czwartek, 6 październik 2022, 15:42

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamieńskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej…

Kamieńskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej…

sobota, 03 września 2016, 08:31 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, społeczeństwo

77 lat temu nad ranem, Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha, o globalnej skali, która dotknęła na lata większość naszego świata. Nikt wówczas nie przypuszczał, że wojna będzie tak straszna, ogromna w swych rozmiarach, i zbierze wielkie śmiertelne żniwo, bowiem jak oceniono, zginęło ponad 72 mln ludzi, z czego 47 mln to cywile. Blisko sześcioletnie zmagania z faszyzmem, pozbawiły życia dziesiątków milionów niewinnych ludzi, żołnierzy broniących swojej Ojczyzny, a wielu straciło swe życie w dosłownie, kwiecie wieku. Polski Wrzesień, a zarazem Dzień Weterana, który został ustanowiony przez Sejm RP w roku 1997, został upamiętniony w Kamieniu Pomorskim uroczystą polową mszą św. celebrowaną przez proboszcza parafii św. Ottona ks. kanonika D. Żarkowskiego, w obecności licznych pocztów sztandarowych służb mundurowych, kombatantów RP i Związku Sybiraków, komandosów z byłego 1 Batalionu Szturmowego niegdyś stacjonującego w Dziwnowie, jak również Starosty Powiatu Kamieńskiego – Józefa Malca, burmistrzów: Dziwnowa i Kamienia Pomorskiego, wójta Gminy Świerzno, a nadto, niestety nielicznych radnych, nie tylko z Gminy Kamień Pomorski oraz wielu czujących patriotyczne poczucie obowiązku mieszkańców, jak również, co cieszy, liczna grupa młodzieży z miejscowych szkół.

Uroczystości odbywały się na Cmentarzu Wojennym, gdzie pod Pomnikiem Zwycięstwa, w obecności kompanii honorowej z Garnizonu Dziwnów, odbył się Apel Poległych, a wcześniej wysłuchano okolicznościowego interesującego i pouczającego przemówienia starosty powiatu kamieńskiego. Potem liczne delegacje złożyły w ciszy, skupieniu i zadumie, wiązanki kwiatów pod pomnikiem. W uroczystości udział wzięła wspomniana kompania honorowa z dziwnowskiego 8 Batalionu Kołobrzeskiego, która wystrzeliła salwy honorowe. W trzeciej części uroczystości rocznicowych upamiętniających wybuch II wojny światowej, odbyło się spotkanie kombatantów z władzami oraz zaproszonymi gośćmi. Następna dalsza część obchodów rocznicowych odbywała się w sali gastronomicznej miejscowego ZSP, gdzie wystąpił również kamieński emerycki zespół „Relax”, który zaśpiewał kilka pieśni żołnierskich, któremu wtórowała niemal cala sala.

1 września to data, która na trwałe wrosła w naszą mentalność i w naszą codzienność. Pamięć o tych co nie przeżyli, pamięć tych, których dotknęły tragiczne losy zawieruchy wojennej, musi pozostać w nas wszystkich, w kolejnych młodych pokoleniach, jak również w naszych gorących sercach, już na wieki. Stąd ważnym jest, by tę doroczną rocznicową tradycję zaszczepiać w we wszystkich, nasze kolejne pokolenia, które również nie powinny zapominać o tych niemal sześciu strasznych i tragicznych latach, mających miejsce w połowie ubiegłego wieku, które jakże odmieniły tak bardzo cały świat.

Obserwator

 

Kamieńskie uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej… Reviewed by on . 77 lat temu nad ranem, Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha, o globalnej skali, która dotknęła na lat 77 lat temu nad ranem, Niemcy hitlerowskie zdradziecko napadły na nasz kraj. Rozpoczęła się wówczas wojenna zawierucha, o globalnej skali, która dotknęła na lat Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top