czwartek, 6 październik 2022, 16:35

Strona główna » WYDARZENIA » kultura i sztuka » Humor i dobra prezentacja na scenie, najlepszą nagrodą dla Zespołu Ludowego „Stawnianki” w dalekim, karkonoskim Świeradowie Zdroju…
Humor i dobra prezentacja na scenie, najlepszą nagrodą dla Zespołu Ludowego „Stawnianki” w dalekim, karkonoskim Świeradowie Zdroju…

Humor i dobra prezentacja na scenie, najlepszą nagrodą dla Zespołu Ludowego „Stawnianki” w dalekim, karkonoskim Świeradowie Zdroju…

czwartek, 08 września 2016, 10:29 Kategoria: kultura i sztuka, społeczeństwo

Nie po raz kolejny zaskakuje, co miłe,  Zespół Ludowy „Stawnianki” spod kamieńskiego, niewielkiego Stawna. Można by nawet powiedzieć, że te sympatyczne kobiety (a wcale nie są takie już młode) i dwaj członkowie zespołu, tryskający zawsze uśmiechem i ogromnym wigorem, przyzwyczaili nas niejako do tego, że gdzie się pojawią, czy na jakimś festiwalu, czy przeglądzie, czy też konkursie, w całej Polsce, niemal zawsze wracają z jakimś trofeum.

Nie inaczej było i tym razem. W minioną sobotę (3.09.), „Stawnianki” pojawiły się na III Festiwalu Muzyki Ludowej i Folkowej „FOLK FEST” w dalekim Świeradowie Zdroju.

Konkurencja była spora, a poziom wysoce wyrównany. Jednak nasz zespół, który jako jedyny przyjechał z tak daleka, zrobił na tej imprezie ogromną furorę. Zadziwiał pomysłem, śpiewem, wyborem piosenek, jak i znakomitym humorem, świetnie zaprezentował się na scenie. I co? Zdobył dwie ważne i szczególne nagrody, bo wyśpiewał pierwszą nagrodę.

Jednym z elementów, który zapewne spodobał się jurorom, i ich przekonał, było zaśpiewanie przez nasz zespół nowej zupełnie wręcz fikuśnej piosenki, zatytułowanej „Sabcia i Żabcia”, autorstwa członkini zespołu, Kazimiery Woźniak.

Dodać trzeba, że ta tytułowa żaba w tytule, wzięła się stąd, że właśnie Świeradów Zdrój ma w swojej symbolice… żabę. Pokrótce, tekst opisuje walory tego znanego uzdrowiska oraz jego wyjątkowe zdrowotne i zarazem lecznicze wody.

„Stawnianki”, choć zmęczone daleką podróżą, tryskały w karkonoskim Świeradowie niebywałym humorem, co nie uszło uwadze komisji, która w rzeczy samej, przyznała za to zespołowi dodatkową nagrodę.

Nasz niepowtarzalny, kulturalny animator kultury, promujący całą Ziemię Kamieńską, nie tylko Gminy Kamień Pomorski, po raz kolejny nie zawiódł. Już przyzwyczailiśmy się to tego, że pojawiając się w wielu miejscach, docenianie są jego wartości, przede wszystkim artystyczne, co sprawia, że więcej ludzi z innych regionów, interesuje się naszą piękną Ziemią Kamieńską i całym Wybrzeżem Kamieńskim. Bo zwykle pojawiają się pytania, gdzieś jest to Stawno?

„Pragnę w imieniu całego zespołu podziękować panu Stanisławowi Kuryłło, za osobiste pokrycie części kosztów paliwa, jak również Kamieńskiemu Domowi Kultury za udostępnienie transportu. Na resztę po prostu zrobiliśmy wewnątrz zespołową zrzutkę.

Cieszy nas niezmiernie ta wyśpiewana nagroda, i to, że naprawdę opłaciło się wybrać w tak daleką podróż. A także to, że nie po raz pierwszy, i myślę, nie ostatni, doceniono nas, przyznając tak zaszczytne, pierwsze miejsce.

I przy tej okazji, pozdrawiam wszystkich miłośników folkloru, bo jak wiem, u nas jest takich naprawdę bardzo wielu.” – powiedziała po powrocie w imieniu rozradowanych członkin i członków całego zespołowi „Stawnianki”, Lidia Dziobak, która od wielu lat kieruje tym interesującym zespołem.

Świeradowski laureat nie tak dawno obchodził jubileusz 25 – lecia, a w tym czasie przez zespół przewinęło się wielu artystów – amatorów. Trzeba podkreślić, że inicjatorem zespołu była nieodżałowana, śp. Janina Latawiec, a przez wiele lat z zespołem związany był jako kierownik artystyczny i akordeonista, który również pisał dla „Stawnianek” liczne pieśni, już nieżyjący animator kultury Pomorza Zachodniego, Jan Iwaszczyszyn.

Warto na koniec dodać, że „Stawnianki” będziemy mogli usłyszeć jak i podziwiać już naprawdę niebawem, bowiem mają wystąpić w Kamieniu Pomorskim, w niedzielę, 18 września, podczas Gminnych Dożynek, które odbędą się na stadionie miejskim.

Obserwator

Humor i dobra prezentacja na scenie, najlepszą nagrodą dla Zespołu Ludowego „Stawnianki” w dalekim, karkonoskim Świeradowie Zdroju… Reviewed by on . Nie po raz kolejny zaskakuje, co miłe,  Zespół Ludowy „Stawnianki” spod kamieńskiego, niewielkiego Stawna. Można by nawet powiedzieć, że te sympatyczne kobiety Nie po raz kolejny zaskakuje, co miłe,  Zespół Ludowy „Stawnianki” spod kamieńskiego, niewielkiego Stawna. Można by nawet powiedzieć, że te sympatyczne kobiety Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top