czwartek, 1 grudzień 2022, 18:47

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Organy i skrzypce. Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

Organy i skrzypce. Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu

środa, 03 sierpnia 2016, 07:54 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W ostatni piątkowy wieczór Katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką klasyczną podczas siódmego koncertu 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wyjątkowe spotkanie z muzyką mistrzów otworzyła tradycyjnie część organowa. Za kontuarem kamieńskiego „króla instrumentów” zasiadła dwudziestoośmioletnia organistka z Korei Południowej Jiyoung Kim-Barthen. Artystka z dalekiej Azji rozpoczęła swą edukację muzyczną od gry na pianinie, który z czasem ustąpił miejsca organom. W latach 2009–2014 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym w niemieckim Saarbrücken. Od 2015 r. jest studentką w klasie organów prof. Ludgera Lohmanna w Stuttgarcie. W tymże roku zdobyła pierwszą nagrodę na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku. Koreańska wirtuozka, oprócz swej ojczyzny, koncertuje także w Niemczech, Szwajcarii i Polsce.

Licznie zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała Jiyoung Kim-Barthen dwukrotnie. Artystka w dwóch częściach organowych zaprezentowała utwory Johanessa Brahmsa, Johanessa Sebastiana Bacha oraz Felixa Mendelssohna-Bartholdyego owacyjnie oklaskiwana przez słuchaczy.

Na piątkowy koncert złożyła się także część kameralna, podczas której wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków, nazwany swego czasu przez „New York Times” „tytanem skrzypiec”, Krzysztof Jakowicz. Artysta ukończył z odznaczeniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, gdzie uczył się w klasie skrzypiec prof. Tadeusza Wrońskiego. Studiował również w Bloomington w USA pod kierunkiem prof. Henryka Szerynga. Jego kunszt muzyczny szczególnie cenił Witold Lutosławski i któremu ten wielki kompozytor powierzył polskie prawykonanie swych wszystkich utworów skrzypcowych. Jakowicz w 1959 r. zwyciężył konkurs im. E. Ysaÿe’a w Warszawie, a trzy lata później uzyskał trzecią nagrodę i nagrodę specjalną Henryka Szerynga na IV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Koncertuje z najbardziej znanymi orkiestrami w kraju i zagranicą. Obecnie jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na skrzypcach włoskich, które podarował mu przed laty jego mistrz prof. Wroński. Piątkowy występ w Kamieniu nie był dla Krzysztofa Jakowicza pierwszym w ramach kamieńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, na którym zadebiutował w 1972 r. Grał w romańsko-gotyckiej katedrze kilkunastokrotnie, a ostatnio w 2010 roku. W dwóch częściach organowych wirtuoz, nazywany „tytanem skrzypiec”, zaprezentował festiwalowej publiczności utwory tylko jednego kompozytora, którym był wielki Jan Sebastian Bach. Były to I Sonata g-moll BWV 1001 i Chaconne z Partity d-moll BWV 1004, który to utwór zabrzmiał na zakończenie koncertu wzbudzając długotrwałe owacje na stojąco zgromadzonej w katedrze kamieńskiej publiczności.

Kolejny ósmy koncert tegorocznego kamieńskiego muzycznego lata odbędzie się już w ten piątek. O godzinie 19.00 katedra kamieńska rozbrzmi muzyką organową w wykonaniu niemieckiego wirtuoza Bernharda Haasa oraz kameralną, którą zaprezentuje poznański kwartet puzonowy „Tromb Quartet”.

Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Organy i skrzypce. Siódmy koncert kamieńskiego festiwalu Reviewed by on . W ostatni piątkowy wieczór Katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką klasyczną podczas siódmego koncertu 52. Międzynarodowego F W ostatni piątkowy wieczór Katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką klasyczną podczas siódmego koncertu 52. Międzynarodowego F Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top