poniedziałek, 16 maj 2022, 17:06

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Udany, drugi Koncert kamieńskiego Festiwalu za nami

Udany, drugi Koncert kamieńskiego Festiwalu za nami

sobota, 25 czerwca 2016, 14:10 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Dzisiejszy, drugi piątkowy koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach w kamieńskiej Katedrze, to już historia.

Kapitalna pogoda, nie tylko naszym regionie, na pewno zastanawiała, czy przypadkiem wczasowicze i turyści nie wybiorą walorów słonecznych i upalnych nadmorskich plaż, czy też może wybiorą się na dzisiejszy, wieczorny koncert. Rzeczywistość przerosła oczekiwania organizatorów dzisiejszej imprezy w kamieńskiej Katedrze, bowiem chcących posłuchania dobrej muzyki organowo – kameralnej było nad wyraz wiele. A warto było, bowiem za klawiaturą wiekowych organów zasiadł polski wirtuoz, 26 – letni  Michał Kocot, pochodzący z okolic Zielonej Góry, który na początek zagrał „Preludium, andante i fugę G – dur BWV 541 samego Johanna Sebastiana Bacha.

Po nim otwarła się część kameralna w której wystąpił warszawski Kwartet Puzonowy „HIBIKI Trombones”, który mimo jednomyślności instrumentalnej, potrafił stworzyć szereg klimatów muzycznych grając takie utwory jak: „Kanton” Johanna Pachelbela, „Sonatę d – moll” Daniela Speera, J. S. Bacha V Koncert klawesynowy f – moll BWV 1056, Josepha Haydna Oratorium „Stworzenie świata” Hob. XXI:2 oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta Uwerturę do opery „Czarodziejski flet” KV 620.

Słuchacze rozchwytywali swym badawczym słuchem wspaniałe dźwięki kapitalnie wkomponowane jasnością wyrazu wypełniającą wnętrze tej znakomitej akustycznie świątyni. Na zakończenie koncertu raz jeszcze usłyszeli tony narzucane znakomitym organom przez M. Kocota, który zagrał Fragmenty z „Kunst der Fuge” BWV 1080 oraz Kantatę „Herz Und Mund Und Tat Und Leben” BWV 147.

Dobry koncert, i w rzeczy samej, świetne wrażenia, towarzyszyły pierwszym opiniom po dzisiejszym koncercie wychodzącym słuchaczom, którym zapewne na długo zapadnie w pamięci dzisiejsze popołudnie w naszej, kamieńskiej Katedrze. Za tydzień, trzeci koncert, w którym zagrają, węgierski organista Balázs Szabo oraz szczeciński Chór męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego”. Warto dodać, że patron chóru wielokrotnie gościł na koncertach kamieńskiego festiwalu i był między innymi jednym z jego pierwszych orędowników.

W programie znajdzie się aż jedenaście utworów. Już dziś na przyszło piątkowy koncert gorąco i serdecznie zapraszamy. Tradycyjnie na godzinę 19:00.

Obserwator

Udany, drugi Koncert kamieńskiego Festiwalu za nami Reviewed by on . Dzisiejszy, drugi piątkowy koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesią Dzisiejszy, drugi piątkowy koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesią Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top