niedziela, 1 październik 2023, 16:39

Strona główna » REGION » Amika JKKP Team Wicemistrzem Polski!

Amika JKKP Team Wicemistrzem Polski!

środa, 17 sierpnia 2016, 07:59 Kategoria: REGION, sport

Koncertowe zakończenie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Zwycięzcą IV rundy został zespół Sailing Event MOS Iława, a tytuł Klubowego Mistrza Polski 2016 przypadł SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej. Drugie miejsce dla zespołu z Mariny Kamień Pomorski – Amica JKKP Team, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko.

Trzynaście klubów z całej Polski, cztery imprezy: w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie, ponad stu zawodników, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować drugi sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Ostatnia runda PEŻ trzymała w napięciu do samego końca, ponieważ o klasyfikacji generalnej całej Ligi decydowały praktycznie ostatnie wyścigi IV rundy. Warunki wietrzne były wręcz idealne i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić pełen format zawodów, czyli 26 wyścigów. Faworytem do tytułu była ekipa Amica JKKP Team, która po III rundzie liderowała w tabeli. Tylko o punkt mniej miały załogi SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej oraz DTP PMT TŻR Szczecin, tuż za nimi plasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko. Między tą czwórką miała się rozgrywać walka o tytuł.

Po pierwszym dniu rywalizacji załogi z czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej z nich wypadła drużyna Tymona Sadowskiego (AZS PG) i to ona była pretendentem do tytułu. W wyjątkowo dobrej dyspozycji był Yacht Club Sopot, który zdeklasował rywali w pierwszym flighcie wygrywając cztery z sześciu wyścigów, ale jego strata po trzech imprezach wydawała się zbyt duża, aby powalczyć o mistrzowski tytuł. Tego dnia równie dobrze spisywał się Sailing Event MOS Iława, jednak również oni mieli zbyt duże straty punktowe, by liczyć się w walce o podium w klasyfikacji generalnej.

Drugi dzień należał do zespołu Karola Górskiego z Iławy. Stawka była bardzo wyrównana, jednak ostatecznie to Sailing Event wygrał ostatnią rundę Ekstraklasy. Tuż za nim uplasował się zespół AZS Politechniki Gdańskiej, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej! Trzecie miejsce zajął Yacht Club Sopot, który zepsuł ostatni wyścig i stracił szansę na zwycięstwo w IV rundzie. Amica Jacht Klub Kamień Pomorski pod wodzą Patryka Zbroi w ostatniej rundzie żeglowała nieco poniżej oczekiwań, przez co w klasyfikacji generalnej spadła na drugie miejsce. Pozycji w generalnej klasyfikacji nie utrzymał też zespół DTP PMT TŻR Szczecin, który wypadł poza podium. Trzecie miejsce w generalce przydało natomiast MBSW Rainmaker Giżycko.

Poza krajowymi tytułami najlepszy klub zakwalifikował się do międzynarodowych rozgrywek Sailing Champions League. Tegoroczny finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii. Amica JKKP Team weźmie udział w przyszłorocznych eliminacja do Sailing Champions League, które odbędą się w St. Petersburgu w Rosji.

W Sopocie Amica JKKP Team wystartował w składzie: Patryk Zbroja, Damian Jaskólski, Krzysztof Żeludziewicz oraz Maciej Gonerko. W całych rozgrywkach w barwach Amica JKKP Team startowali ponadto: Tomasz Tetela i Marcin Zubrzycki.

Marek Świderski – Kierownik Amica JKKP Team: cel jaki sobie stawialiśmy w pierwszym naszym sezonie w PEŻ to było podium i został on w 100% osiągnięty. To dla nas największy klubowy sukces. Tytuł Mistrza Polski był bardzo blisko, ale nasi konkurencji to doskonali żeglarze, a przegraliśmy tylko jednym punktem. W Sopocie mogło być lepiej, ale w pierwszym wyścigu, po mino mijania pierwszej boi z dużym zapasem, nasza łódź zaczepiła o za długą cumę i w efekcie z drugiej pozycji spadliśmy na ostatnią. W końcowym rozliczeniu to kosztowało nas Mistrzostwo Polski. Ale cóż, taki jest sport. Dziś planujemy już przyszłoroczne starty w Sailing Champions League. Czekają nas jeszcze starty w Szczecińskiej Lidze Regatowej, gdzie jesteśmy liderem. 12 sierpnia 2016 roku na wieczną wachtę odszedł nasz klubowy kolega Krzysztof Antonowicz – Wiceprezes Jacht Klubu Kamień Pomorski ds. jachtów turystycznych. To Jemu dedykujemy srebrny medal i tytuł Klubowego Wicemistrza Polski w Żeglarstwie. Cześć Jego pamięci.

Wyniki IV rundy PEŻ:

 1. Sailing Event MOS Iława – 26 pkt
 2. AZS Politechniki Gdańskiej – 28 pkt
 3. Yacht Club Sopot – 29 pkt
 4. MBSW Rainmaker Giżycko – 33 pkt
 5. Amica JKKP Team – 33 pkt
 6. DTP PMT TŻR Szczecin – 42 pkt
 7. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 42 pkt
 8. Procad GKŻ Gdańsk – 47 pkt
 9. HRM Racing JKW Poznań – 51 pkt
 10. Windward JKM Gryf Gdynia – 52 pkt
 11. PŻKS DŻYGIT Białystok – 54 pkt
 12. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – 55 pkt
 13. Baltic Trans YC Rewa – 56 pkt

Klasyfikacja końcowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016:

 1. AZS Politechniki Gdańskiej – 40 pkt
 2. Amica JKKP Team – 39 pkt
 3. MBSW Rainmaker Giżycko – 37 pkt
 4. DTP PMT TŻR Szczecin – 36 pkt
 5. Sailing Event MOS Iława – 31 pkt
 6. Yacht Club Sopot – 29 pkt
 7. Procad GKŻ Gdańsk – 27 pkt
 8. HRM Racing JKW Poznań – 26 pkt
 9. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – 25 pkt
 10. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 22 pkt
 11. PŻKS DŻYGIT Białystok – 20 pkt
 12. Baltic Trans YC Rewa – 18 pkt
 13. Windward JKM Gryf Gdynia – 17 pkt

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Tekst: PEŻ, Marek Świderski

Foto: Marta Dębska

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a trzy najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe.

Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim. Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl .

Amika JKKP Team Wicemistrzem Polski! Reviewed by on . Koncertowe zakończenie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Zwycięzcą IV rundy został zespół Sailing Event MOS Iława, a tytuł Klubowego Mistrza Polski 2016 przypad Koncertowe zakończenie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Zwycięzcą IV rundy został zespół Sailing Event MOS Iława, a tytuł Klubowego Mistrza Polski 2016 przypad Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top