czwartek, 6 Maj 2021, 09:23

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Świerzno » Cytryny rodem ze… Świerzna

Cytryny rodem ze… Świerzna

poniedziałek, 18 Lipiec 2016, 21:06 Kategoria: Gmina Świerzno, przyroda

Dla nas, mieszkańców środkowo – północnej części Europy, cytryny kojarzą się przede wszystkim ze strefą śródziemnomorską. Bo tak w istocie jest. Kupujemy je w podobnej cenie do naszych, rodowitych jabłek w naszych sklepach. I pomyśleć, że państwo Helena i Henryk Grzesiakowie ze Świerzna przez pewien czas obecnego okresu, i to już od ponad dziesięciu lat (!),… nie robią. Powód? Bo cytryny mają u siebie na… balkonie. Tak, tak. Właśnie tutaj co roku na gałązkach wcale nie okazałego drzewka cytrynowego, pojawiają się najpierw białe, ślicznie pachnące kwiatki, a potem soczyste i żółte owoce. To doprawdy rzadkość w naszym klimacie.

„Pamiętam, że trochę ponad dziesięć lat temu, kupiliśmy z mężem niewielki krzak cytryny. Tak na próbę, bo w ogóle ani myśleliśmy, że kiedykolwiek pokażą się na nim owoce. A tu masz. Już po roku były dwie czy trzy cytryny. I tak w każdym roku, zawsze o tej samej porze roku. Teraz na gałązce pozostała jedna cytryna, bo wcześniej kilka zużyliśmy do herbaty. Tak prawdę powiedziawszy, mam rękę do roślin. I powiem, że satysfakcja jakaś tam dla nas jest.” – mówi skromnie pani Helena. No i mamy cytryny ze… Świerzna. Świeże, dorodne, pięknie żółte. Próbowaliśmy. Wcale nie różną się od tych, które przyjeżdżają do nas z południa.

Obserwator

Cytryny rodem ze… Świerzna Reviewed by on . Dla nas, mieszkańców środkowo - północnej części Europy, cytryny kojarzą się przede wszystkim ze strefą śródziemnomorską. Bo tak w istocie jest. Kupujemy je w p Dla nas, mieszkańców środkowo - północnej części Europy, cytryny kojarzą się przede wszystkim ze strefą śródziemnomorską. Bo tak w istocie jest. Kupujemy je w p Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top