piątek, 1 grudzień 2023, 00:10

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna – podsumowanie…
Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna – podsumowanie…

Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna – podsumowanie…

wtorek, 02 sierpnia 2016, 22:46 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

Przez dwa ostatnie dni lipcowego weekendu, Kamień Pomorski gościł śpiewaczy folklor ludowy. A to za sprawą Jubileuszowego, 20. Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej imieniem jego twórcy, Jana Iwaszczyszyna.

Pierwszego dnia, przez blisko osiem godzin, pięcioosobowe jury, wraz z liczna widownią, przysłuchiwało się aż 33. zespołom, oraz sześciorgu solistom, którzy przyjechali z czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, pomorskiego, i zachodniopomorskiego. Nasz, kamieński region, reprezentowały trzy zespoły: „Ostromice Kapela” z Ostromic, w gminie Wolin, emerycki zespół „Relax” z Kamienia Pomorskiego, oraz niegdysiejszy laureat nagrody głównej tej imprezy, zespół śpiewaczy „Stawnianki” z maleńkiego Stawna.

Warto też podkreślić, że to właśnie ten zespół jest najjaśniejszym „weteranem” tego festiwalu, biorąc w nim udział z małą przerwą, od pierwszej edycji w 1996 roku. Wówczas szefową zespołu była nieżyjąca już, Janina Latawiec, a akordeonistą, instruktorem muzycznym tego zespołu i zarazem kompozytorem wielu pieśni dla niego, sam Jan Iwaszczyszyn.

Poziom, co podkreśliła komisja, był nader zróżnicowany, a nagrody powierzono najlepszym z najlepszych. Ale też wartym podkreślenia jest fakt, że w tegorocznej edycji festiwalu pojawiło się co najmniej kilka nowych zespołów. A także to, że w tym roku na scenie widzieliśmy więcej młodych wykonawców, co było dobrym i ciekawym symptomem.

Po sobotnich, wielogodzinnych  przesłuchaniach, które kończyły się w deszczu, który postraszył wszystkich przez niespełna godzinę, rozpoczęła się kilkugodzinna, całkiem udana i śpiewna, Biesiada Ludowa. Następnego dnia, tuż po południowej mszy św., rozpoczął się barwny korowód zespołów, uczestników festiwalu, który przemierzył ulicami miasta, kierując się do miejscowego Amfiteatru, gdzie odbyła się cała impreza.

Potem rozpoczął się oczekiwany przez zespoły Koncert Galowy, podczas którego, poznaliśmy ostateczne, długo oczekiwane wyniki konkursu. Jak zwykle w takim przypadku, były łzy wzruszenia, ale też gorycze porażki, bo, co tu dużo mówić, każdy z zespołów wierzył w siebie, i w to, że z Kamienia Pomorskiego wyjedzie z nagrodą. I co ważne, podczas festiwalu Jubileuszowego, który odbywał się podczas trwania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Było wiele nagród i kilka wyróżnień, ale najważniejsze trofeum, czyli Grand Prix 20. Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, jury przyznało zespołowi śpiewaczemu „Bukowina” ze Zdroiska, gmina Kłodawa, województwo lubuskie. Wybór jakże trafny, choć oceniający mieli w pewnym względzie dylemat wyboru z innym, nie mniej dobrym zespołem, który ostatecznie zajął wysokie miejsce w jednej z kategorii.

Na pewno była to dobra impreza, która wielu wykonawcom, a także licznym słuchaczom, zapadnie w pamięci na długo. Pewną niejasnością i zaskoczeniem wielu była fama jaka przeszła przez zespoły, że jakoby była to ostatnia edycja tego festiwalu, którą zdementował na scenie przede wszystkim, burmistrz Kamienia Pomorskiego, Stanisław Kuryłło, jak również na niedzielnym, spotkaniu z kierownikami zespołów, Stanisław Motyka, dyrektor kamieńskiego Domu Kultury.

Prawdę powiedziawszy, gdyby ten właśnie festiwal zniknął z kalendarza letnich imprez kulturalnych naszego regionu, była by to niewątpliwie wielka i niepowetowana strata, której na pewno nie dało by się przez długie lata odrobić.

Ta właśnie impreza w obecnej chwili jest jedną z nielicznych na kamieńskim podwórku, którą odwiedzają zespoły z nawet odległych miejscowości. Ba, są takie zespoły które grały na nim bardzo wiele razy. Takimi przykładami są „Stawnianki” ze Stawna, „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych, „Kargowiacy” z Kargowej czy kamieński emerycki „Relax”.

„Nie wyobrażamy sobie, by ten zacny festiwal wspaniałego animatora kultury Pomorza Zachodniego, jakim był bez wątpienia Pan Jan, miał się już nie odbywać. Pamiętamy, jak entuzjastycznie przygotowywał on kolejne edycje, jak to wszystko przeżywał, jak nas podczas kolejnych edycji wspaniale integrował. Żył nim i żył i bawił się razem z nami. Tego w żaden sposób nie można zaprzepaścić. Trzeba tylko zrobić wszystko, by następne festiwale były jeszcze bardziej interesujące i ciekawe. Może bardziej zróżnicowane? A to już pozostaje w gestii organizatora, który ku naszej radości, zdementował pogłoski o tym, że w następnym roku jakoby festiwalu miałoby nie być.” – powiedziało kilkoro mocno przeżywających zmagania na scenie uczestników z niezależnych zespołów.

A oto jak wyglądają ostateczne wyniki Jubileuszowej edycji kamieńskiego Festiwalu w poszczególnych kategoriach:

W kategorii zespoły śpiewacze a’capella, pierwsze miejsce przyznano Zespołowi „Rutka” z Goleniowa. Drugie miejsce zajął zespół „Wichowianki” z Wichowa. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Kategorię Zespoły śpiewacze z instrumentem akustycznym, zdominował Zespół „Kalina” z Kobylanki. Drugie miejsce zajęły dwa zespoły: „Słoneczko” z Niemicy (ale nie tej z gminy Golczewo), oraz „16 – ty Południk” z pomorskich Chłop. Trzecie miejsce przyznano zespołowi „Stawnianki” ze Stawna oraz „Swojacy” z Mirosławca.

Wśród Zespołów śpiewaczych z instrumentem elektronicznym, pierwszego miejsca nie przyznano. Drugą lokatę zajął zespół „Cantores” z Witnicy, zaś trzecie miejsce przyznano zespołom: „Relax” z Kamienia Pomorskiego i „Kargowiacy” z Kargowej.

W kolejnej kategorii, Zespoły śpiewacze z towarzyszeniem kapel, pierwszą nagrodę jury przyznało zespołowi „Drzewiczanie” z Kostrzyna nad Odrą, drugą lokatę powierzono zespołowi „Wierzbniczanki” z Bytomia Odrzańskiego, zaś trzecie miejsce zajął zespół „Diabaz” z Drawska Pomorskiego.

W kategorii Kapele instrumentalno – śpiewacze, pierwszej nagrody nie przyznano, drugą lokatę przyznano dwóm zespołom: Kapeli „Swaty” z Będzina oraz Kapeli „Pyrzyczanie” z Pyrzyc. Trzecie miejsce zajęła „Kapela Rycha” z Nowogardu. W kategorii Zespoły taneczne przyznano tylko jedno wyróżnienie, z którego cieszyli się członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Diabaz” z Drawska Pomorskiego.

Wśród solistów, a było ich sześcioro, pierwszą nagrodę przyznano Annie Dorosińskiej z Goleniowa, zaś drugą lokatę powierzono Ryszardowi Janowi Zagórskiemu z Nowogardu, który jest też członkiem „Kapeli Rycha”. Statuetki za jak to określiła komisja, teksty o prawdzie życia, przyznano Danucie Pławińskiej, która na co dzień śpiewa w zespole „Wesoła Gromada” z Mirostowic Górnych oraz wspomnianej już Annie Dorosińskiej. Przyznano też wyróżnienia za teksty o prawdzie życia, którymi uhonorowano Kazimierza Dulata i Czesława Borkowskiego.

Obserwator

Jubileuszowy, 20. Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna – podsumowanie… Reviewed by on . Przez dwa ostatnie dni lipcowego weekendu, Kamień Pomorski gościł śpiewaczy folklor ludowy. A to za sprawą Jubileuszowego, 20. Festiwalu Współczesnej Kultury Lu Przez dwa ostatnie dni lipcowego weekendu, Kamień Pomorski gościł śpiewaczy folklor ludowy. A to za sprawą Jubileuszowego, 20. Festiwalu Współczesnej Kultury Lu Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top