piątek, 2 czerwiec 2023, 20:43

Sposób na Elfa

wtorek, 27 września 2016, 13:43 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

26 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem. Na poranek z pisarzem zostali zaproszeni uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej w Międzyzdrojach i klas II i III  ze Szkoły Podstawowej w Wapnicy.

Marcin Pałasz  przez kilka lat był związany ze światem reklamy. Obecnie zajmuje się tylko pisarstwem. Jego pierwsza książka została wydana w 2004 r. Kolega namówił go, aby powieść, którą napisał w jednym egzemplarzu dla chrześniaka, wysłał do wydawnictwa „Nasza Księgarnia”, która później zakupiła prawa autorskie. Nasz gość opowiedział dzieciom o swoich książkach. Jest wielkim miłośnikiem zwierząt, dlatego są one często bohaterami jego powieści. Zachęca, by adoptować psy ze schroniska lub z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wcześniej poleca przeczytać poradnik swojego autorstwa „Chciałbym mieć psa czyli jak wychować człowieka”. Marcin Pałasz chce uświadomić, że przyjęcie pupila pod swój dach to ogromna frajda, ale i obowiązki.

Jego najbardziej znaną książką jest „Sposób na Elfa” za którą w 2013 r. dostał Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Materiały do powieści zbierał przez 2 lata obserwując zabawne przygody swojego psa- Elfa, który jest jej głównym bohaterem. Marcin Pałasz chciał kupić wyżła, ale czytając ogłoszenia w internecie natknął się na fotografię owczarka belgijskiego ze smutnymi oczami i zabawnymi, sterczącymi uszami. Szczeniak zrobił na nim ogromne wrażenie i przygarnął go ze schroniska. Psiak wabi się Elf ze względu na swoje odstające uszy. Autor założył psu konto na portalu społecznościowym i podpisał je Elf Pałasz. Twierdzi, że jego pupil jest najlepszym przyjacielem oraz członkiem rodziny, dlatego musi mieć nazwisko. Jego najnowsza książka „Elf i skarb wuja Leona” pojawi się w księgarniach w tym roku przed Bożym Narodzeniem. Marcin Pałasz jest już w trakcie pisania 7 części cyklu o przygodach Elfa.

Autor przyznał, że nie potrafi pisać horrorów, gdyż przy próbach ich pisania wychodzą mu komedie. Takim przykładem jest „Straszyć nie jest łatwo” o przygodach wampira i duchów mieszkających w starym, opuszczonym dworku.

Na bazie wspomnień napisał książkę „Dasz radę Marcelko”. Jest to powieść o niepełnosprawnej dziewczynce chodzącej o kuli po wypadku. Tytułowa bohaterka była bardzo nieszczęśliwa, ponieważ dokuczały jej koleżanki z klasy. Jej życie zmieniło się na lepsze, kiedy otrzymała szczeniaka Rozrabiaka, który pomógł jej w rehabilitacji.

Marcin Pałasz napisał wiele książek na zamówienie z serii Lego City i Lego Friends. Jest autorem kilkunastu słuchowisk radiowych dla dzieci, takich jak „Miss Bakteria” czy „Heca nie z tej ziemi”. Jego wiersze znajdują się na etykietach napojów dla dzieci Roko Fun. Zanim pisarz się zgodził na taką akcję, zapytał jaki jest skład soków, ponieważ nie chce być kojarzy z czymś niezdrowym dla najmłodszych.

Po spotkaniu dzieci mogły kupić książki, zdobyć autografy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z pisarzem . Spotkanie zostało sfinansowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy bibliotece w Międzyzdrojach. Serdecznie dziękujemy.

Bibliotekarze

 

 

Sposób na Elfa Reviewed by on . 26 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem. Na poranek z pisarzem zostali zaprosz 26 września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem. Na poranek z pisarzem zostali zaprosz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top