czwartek, 6 październik 2022, 16:36

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Wzruszająca i przejmująca msza św. odpustowa w intencji wszystkich brzozdowiczan w kamieńskiej Katedrze…

Wzruszająca i przejmująca msza św. odpustowa w intencji wszystkich brzozdowiczan w kamieńskiej Katedrze…

piątek, 16 września 2016, 07:53 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, religia

W środowe popołudnie, 14 września, kamieńska Katedra wypełniła się wiernymi, a w szczególności byłymi mieszkańcami Brzozdowiec mieszkających na Ziemi Kamieńskiej, a także przybyłych z dalekich stron, oraz ich rodzin, znajomych, bowiem w tym właśnie czasie celebrowana była w tym świętym miejscu, msza św. odpustowa brzozdowicka, z okazji szóstej rocznicy podwyższenia św. Krzyża.

Tę uroczystą mszę św. celebrował ks. proboszcz miejscowej parafii pw Św. Ottona, Dariusz Żarkowski, który podkreślił w swoim słowie bożym skierowanym do wiernych, ogromną wagę tego miejsca, i wielkiego nie tak odległego chrześcijańskiego wydarzenia. W zarysie przedstawił historię jaką przeszedł obraz Pana Jezusa Brzozdowickiego w drodze do kamieńskiej Parafii lat temu z górą siedemdziesiąt. W mszy św. uczestniczył poczet sztandarowy z oryginalnym sztandarem z roku 1934 (nieco odnowionym), właśnie pochodzącym z… Brzozdowiec.

Modlono się także w Sanktuarium, zainicjowanego i poświęconego w 2010 roku, właśnie 14 września. Przy Cudownym Obrazie brzozdowickim Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej (pochodzi z połowy XVIII w.), pochodzącego z przedwojennej Diecezji Lwowskiej, właśnie z Brzozdowiec (dziś tereny Ukrainy).

Odśpiewano kilka pieśni, w tym oczywiście i to niemal jednogłośnie, „Hymn na część Pana Jezusa brzozdowickiego”, napisany w 1999 r. przez kamieńskiego kompozytora, animatora kultury i muzyka, nieżyjącego już, Jana Iwaszczyszyna, który skomponował tę pieśń na prośbę ówczesnego proboszcza kamieńskiej parafii św. Ottona, ks. Zbigniewa Wyki.

Warto dodać, że z niedaleko położonego od Kamienia Pomorskiego, Trzebieszewa, przywędrowała piesza pielgrzymka, a pielgrzymi uczestniczyli w tej msz św. odpustowej.

 

Krótki ryt historyczny…

W malowniczej okolicy, w dolinie Dniestru około 45 km na południe od Lwowa (dziś Ukraina) znajdują się niewielkie dziś Brzozowce zwane też niegdyś „Miastem Króla”, w którym to miasteczku przed wojną mieszkało około 2 000 mieszkańców, z czego ponad 1 200 ludzi to byli Polacy, a pozostali Żydami i nielicznymi Ukraińcami.

Święty obraz do jakich należy bez wątpienia brzozdowicki obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Boskiej Bolesnej jest niewątpliwie wyrazem wszelkiej pobożności ludowej. Jest tez wymiarem szeroko pojętej wiary i tego, że ma on w sobie niesamowitą moc, moc nieprzewidzialną ale jakże konieczną każdemu wiernemu. Jego siła leży w każdym z nas. To ten obraz dodaje wszystkim potrzebnych na co dzień sił.

Pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1746 roku i jest związana z „cudownym zjawiskiem”, które miało miejsce właśnie w Brzozowcach w mieszkaniu jednej z jego mieszkanek.

Obraz przez lata miał swoje miejsce w tamtejszym kościele i kiedy tuż po II wojnie światowej mieszkańcy ziem wschodnich musieli się przemieszczać na Zachód, na tak zwane Ziemie Odzyskane, wszyscy bez wyjątku Polacy zabrali się licznymi transportami. Większość z nich osiedliła się w okolicach Kamienia Pomorskiego (najwięcej w Trzebieszewie), Golczewa czy Świerzna. Niewielu z nich do dziś niestety żyje, ale są żyjące ich liczne rodziny, które starają się o to, by o miejscu urodzenia swoich przodków kolejne pokolenia nie zapomniały.

Wraz z jednym z transportów do podkamieńskiego Trzebieszewa przybył tamtejszy ksiądz ks. Michał Kaspruk, który przywiózł brzozdowiecki obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Boskiej Bolesnej, który po trzech miesiącach trafił do kamieńskiej Katedry i jest tutaj do dziś.

Od pięciu lat, a dokładniej od 14 września, w Katedrze znajduje się Sanktuarium Cudownego Obrazu.

Więcej o historii Brzozowiec, o cudownym obrazie, możemy dowiedzieć się z publikacji ks. Piotra Zawady SAC, zatytułowanej „Rany Zbawiciela”, którą to książkę można nabyć w Katedrze oraz w księgarni „Wiedza”, mieszczącej się nieopodal kamieńskiego dworca kolejowego i autobusowego.

W 1995 roku z polecenia księdza infułata Olgierda Ostrokołowicza, została wykonana wierna kopia obrazu, bowiem obecni brzozdowiczanie domagali się zwrotu obrazu. Pielgrzymi z Kamienia Pomorskiego i okolic w tym samym roku wraz z ks. infułatem ofiarowali kopię tego dzieła parafii brzozdowieckiej, które znajduje się w dziś odnawianym miejscowym kościółku.

Druga kopia obrazu znajduje się w Sędzimirowie na Dolnym Śląsku, gdzie mieszka też część brzozdowiczan. Kolejna zaś powstała 11. lat temu na potrzeby kościółka filialnego w Trzebieszewie.

Kiedy przygotowywano się pieczołowicie do zaistnienia i powstania Sanktuarium w kamieńskiej Katedrze, zawiązał się wówczas komitet organizacyjny złożony z brzozdowiczan oraz członków ich rodzin, któremu przewodniczyła Jadwiga Abramowicza pochodząca z tych dalekich kresów i przybyła wraz z rodziną jako wówczas mała dziewczynka.

„Nie ma co ukrywać, ale po tak wielu latach, wiele szczegółów już nam brzozdowiakom uciekło. Lecz najważniejsze wydarzenia pozostały w pamięci i w sercu. Jak sięgam pamięcią, wiele trudu nas kosztowało przygotowanie się do tego wielkiego dla nas brzozdowiczan, momentu. Pracowaliśmy z wielkim wigorem, z wielką ochotą i bezinteresownie, wspierając się nawzajem, a wszystko co muszę podkreślić, robione było jak najbardziej spontaniczne. Nikt się naprawdę nie oszczędzał.

Dwa dni wcześniej mieliśmy w naszej Katedrze wspaniała uroczystość związaną również z naszym Sanktuarium i nami, brzozdowiakami. To wzruszające.

Cieszymy się wszyscy, że mamy tutaj w Kamieniu Pomorskim, ten wspaniały obraz. Obraz jakże cudowny i ze wzruszającą historią, jak to Sanktuarium przy Cudownym Obrazie brzozdowieckim Pana Jezusa Ukrzyżowanego.” – powiedziała nam z łezką w oku pani Jadwiga Abramowicz, pochodząca z Brzozdowic.

Również wartym podkreślenia jest to, że odpust brzozdowiecki w kamieńskiej Katedrze wrósł już w codzienne życie kamieńskiej, wiekowej świątyni.

Warto dodać, że od początku tego roku, a skończywszy na końcu sierpnia, opisywaliśmy liczne, niezwykle interesujące, wzruszające i niemal tragiczne losy i wspomnienia ludzi pochodzących z tamtych, dalekich kresów. Wówczas jeszcze młodych, z których większość swe opowiadania snuła na podstawie opowiadań swoich rodziców i dziadków.

Zainteresowanych tą lekturą, a jest łącznie 13. części które ukazywały się cyklicznie pod wspólnym tytułem „Droga Brzozdowian na Ziemię Kamieńską”, znaleźć można w archiwalnych już wydaniach „Nowego Pomorzanina” oraz na naszym portalu, WWW.echokamienia.pl

Wspaniały i uzdrawiający obraz, przepiękna historia brzozdowiczan, powraca co roku w większym stopniu właśnie w połowie września. Ale warto wiedzieć, że Sanktuarium z cudownym obrazem odwiedzane jest codziennie przez setki wiernych, setki pielgrzymów. Warto tam zatem zajrzeć właśnie, być tutaj i zadumać się w ciszy i w wielkim skupieniu, choćby na krótką chwilę. To naprawdę pomaga w różny dla każdego w inny sposób. A i to w zupełności nikomu nie zaszkodzi. Trzeba mieć tylko wielką siłę wiary.

Obserwator

„Hymn na część Pana Jezusa brzozdowieckiego” – autor Jan Iwaszczyszyn…

 Tobie Jezu Ukochany Nasz

Oddajemy nasze serca

Króluj nam po wieczne czasy

Prowadź do Swego Królestwa.

Ref.: Dobry Jezu Brzozdowiecki

Króluj tu. Ach króluj nam.

 

Twoja miłość do każdego z nas

Wielkie cuda do każdego z nas

Wielkie cuda może czynić

Przez cierpienia Twe na Krzyżu,

I grzesznika może zmienić.

 

Ref.: Dobry Jezu Brzozdowiecki

Króluj tu. Ach króluj nam.

 

Ty wskazujesz zawsze tę drogę

Jak należy trwać przy Tobie

Ciebie Jezu w sercu moim

Będę zawsze miał przy Sobie.

 

Ref.: Dobry Jezu Brzozdowiecki

Króluj tu. Ach króluj nam.

Wzruszająca i przejmująca msza św. odpustowa w intencji wszystkich brzozdowiczan w kamieńskiej Katedrze… Reviewed by on . W środowe popołudnie, 14 września, kamieńska Katedra wypełniła się wiernymi, a w szczególności byłymi mieszkańcami Brzozdowiec mieszkających na Ziemi Kamieńskie W środowe popołudnie, 14 września, kamieńska Katedra wypełniła się wiernymi, a w szczególności byłymi mieszkańcami Brzozdowiec mieszkających na Ziemi Kamieńskie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top