czwartek, 30 listopad 2023, 08:34

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Ostatni koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

Ostatni koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim

piątek, 02 września 2016, 07:13 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W ubiegły piątek katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni w tym roku wypełniła się muzyką mistrzów w ramach tegorocznego 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncert finałowy dedykowany był pamięci Patrona Honorowego kamieńskiego festiwalu Wojewody Zachodniopomorskiego Piotra Jani, który zmarł 14 sierpnia br.

Piątkowe spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł, dobrze znany festiwalowej publiczności, prof. Andrzej Chorosiński występujący w Kamieniu od 1974 roku. Wirtuoz ten jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako znany organista koncertował niemal na całym świecie. Od wielu lat jest profesorem macierzystej uczelni, noszącej dziś nazwę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, na której obecnie kieruje Katedrą Organów i Klawesynu. Przez dwie kadencje był jej prorektorem, a w latach 1993-1999 rektorem przewodnicząc wówczas Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce. Chorosiński jest konsultantem i autorem projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie i Japonii. Zaprojektował m.in. największe organy w naszym kraju, które znajdują się w Bazylice w Licheniu. 27 kwietnia 2014 roku brał udział w oprawie muzycznej podczas kanonizacji papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II w Rzymie.

W dwóch częściach organowych prof. Chorosiński wykonał utwory Wolfganga Amedeusza Mozarta oraz Jana Sebastiana Bacha wzbudzając aplauz publiczności, która zebrała się w poprzedni piątek najliczniej podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Część kameralna należała do występującej już wielokrotnie w Kamieniu, istniejącej od 1954 roku, Orkiestry Kameralnej z Prenzlau, w której oprócz artystów niemieckich występują również polscy muzycy. Orkiestrze, jako solista-instrumentalista, towarzyszył jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów młodego pokolenia Krzysztof Meisinger, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie kształcił się również na studiach doktoranckich. Wygrywał liczne międzynarodowe konkursy gitarowe. Koncertował w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Od dwóch lat występuje ze słynną południowokoreańską sopranistką Sumi Jo. Orkiestra z Prenzlau oraz Krzysztof Meisinger wystąpili pod batutą Eugeniusza Kusa, profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie, dyrektora programowego kamieńskiego festiwalu, związanego z tą, najstarszą na Pomorzu Zachodnim, imprezą muzyczną od ponad czterdziestu lat. Prof. Kus jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1969-2005 kierował Chórem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie – Chórem Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 r. prowadzi Zespół Wokalistów i Kameralistów „Camerata Nova”. Koncertował w całej Europie, Chinach, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Jest jurorem wielu konkursów wokalnych, chóralnych i kompozytorskich. W latach 1974-2007 był dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury następnie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie kładąc ogromne zasługi dla rozwoju kultury na Pomorzu Zachodnim. Obecnie jest dyrektorem programowym kamieńskiego festiwalu oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego i Festiwalu Chóralnego w Szczecinie.

W części kameralnej, na którą złożyły się dwie odsłony, festiwalowa publiczność usłyszała na początek utwór „La Catedral” autorstwa uznawanego za najwybitniejszego paragwajskiego kompozytora Agustina Barriosa Mangore, następnie suitę z filmu „Cinema Paradiso” Ennio Morricone oraz muzykę z filmu „Lista Schindlera” Johna Williamsa. W drugiej odsłonie części kameralnej utwory Fransisco Tarrega, Astora Piazzolli i Isaaca Albeniza wywołały żywiołowe owacje publiczności i zachęciły artystów do bisowania, które zakończyło część muzyczną koncertu. Koncert jednak się jeszcze nie zakończył. Po odczytaniu listu Wicewojewody Zachodniopomorskiego Marka Subocza, przez dyrektor Biura Wojewody Zachodniopomorskiego Joannę Karolczuk, głos zabrał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego kamieńskiego festiwalu, a zarazem Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Stanisław Kuryłło, który po podziękowaniu swym współpracownikom z komitetu, wykonawcom i publiczności wypowiedział symboliczną formułę zamykającą 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kolejna, 53. edycja festiwalu już za dziesięć miesięcy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Ostatni koncert 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . W ubiegły piątek katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni w tym roku wypełniła się muzyką mistrzów w ramach tegorocznego 52. Międzyn W ubiegły piątek katedra pw. św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim po raz ostatni w tym roku wypełniła się muzyką mistrzów w ramach tegorocznego 52. Międzyn Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top