wtorek, 11 Maj 2021, 22:32

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dobry koncert, ale i wymagający wykonawcy, grali w kamieńskiej Katedrze…

Dobry koncert, ale i wymagający wykonawcy, grali w kamieńskiej Katedrze…

niedziela, 17 Lipiec 2016, 09:19 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W dzisiejszy piątkowy wieczór, w kamieńskiej Katedrze odbył się już piąty koncert

w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach w kamieńskiej Katedrze, a który przechodzi do historii jako naprawdę dobry, interesujący i wyjątkowo ciekawy.

Mimo niepogody, w murach kamieńskiej Katedry pojawiło się przed rozpoczęciem koncertu całkiem sporo słuchaczy złożonych przede wszystkim z wczasowiczów oraz turystów, którzy przebywają na naszym Wybrzeżu.

Ci, którzy zdecydowali się na jego wysłuchanie na pewno nie żałują, bowiem wykonawcy byli przedniej marki.

Najpierw w trzech kompozycjach takich autorów jak J. S. Bach, P. Hindemith i F. Nowowiejski, zaprezentował się polski wirtuoz organów, Michał Dąbrowski, który jest absolwentem warszawskiego Wydziału Wychowania Muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie organów profesora Józefa Serafina w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Świetne, subtelne wykonanie, to dowód, że M. Dąbrowski należy do czołówki polskich organistów, który świetnie poradził się z kamieńskim, trudnym i wiekowym instrumentem. Jak przyznaje wirtuoz, grywał w Katedrze wcześniej, ale nie indywidualnie, jak miało to miejsce właśnie dzisiaj. „Cieszę się, że mogłem zagrać na tych wspaniałych organach., To dla mnie nie mały zaszczyt.” – powiedział po swoim koncercie M. Dąbrowski.

W drugiej części, kameralnej, wystąpiła szczecińska Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz w roli solistki, skrzypaczką, Anną Marią Staśkiewicz.

Orkiestra zaprezentowała utwór Ludwika van Beethovena – „V Symfonię c – moll op. 67” oraz wraz z A. M. Staśkiewicz, pozycję słynnego polskiego kompozytora i zarazem znakomitego skrzypka, Henryka Wieniawskiego, zatytułowaną „II Koncert skrzypcowy d – moll op. 32”.

Wykonawcy, choć jeszcze młodzi, wykazali się już niezłym kunsztem artystycznym, radząc sobie z wcale nie łatwymi utworami, grając je wręcz brawurowo.

Orkiestra powstała podczas Letnich Warsztatów Artystycznych dla młodzieży uczelni, szkół i innych ośrodków kształcenia artystycznego, które od wielu lat organizowane są niezmiennie na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. Zaś jej dyrygent. J. M. Zarzycki dwa lata temu otrzymał tytuł profesora. A w roku 2013 został odznaczony za nie małe już zasługi, medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artist”.

Z kolei skrzypaczka, Anna Maria Staśkiewicz, dziewięć lat temu ukończyła Akademię Muzyczną im. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatką kilku prestiżowych nagród, sześciokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zarazem laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Niestety, orkiestra nie wyraziła zgody (?) na publikację jakichkolwiek fotek, więc by tego stało się zadość, to niniejszym czynimy.

Naprawdę dobry koncert w wykonaniu nie mniej dobrych wykonawców już za nami, a za tydzień, w kolejny piątek, w Katedrze usłyszymy grę organisty Andrzeja Białko oraz w części kameralnej, ukraiński Męski Zespół Wokalny „Kalophonia”.

Już dziś zalecamy zarezerwowanie sobie czasu na piątkowy wczesny wieczór i odwiedzenie kamieńskiej świątyni, bo będzie zaiste bardzo ciekawie.

Obserwator

 

 

Dobry koncert, ale i wymagający wykonawcy, grali w kamieńskiej Katedrze… Reviewed by on . W dzisiejszy piątkowy wieczór, w kamieńskiej Katedrze odbył się już piąty koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który o W dzisiejszy piątkowy wieczór, w kamieńskiej Katedrze odbył się już piąty koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który o Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top