sobota, 25 czerwiec 2022, 19:22

Strona główna » REGION » Dbajmy o swoje zdrowie – czy wiecie że…
Dbajmy o swoje zdrowie – czy wiecie że…

Dbajmy o swoje zdrowie – czy wiecie że…

piątek, 28 października 2016, 13:10 Kategoria: REGION, zdrowie

Jest takie powiedzenia, cieszyć się dobrym zdrowiem. Jest w nim dużo przesady, wie każdy kto tę radość stracił, zwłaszcza jeżeli sam się do tego przyczynił. Bo pamiętać przy tym trzeba, że zdrowie bywa ulotne niczym nadmuchany balonik. Dbajmy więc o siebie, zmniejszajmy przy tym ryzyko że je stracimy. Jak najszybciej wprowadźmy w życie kilka zasad. Które pomogą nam długo cieszyć się dobrą formą i dobrym samopoczuciem. Zyskamy na tym sami i nasi najbliżsi.

Znajdźmy czas na codzienną aktywność fizyczną

Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Według Europejskiej Rady Informacji o  Żywności (EUPIC), regularna aktywność fizyczna zmniejsza o połowę ryzyko przedwczesnej śmierci.

Prowadząc aktywny tryb życia, zmniejszamy ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego oraz nowotworów. Niski poziom aktywności fizycznej został uznany za czynnik istotnie zwiększający umieralność z powodu chorób układu krążenia i nowotworów. Zalecana dawka aktywności fizycznej dla zdrowej osoby dorosłej to 30 minut umiarkowanej aktywności przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut intensywnej aktywności przez trzy dni w tygodniu. Najbardziej wskazane w tzw. Treningu zdrowotnym są ćwiczenia aerobowe, np. marsz, bieg czy jazda rowerem. Ilość i intensywność ćwiczeń należy dostosować do możliwości i potrzeb organizmu. Przed rozpoczęciem systematycznego programu ćwiczeń warto się skonsultować z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Zadbajmy o zdrową dietę

Prawidłowe odżywianie się jest niezbędne dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze pozwala uniknąć wielu chorób, takich jak: cukrzyca, otyłość, choroby serca u układu pokarmowego. Aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w codziennym jadłospisie, należy uwzględnić produkty ze wszystkich poziomów tak zwanej piramidy żywieniowej.

Podstawą diety dorosłego człowieka są produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału, warzywa i owoce oraz produkty mleczne. Należy przy tym ograniczyć spożywanie tłuszczów zwłaszcza zwierzęcych oraz soli i cukru. Organizm człowieka nie magazynuje wody, a niedobór płynów szybko prowadzi do odwodnienia, które może się okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia. Pierwsze objawy odwodnienia to bóle głowy, ból brzucha i zaparcia. Zaleca się picie przynajmniej dwóch litrów płynów dziennie, przy tym unikając napojów słodzonych i gazowanych.

Unikajmy tytoniu, alkoholi, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych

Substancje psychoaktywne działają na układ nerwowy powodując zmiany nastroju, postrzegania, świadomości oraz zachowania. Ich zażywanie może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia zarówno psychicznego, jaki fizycznego oraz zwiększyć występowanie wielu groźnych chorób i uzależnienia. Palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce. Na świecie, na choroby spowodowane paleniem papierosów co 5 sekund umiera człowiek. Palenie papierosów zwiększa ryzyko występowania udaru mózgu i zawału serca. 9 z 10 chorujących na nowotwór płuc to palacze lub osoby które paliły. Co roku na skutek biernego palenia umiera około 2 tysiące osób. Dzieci wdychające dym papierosowy częściej cierpią na infekcje dróg oddechowych, osiągają słabsze wyniki w nauce i gorzej się rozwijają.

Szacuje się, że 6% zgonów wśród ludzi poniżej 75. roku życia oraz 20 % poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu, ma związek z alkoholem. Nawet jednorazowe nadużycie alkoholu może prowadzić do groźnego dla zdrowia zatrucia. Reakcja organizmu na alkohol zależy od wielu czynników (fizyczna i psychiczna kondycja osoby pijącej, uwarunkowania genetyczne, rodzaj alkoholu), dlatego po spożyciu nawet niewielkiej dawki alkoholu mogą wystąpić niespodziewane i nietypowe reakcje.

Narkotyki mają wyjątkowo silne działanie uzależniające. Trzeba zdawać sobie sprawę, że granica między dobrowolnym przyjmowaniem substancji psychoaktywnej, a przymusem jej przyjmowania jest bardzo trudna do zauważenia i łatwo ją przekroczyć. Dopalacze zawierają zazwyczaj nieznane i nieprzebadane substancje psychoaktywne, które mogą być bardzo toksyczne. Każdego roku odnotowuje się wiele przypadków silnego, wymagającego pomocy medycznej zatrucia dopalaczami.

A zatem, prowadźmy zdrowy styl życia i bądźmy niezależni.

Opracowanie na podstawie danych z internetu – Obserwator

Dbajmy o swoje zdrowie – czy wiecie że… Reviewed by on . Jest takie powiedzenia, cieszyć się dobrym zdrowiem. Jest w nim dużo przesady, wie każdy kto tę radość stracił, zwłaszcza jeżeli sam się do tego przyczynił. Bo Jest takie powiedzenia, cieszyć się dobrym zdrowiem. Jest w nim dużo przesady, wie każdy kto tę radość stracił, zwłaszcza jeżeli sam się do tego przyczynił. Bo Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top