środa, 12 Maj 2021, 18:50

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Jubileuszowy, 20. kamieński Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna już za kilka dni!…

Jubileuszowy, 20. kamieński Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna już za kilka dni!…

sobota, 23 Lipiec 2016, 20:23 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Nim się obejrzeliśmy, a już mamy drugą połowę lipca, który raczej nas nie rozpieszcza pogodowo. Mimo to, nie bez kozery, przez wielu uważany jest za najpiękniejszy miesiąc roku. Jeszcze przed nami kilka jego dni, które jednak zapowiadają się całkiem przyzwoicie. Warto wiedzieć, że w pełni tego lata startuje niezwykle ciekawa i śpiewana impreza, jest nią  Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyn, twórcy tej ciekawej i popularnej imprezy. Organizator, którym od kilku lat jest Kamieński Dom Kultury, wspierany między innymi przez miejscowy Urząd Miasta i Gminy oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, zaplanował tegoroczną edycję na weekend 30 – 31 lipca.

I znów kamieński Amfiteatr zapełni i zaroi się od kolorowych strojów wielu zespołów ludowych i kapel. Będzie na pewno moc śpiewania dosłownie od rana do późnego wieczora, a i zapewne nie zabraknie jak w poprzednich edycjach, słuchaczy muzyki ludowej.

W 1996 roku odbyła się pierwsza edycja tego festiwalu, który wymyślił i stworzył nieżyjący już Jan Iwaszczyszyn – animator kultury, muzyk, akordeonista, kompozytor, malarz i rzeźbiarz w jednej osobie, który tworząc tę imprezę sugerował by przeznaczona ona była dla zespołów, solistów, kapel pochodzących z województw północnych i zachodnich naszego kraju, a więc tak zwanych Ziem Odzyskanych. I ta tradycja jest do dziś podtrzymywana, poszerzana przez lata o kolejne pomysły.

Jak czytamy między innymi w regulaminie, impreza ma za zadanie dokumentowanie, inspirowanie do twórczości oraz wspieranie rozwoju kultury ludowej tworzonej po 1945 roku na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski. Od 70. lat powstaje na tych ziemiach nowa kultura lokalna, regionalna oraz ludowa i festiwal stwarza większe szanse promocji tej twórczości, jej autorów oraz strojów przygotowanych do prezentacji wspomnianej kultury. To także spotkania artystów ludowych i wykonawców zarazem, wymiana doświadczeń, integracja nie tylko ruchu ludowego, jak również wymiana doświadczeń, wzbogacanie i poszerzanie własnego repertuaru artystów. Będzie też okazja do konsultacji z gronem wybitnych znawców folkloru.

Uczestnicy startować będą w kilku kategoriach. Wiadomo, że w festiwalu wystartują 32. zespoły oraz sześciu wokalistów, z województw pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego oraz naszego, zachodniopomorskiego.

Jak się podkreśla się, repertuar festiwalowy ma być utrzymany w konwencji ludowej, która jest rozumiana jako zachowanie w tekstach tematów i motywów charakterystycznych dla pieśni ludowej (przyroda, praca, rozrywki, obyczaje, codzienność i świętowanie na wsi.

W samej muzyce powinno być nawiązywanie do melodii ludowych, ich motywów oraz meritum.

Zespoły śpiewacze, kapele i soliści będą mogli wykonać trzy pieśni, w tym dwie współczesne i jedną pieśń tradycyjną.

Wszelkie informacje znajdziecie bezpośrednio na stronie internetowej KaDeKu, a także otrzymać informacje pod numerami telefonów domu kultury: 91 400 03 90 lub 663 980 133 (p. Anna Wielgus), od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 15:00 oraz adresem internetowym: kadek09@wp.pl

Na zamieszczonych do artykułów foto, pokazujemy jak to było podczas wcześniejszych edycji tego interesującego co roku festiwalu. A było bardzo śpiewnie, a co za tym idzie, fajnie, kolorowo, niezmiennie zabawowo, pogodowo i zaiste ciekawie.

Obserwator

Jubileuszowy, 20. kamieński Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna już za kilka dni!… Reviewed by on . Nim się obejrzeliśmy, a już mamy drugą połowę lipca, który raczej nas nie rozpieszcza pogodowo. Mimo to, nie bez kozery, przez wielu uważany jest za najpiękniej Nim się obejrzeliśmy, a już mamy drugą połowę lipca, który raczej nas nie rozpieszcza pogodowo. Mimo to, nie bez kozery, przez wielu uważany jest za najpiękniej Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top