niedziela, 26 czerwiec 2022, 14:06

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Porządkowanie poniemieckiego cmentarza w Grabowie
Porządkowanie poniemieckiego cmentarza w Grabowie

Porządkowanie poniemieckiego cmentarza w Grabowie

środa, 26 października 2016, 22:23 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, społeczeństwo

Dziś dzięki słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim udało się wstępnie uporządkować nieczynny poniemiecki cmentarz ewangelicki w podkamieńskim Grabowie. Początki tej znajdującej się za bazą Spółdzielni Kółek Rolniczych nekropolii sięgają najprawdopodobniej 1918 roku kiedy to stanął na niej, zachowany do dziś, niewielki kopiec z pomnikiem upamiętniającym poległych podczas pierwszej wojny światowej mieszkańców wsi. Dookoła kopca znajdują się otoczaki. Na trzech z nich wyryto nazwiska poległych – E. Gruel, E. Hoefs i W. Thur. W trakcie prac porządkowych na cmentarzu nie odnaleziono najstarszej płyty grobowej z 1935 roku, która została ujęta w karcie cmentarza sporządzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie w 1997 roku. Odkryto za to dwie inne nie ujęte w powyższej karcie. Pierwsza – Gustava Placka (1870-1938) oraz druga – małżeństwa Friedricha (1859-1938) i Emilie (1864-1942) Stange. Na cmentarzu słuchacze UTW zebrali również blisko dziesięć worków śmieci.

Już w tę sobotę, 29 października, o godz. 11.00 spotkamy się przed kaplicą na kamieńskim Cmentarzu Komunalnym by uporządkować opuszczone groby znajdujące się na naszej nekropolii, w tym i te o znaczeniu historycznym, osób zasłużonych i pionierów Ziemi Kamieńskiej oraz wspomóc porządkowanie kwatery wojennej i Cmentarza Wojennego.
Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do akcji!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Porządkowanie poniemieckiego cmentarza w Grabowie Reviewed by on . Dziś dzięki słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim udało się wstępnie uporządkować nieczynny poniemiecki cmentarz ewangelicki w podkamieńs Dziś dzięki słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Pomorskim udało się wstępnie uporządkować nieczynny poniemiecki cmentarz ewangelicki w podkamieńs Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top