wtorek, 11 Maj 2021, 05:34

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Zapomniany Głaz Królewski ?
Zapomniany Głaz Królewski ?

Zapomniany Głaz Królewski ?

czwartek, 28 Lipiec 2016, 15:35 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Niech będzie więcej informacji o Głazie Królewskim…

Głaz Królewski położony u północnej części Wyspy Chrząszczewskiej na Zalewie Kamieńskim znany jest i… nieznany.

Do Kamienia Pomorskiego zjeżdżają licznie turyści by zobaczyć Katedrę, jej wspaniałe organy, pewnie Baszę Wolińską, piękny Ratusz. Ale już mało kto zajeżdża niespełna 8 km na Wyspę Chrząszczewską, by zobaczyć Głaz Królewski od którego jak głosi fama, pochodzi nazwa miasta.

Głaz Królewski nie jest też niestety dość „popularny” wśród przewodników wycieczek. Ot, „odbębnić” kamieńskie zabytki i dalej w drogę.

My ze swej strony licząc w tym przypadku już tylko na turystów indywidulanych proponujemy, by gdzieś na trasie między Katedrą a Ratuszem umieścić sporych rozmiarów tablicę informacyjną o Głazie Królewskim, o jego położeniu, o tym jak tam dojechać, bo i ta kwestia nie do końca jest spełniona.

Spotykałem turystów pytających o drogę dojazdu w okolice Głazu. Brak kierunkowskazów jest też i następstwem tego, że turystów przy Głazie na lekarstwo.

Warto pomyśleć o doinformowaniu w samym mieście turystów o tej przecież ciekawej atrakcji turystycznej Kamienia Pomorskiego, która powinna też być jako żywo podstawą zwiedzania, nie tylko jak to się ma Katedry, Baszty Wolińskiej czy Ratusza. To oczywiście szlagierowe zabytki, ale i o innych warto też sobie przypomnieć i je też dla gości miasta wyeksponować.

A tak dla przypomnienia:

Głaz Królewski zwany również lecz i rzadziej – Kamień Królewski, to głaz narzutowy z szaro – różowego granitu znany dzięki legendom z nim związanymi oraz swych dużych rozmiarów, bowiem ma on wysokość ok. 3,5 metra, obwód ok. 20 metrów. Dawniej rozmiary głazu były trzykrotnie większe. Jednak w XIX wieku intensywnie pozyskiwano z niego materiał budowlany na okoliczne drogi.

Ów Głaz znajduje się w wodach Zalewu Kamieńskiego bardzo blisko północnego brzegu Wyspy Chrząszczewskiej.

Wiadomo jest, że ten ogromny kamień (głaz) został przyniesiony do Polski ze wschodniej Szwecji przez lądolód około 10 tys. lat temu, podczas ogromnego ochłodzenia ówczesnej Europy z północy. Szarą barwę głaz zawdzięcza kwarcowi, a różową skaleniom i plagioklazom.

Od 1959 roku Królewski Głaz jest chroniony jako pomnik przyrody nieożywionej.

Właśnie od tego Głazu narzutowego swoją nazwę nosi Kamień Pomorski (około 10 tys. mieszkańców), który jest stolicą Powiatu Kamieńskiego, i jego nazwa pochodzi właśnie od tego potężnego głazu narzutowego leżącego od tysięcy lat w wodach Zalewu Kamieńskiego przy północnym brzegu pobliskiej Wyspy Chrząszczewskiej.

Legenda – Według legendy, po opanowaniu Pomorza w 1121 roku, Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę żeglarzy stojąc właśnie na Królewskim Głazie. Od kamienia pochodzi także prawdopodobnie nazwa pobliskiej miejscowości, Kamienia Pomorskiego.

Natomiast inne legendy dotyczą samego powstania kamienia – według jednej z nich, gdy ogromna ropucha siała spustoszenie w wodach zalewu, bóg Trzygłów po wysłuchaniu modlitw spuścił na nią piorun zamieniając ją w kamień.

Druga legenda wyjaśniająca pochodzenie głazu mówi o czarcie wygnanym z pobliskiego grodu, który obiecał znaleźć pewnemu olbrzymowi partnerkę, jeśli ten zniszczy ów gród. Podejrzliwy olbrzym chciał jednak najpierw zobaczyć partnerkę. Faktycznie. Z wody wyłoniła się idealna kandydatka, jednak w momencie gdy zapiał kur, okazało się że w wodach zalewu zamiast partnerki dla olbrzyma stoi podstępny czart. Zdenerwowany olbrzym cisnął w niego ogromnym głazem. Ten chcąc uciec zamienił się w żabę, jednak nie zdążył i kamień przygniótł go, i więzi do dziś.

Warto po zwiedzeniu wielu zabytków Kamienia Pomorskiego udać się zatem na Wyspę Chrząszczewską z którą miasto dzieli rzeka Dziwna i ujrzeć na własne oczy wielki Głaz Królewski, bo jest to niewątpliwie jedno z cenniejszych miejsc w okolicach miasta. Niestety dotąd jak już wspomniałem, to miejsce było i jest omijane przede wszystkim przez kolejnych przewodników wycieczek, a wycieczkowicze czy turyści zapewne życzyliby sobie zobaczyć ten cud natury od którego nazwę wzięła stolica Powiatu Kamieńskiego.

Obserwator

Zapomniany Głaz Królewski ? Reviewed by on . Niech będzie więcej informacji o Głazie Królewskim… Głaz Królewski położony u północnej części Wyspy Chrząszczewskiej na Zalewie Kamieńskim znany jest i… niezna Niech będzie więcej informacji o Głazie Królewskim… Głaz Królewski położony u północnej części Wyspy Chrząszczewskiej na Zalewie Kamieńskim znany jest i… niezna Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

scroll to top