piątek, 1 grudzień 2023, 00:29

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » „Dogmat płci”, czyli dyskusja z dr. Maciejem Dudą

„Dogmat płci”, czyli dyskusja z dr. Maciejem Dudą

piątek, 09 września 2016, 07:22 Kategoria: edukacja, Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka, społeczeństwo

7 września 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z dr. Maciejem Dudą, który promował swoją książkę pt. „Dogmat płci. Polska wojna z gender”.

Maciej Duda jest doktorem nauk humanistycznych oraz pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest również autorem monografii „Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska”, a także współredaktorem trzech tomów raportu „Gender w podręcznikach”.

W dyskusji brali udział również Piotr Lachowicz, feminista, pracownik Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Anita Kucharska-Dziedzic, feministka, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Baba” w Zielonej Górze. Została odznaczona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Dyskusja podczas spotkania dotyczyła książki dr Macieja Dudy, który przybliża czytelnikom pojęcie gender. Od wielu lat zbiera różne materiały dotyczące tego zagadnienia, a dzięki swoim obserwacjom i doświadczeniu zwraca  uwagę na powielanie nieprawdy w różnych publikacjach, także naukowych. Przyznał, że pierwsza wersja książki zawierała dużo osobistych emocji i próby rozliczenia się z osobami, które go atakowały. Ostatecznie przeredagował publikację, ponieważ zależało mu na stworzeniu fachowej i naukowej książki.

W trakcie spotkania goście poruszyli temat tzw. równościowych przedszkoli. Obalali argumenty, że społeczna rola chłopca może zostać w jakiś sposób zachwiana, gdy zacznie przebierać się w sukienki. Zwrócili uwagę, że dyskusja w mediach toczy się wyłącznie wokół chłopców. Nigdzie nie pojawił się przykład, że scenariusz zajęć proponowany przez przedszkola uwłacza także dziewczynkom i prowadzi do zaburzenia ich seksualności. Goście spotkania bardzo ubolewali, że w szkołach w kanonie lektur brakuje publikacji Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Pisarz, tłumacz i lekarz, który żył na przełomie XIX/ XX w. głosił bardzo liberalne poglądy, jak na tamte czasy, dotyczące świadomego macierzyństwa, propagujące antykoncepcję i edukację seksualną.

Dyskusja miała na celu przybliżenie przybyłym gościom, czym tak naprawdę jest gender. Wbrew medialnej nagonce gender nie jest równoznaczne z homoseksualizmem. Autor starał się wyjaśnić, że nie zawsze to, co słyszymy w środkach masowego przekazu  jest zgodne z prawdą. Po spotkaniu można było zakupić książkę, zdobyć autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z zaproszonymi gośćmi.

Bibliotekarze

 

„Dogmat płci”, czyli dyskusja z dr. Maciejem Dudą Reviewed by on . 7 września 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z dr. Maciejem Dudą, który promował swoją książkę pt. „Dogmat 7 września 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie autorskie z dr. Maciejem Dudą, który promował swoją książkę pt. „Dogmat Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top