poniedziałek, 2 październik 2023, 07:43

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Krótka historia powstania hymnu na cześć Pana Jezusa Brzozdowickiego i zapowiedź szóstego, wrześniowego odpustu w kamieńskiej Katedrze…
Krótka historia powstania hymnu na cześć Pana Jezusa Brzozdowickiego i zapowiedź szóstego, wrześniowego odpustu w kamieńskiej Katedrze…

Krótka historia powstania hymnu na cześć Pana Jezusa Brzozdowickiego i zapowiedź szóstego, wrześniowego odpustu w kamieńskiej Katedrze…

wtorek, 06 września 2016, 08:33 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, religia, społeczeństwo

Na prośbę wielu mieszkańców Kamienia Pomorskiego, przypominamy „Hymn na cześć Pana Jezusa z Brzozdowic”, który napisał nieżyjący już kompozytor, muzyk i satyryk, wieloletni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego, Jan Iwaszczyszyn.

Łyk historii

W połowie roku 1999, ówczesny proboszcz parafii kamieńskiej pw św. Ottona, ksiądz Zbigniew Wyka, zaproponował panu Janowi Iwaszczyszynowi, by napisał hymn na cześć Pana Jezusa Brzozdowickiego (którego obraz – oryginał, znajduje w Katedrze w Kamieniu Pomorskim – przyp. red.). Warto dodać, że w Kamieniu Pomorskim mieszka wielu niegdysiejszych mieszkańców Brzozdowic, dziś Ukraina, którzy często wspominają swoje niezwykłe, częstokroć trudne dzieciństwo.

Pan Jan podjął się tego wyzwania. I po wcale nie tak długim czasie, ów hymn powstał. Następnie został zaśpiewany bardzo uroczyście po raz pierwszy w miejscowej Katedrze. Wiernym hymn od razu przypadł do gustu. Od tego czasu śpiewany jest w piątkowe, popołudniowe msze święte.

14 września br., odbędzie się szósty już odpust z okazji utworzenia w kamieńskiej Katedrze Sanktuarium przy Cudownym Obrazie brzozdowieckim Pana Jezusa Ukrzyżowanego (pochodzi z połowy XVIII w.), pochodzącego z przedwojennej Diecezji Lwowskiej, właśnie z Brzozdowic (dziś tereny Ukrainy).

Wcześniej jednak, a będzie to dwa dni wcześniej (?), w porozumieniu miejscowej parafii z Radiem Maryja oraz Telewizją Trwam, odbędzie się podobna uroczystość, lecz pod kątem tychże mediów, i będzie ona transmitowana na żywo. Trochę to dziwne jakby, bo toż to nie można było zsynchronizować tej ważnej i jak najbardziej konkretnej i ustalonej daty Podwyższenia Krzyża Świętego. Daty, kiedy abp Andrzej Dzięga erygował w kamieńskiej Katedrze Sanktuarium, co miało miejsce sześć lat temu, a dokładniej, 14 września.

Cóż, brzozdowiacy są tym nieco rozkojarzeni, i jak bardziej zadziwieni, bo to oni są tą uroczystością najbardziej zainteresowani. I nie dziwne, że że jest ona dla nich najważniejsza. I jakoś nijak to, kiedy przeżywać się będzie swe ważne obchody odpustowe… dwukrotnie. Dziwaczne to jakieś, ale cóż taka jest wola… ?

Warto też przypomnieć, że wiele osób pochodzących właśnie z Brzozdowiec, trafiło tuż po II wojnie światowej na Ziemię Kamieńską. W większości będąc wówczas dzieciakami.. Zainteresowanych ich kilkunastoma historiami – losami, odsyłamy do przeczytania trzynastu dotąd części cyklu zatytułowanego „Droga Brzozdowian na Ziemię Kamieńską”, który ukazywał się od stycznia tego roku na łamach portalu „Echo Kamienia” do końca sierpnia.

Obserwator

Hymn na cześć Pana Jezusa z Brzozdowic

 Tobie Jezu Ukochany Nasz

oddajemy nasze serca.

Króluj nam po wsze czasy

prowadź do Swego Królestwa

Ref. Dobry Jezu Brzozdowicki

Króluj tu, ach Króluj nam.

Twoja miłość do każdego z nas,

wielkie cuda może czynić.

Przez cierpienia Twe na Krzyżu,

i grzesznika może zmienić.

Ref. Dobry Jezu Brzozdowicki

Króluj tu, ach Króluj nam.

Ty wskazujesz drogę tę

jak należy trwać przy Tobie.

Ciebie Jezu w sercu moim

będę zawsze miał przy Sobie.

Ref. Doby Jezu Brzozdowicki

Króluj tu, ach Króluj nam.

 

Autor muzyki i tekstu – Jan Iwaszczyszyn (1999 r.)

Krótka historia powstania hymnu na cześć Pana Jezusa Brzozdowickiego i zapowiedź szóstego, wrześniowego odpustu w kamieńskiej Katedrze… Reviewed by on . Na prośbę wielu mieszkańców Kamienia Pomorskiego, przypominamy „Hymn na cześć Pana Jezusa z Brzozdowic”, który napisał nieżyjący już kompozytor, muzyk i satyryk Na prośbę wielu mieszkańców Kamienia Pomorskiego, przypominamy „Hymn na cześć Pana Jezusa z Brzozdowic”, który napisał nieżyjący już kompozytor, muzyk i satyryk Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top