akustyką wnętrz kamieńskiej katedry, bardzo liczna jak zwykle zresztą publiczność złakniona dobrej, wręcz światowej muzyki, sprawiła, że koncert inauguracyjny był kapitalną namiastką tego co przez kolejne piątki, aż do ostatniego w sierpniu, rozbrzmiewać będzie w Kamieniu Pomorskim.

Początek? Wręcz imponujący. I warto już dziś zarezerwować sobie następny piątkowy wieczór, kiedy to w katedrze będzie można usłyszeć muzykę graną przez kolejnego polskiego wirtuoza organów, absolwenta krakowskiej Akademii Muzycznej, Michała Kokota. W części kameralnej usłyszymy Kwartet Puzonowy HIBIKI Trombones. Już dziś w imieniu organizatorów na ów koncert serdecznie zapraszamy.

Obserwator

Koncert godny wielo dekadowego kamieńskiego Festiwalu Reviewed by on . Piątkowym koncertem został zainaugurowany 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach Piątkowym koncertem został zainaugurowany 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top