poniedziałek, 21 Czerwiec 2021, 06:21

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Mimo trudności kamieński, powiatowy WOPR ma się całkiem dobrze i jest dobrze przygotowany do sezonu żeglarskiego…
Mimo trudności kamieński, powiatowy WOPR ma się całkiem dobrze i jest dobrze przygotowany do sezonu żeglarskiego…

Mimo trudności kamieński, powiatowy WOPR ma się całkiem dobrze i jest dobrze przygotowany do sezonu żeglarskiego…

sobota, 23 Lipiec 2016, 21:05 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, społeczeństwo

Powiatowy Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) w Kamieniu Pomorskim, w 2018 r. będzie obchodził swoje 50 – lecie działalności na ziemi kamieńskiej. To organizacja jedna z nielicznych dzisiaj, która pracuje na pełnym wolontariacie i na trwałe wpisała się w historię nie tylko Kamienia Pomorskiego.

Kolejne pokolenia zaznaczały swoją obecność i działalność w tej organizacji. Tacy społecznicy jak: Bolesław Cieślik, Józef Bohatyrewicz, śp. Stanisław Padewski, śp. Zdzisław Tomidaj czy Krystyna Kamińska, to pierwsi członkowie i organizatorzy ratownictwa wodnego na Zalewie Kamieńskim.

Listę nazwisk można by ciągnąć w nieskończoność, ale nie o to chodzi i w 10 – lecie istnienia oddziału w 1978 r., kamieński WOPR został uhonorowany – jako pierwszy w Polsce, sztandarem ufundowanym przez społeczeństwo ziemi kamieńskiej, w dowód uznania jak wtedy napisano, dużego zaangażowania, wielkiej aktywności członków WOPR na rzecz bezpieczeństwa na wodzie i wokół wody oraz aktywny udział w życiu społeczności Kamienia Pomorskiego.

To krótka historia, która pewnie wymagałaby szczegółowego opracowania, aby zachować pamięć o tamtych czasach. Jednak życie toczy się dalej. Zmieniały się kolejne zarządy i prezesi. Najdłużej urzędującym prezesem był kolega śp. Czesław Romańczuk, który przeprowadził oddział przez trudny okres transformacji ustrojowych i zasługą jego jest to, że kiedy kolejne jednostki WOPR znikały z mapy kraju, oddział w Kamieniu Pomorskim pozostał.

Obecnie funkcję prezesa WOPR w Kamieniu Pomorskim pełni Jacek Simankowicz, wspaniały organizator, a zarazem menadżer i wielki społecznik, który tchnął nowego ducha w tą organizację.
Dzisiejszy kamieński WOPR to organizacja dysponująca szybkim sprzętem pływającym, wyposażona u podstawy w sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy na wodzie i wokół wody, a przede wszystkim posiadająca młodą i wyszkoloną kadrę ratowników potrafiącą działać w każdych warunkach.

Warto wspomnieć o takich członkach tej wodnej organizacji jak: Zbyszek Kułaga, Jacek Popow, Krystian Książek czy Krzysztof Popik. I znowu ta lista byłaby o wiele dłuższa.
Zbliżający się wielkimi krokami okres sezonu wczasowo – turystycznego, jak co roku stawia przed członkami tej organizacji te same zadania co dotąd, a więc jest  to przede wszystkim obrona zdrowia i życia ludzkiego na akwenach wodnych nam podległych i wokół tych akwenów. To również prowadzenie szkoleń i pogadanek z młodzieżą w okresie przedwakacyjnym jak bezpiecznie korzystać z przyjemności obcowania z wodą.
Trudna sytuacja finansowa gminy, która jest najważniejszym i głównym sponsorem tych wszystkich działań WOPR, na dzień dzisiejszy zawęża te działania, ale myślą w WOPR myślą optymistycznie, i wierzą, że w miarę upływu czasu, sytuacja ta będzie się zmieniała na lepsze, dla zachowania podstawowej zasady WOPR, jaką jest działalność na rzecz bezpieczeństwa na wodzie i wokół wody.

Wykładnikiem ich pracy jest to, że od ponad 15. lat na akwenie (Zalew Kamieński) pilnowanym przez członków kamieńskiego WOPR, nie było nieszczęśliwego wypadku utonięcia, co świadczy o dobrej organizacji naszych działań.

Sezon żeglarski już na dobre się rozpoczął. WOPR – wcy są też przygotowani do szeregu swych zadań. Wierzymy wszyscy, że rozwaga i roztropność ludzka będzie silniejsza od głupoty i bezmyślności, co w następstwie da to, że zbliżający się sezon letni będzie spokojny i oczywiście jak najbardziej dobry dla wszystkich.

Obserwator

Mimo trudności kamieński, powiatowy WOPR ma się całkiem dobrze i jest dobrze przygotowany do sezonu żeglarskiego… Reviewed by on . Powiatowy Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) w Kamieniu Pomorskim, w 2018 r. będzie obchodził swoje 50 - lecie działalności na ziemi kami Powiatowy Oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) w Kamieniu Pomorskim, w 2018 r. będzie obchodził swoje 50 - lecie działalności na ziemi kami Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top