czwartek, 6 październik 2022, 16:06

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Trwa jesienna edycja „Zupełnie innej lekcji przyrody”.

Trwa jesienna edycja „Zupełnie innej lekcji przyrody”.

wtorek, 20 września 2016, 07:38 Kategoria: edukacja, POWIAT, przyroda

Zachodniopomorskie szkoły mogą jeszcze wziąć udział w projekcie i skorzystać z bezpłatnego transportu na zajęcia w Wolińskim PN. Całodniowe zajęcia, łączące badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami laboratoryjnymi, realizowane są w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. W sercu Wolińskiego Parku Narodowego uczestnicy ze szkół podstawowych i gimnazjów mogą skorzystać z kilkunastu różnych, gotowych scenariuszy zajęć.

„Zupełnie inna lekcja przyrody” to projekt edukacyjny, z którego mogą skorzystać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów zlokalizowanych na obszarach wiejskich i miastach do 5 tys. powiatów: gryfickiego, goleniowskiego, kamieńskiego i polickiego. Udział w projekcie gwarantuje nie tylko wspaniałą przygodę z żywą przyrodą, ale także bezpłatny transport na całodniowe zajęcia. Lekcje są przygotowywane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych, na co dzień pracujących m.in. w Wolińskim Parku Narodowym i Uniwersytecie Przyrodniczym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Lekcje prowadzone są w terenie oraz w pracowniach tematycznych: przyrodniczej, plastycznej, multimedialnej, fotograficznej i w sali projekcyjnej. Dzięki zastosowaniu w procesie edukacyjnym metody badawczej, uczniowie sami zbierają materiały i próbki badawcze, sami je badają w laboratorium i sami formułują wnioski końcowe.

Dużym atutem projektu jest położenie ośrodka edukacyjnego – Centrum Współpracy Międzynarodowej – na szczycie klifu, nad samym brzegiem Bałtyku. W bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajduje się także jezioro Gardno, co daje rzadką możliwość realizowania zajęć hydrologicznych prowadzonych równolegle w dwóch środowiskach: słodkowodnym i morskim. Znajduje to potwierdzenie w popularności zajęć wodnych – jednymi z najchętniej wybieranych scenariuszy są „Życie w kropli wody” i „Kropla wody jako prawdziwy kosmos mikroorganizmów”. Dużą popularnością wśród szkół podstawowych cieszą się także zajęcia pt. Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami. Gimnazjaliści najczęściej biorą udział zajęciach z bardziej zaawansowanymi treściami, takich jak badanie czystości wody przy pomocy bezkręgowców i porostów, czy poznawanie geosystemu plaż, wydm i klifów.

Pierwsze zajęcia odbyły się 23 maja br. i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród zachodniopomorskich szkół. Mimo dużego zainteresowania wciąż dostępne są terminy zajęć zaplanowanych na październik. Po szersze informacje zapraszamy wszystkie szkoły, które chciałyby skorzystać z zajęć i projektu, na stronę www.grodno.edu.pl.

Projekt „Zupełnie innej lekcji przyrody” jest inicjatywą Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie nie tylko udział w zajęciach jest nieodpłatny, ale szkołom z powiatów goleniowskiego, gryfickiego, kamieńskiego i polickiego Fundusz zagwarantował także bezpłatny transport. Partnerami projektu są Woliński Park Narodowy oraz Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Białej Górze. W tegorocznej edycji weźmie udział około 1.500 uczniów.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Trwa jesienna edycja „Zupełnie innej lekcji przyrody”. Reviewed by on . Zachodniopomorskie szkoły mogą jeszcze wziąć udział w projekcie i skorzystać z bezpłatnego transportu na zajęcia w Wolińskim PN. Całodniowe zajęcia, łączące bad Zachodniopomorskie szkoły mogą jeszcze wziąć udział w projekcie i skorzystać z bezpłatnego transportu na zajęcia w Wolińskim PN. Całodniowe zajęcia, łączące bad Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top