niedziela, 1 październik 2023, 16:36

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Trzeci koncert kamieńskiego Festiwalu już za nami

Trzeci koncert kamieńskiego Festiwalu już za nami

sobota, 02 lipca 2016, 13:04 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Czas nieubłaganie przemija i nim się obejrzeliśmy, a już za nami dzisiejszy, trzeci już, wczorajszy, piątkowy koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach w kamieńskiej Katedrze, który jest już zwykłą historią.

Pogoda za oknami wręcz wymarzona, znakomita. Jakby nie było, iście letnia. Przeto już liczni wczasowicze wylegują się godzinami  na naszych plażach, ale też nie zapominają o imprezach kulturalnych, których całkiem sporo. Jedną z nich jest kamieński 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który od samego początku umiejscowiony jest w tutejszej Katedrze. Dziś, wczesnym wieczorem, odbył się trzeci już koncert w ramach tej ciekawej muzycznej imprezy, w którym uczestniczyło bardzo wielu zaciekawionych słuchaczy.

Za wiekowymi organami zasiadł tym razem węgierski wirtuoz tego instrumentu, Balázs Szabó, który na początek w świetny sposób zagrał Koncert d – moll BWV 596, Johanna Sebastiana Bacha. Po tym utworze, w pięciu kolejnych utworach, rosyjskich kompozytorów, popisywał się doświadczony, szczeciński Chór męski „Słowiki 60 – im. Jana Szyrockiego”, który jak pamiętamy, już drzewiej bywał na tym, kamieńskim festiwalu.

Świetne, wręcz wyśmienite głosy, pełna i czysta harmonia przeróżnych profesjonalnych dźwięków, a raczej głosów, dała wszystkim znakomite, długie minuty upojnego, wyjątkowego słuchania.

Jeszcze potem chór wyszedł po raz wtóry, by wykonać cztery kolejne pozycje. Jednak przedtem, węgierski organista zaintonował dwa znane utwory J. S. Bacha. Były to: IV Sonata triowa e – moll BWV 528 oraz Koncert G – dur BWV 592.

Niemal półtora godzinny koncert był świetną namiastką kolejnych koncertów, które odbędą się w kolejne letnie piątkowe popołudnia w ramach kamieńskiego festiwalu.

Kapitalna akustyka wnętrz tej historycznej świątyni, daje wszystkim obecnym podczas koncertów niezapomniane wrażenia, które w wielu przypadkach pozostawiają wspomnienia z pobytu w Kamieniu Pomorskim, i właśnie w tym wyjątkowym miejscu, na bardzo długie lata. A i jest się też się czym pochwalić wobec rodziny i znajomych. Nie tylko wczasową, nadmorską opalenizną.

Za tydzień już czwarty koncert w ramach festiwalu, w którym zagrają: austriacki organista, Franz Danksagmüller oraz Chór chłopięcy „Clifton Collage Choir” z dalekiej i egzotycznej dla nas, Republiki Południowej Afryki. Warto dodać, iż jest to pierwsze międzynarodowe tournee tego interesującego chóru.

W programie znajdzie się aż trzynaście utworów z nieodzownymi kompozycjami niestrudzonego i płodnego za życia Johanna Sebastiana Bach, który jak wszem i wobec wiadomo, jest zwykle pierwszoplanowym kompozytorem wielu imprez muzycznych podobnych do tej, jaką jest kamieński festiwal.

Już dziś serdecznie i gorąco zapraszamy na przyszło piątkowy koncert, bo na pewno będzie warto. Oj, będzie, i to bez dwóch zdań. Tradycyjnie początek koncertu o godzinie 19:00.

Obserwator

Trzeci koncert kamieńskiego Festiwalu już za nami Reviewed by on . Czas nieubłaganie przemija i nim się obejrzeliśmy, a już za nami dzisiejszy, trzeci już, wczorajszy, piątkowy koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Mu Czas nieubłaganie przemija i nim się obejrzeliśmy, a już za nami dzisiejszy, trzeci już, wczorajszy, piątkowy koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Mu Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top