sobota, 23 wrzesień 2023, 03:56

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » Wspomnień czar cz. V

Wspomnień czar cz. V

niedziela, 13 listopada 2016, 10:35 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

10 listopada 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono południowo-zachodnią część Międzyzdrojów. Obecni na spotkaniu mieszkańcy chętnie dyskutowali i dzielili się swoimi wspomnieniami. Podczas prezentacji multimedialnej, którą przygotowała Monika Jakubowska – starszy bibliotekarz, zobaczyliśmy jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniły się ulice i budynki przy Niepodległości, Nowomyśliwskiej, Wodziczki, Komunalnej, Placu Stefana kardynała Wyszyńskiego, Bałtyckiej, Armii Krajowej, Usługowej, Mierniczej, Słowiańskiej, Garażowej, Marii Skłodowskiej-Curie, Emilii Plater, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej.

Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zmian jakie zaszły na obecnym Placu Wyszyńskiego. Na zdjęciach zobaczyliśmy budynki, które już nie istnieją oraz zlikwidowany  Pomnik Żołnierzy Radzieckich. Na jego miejscu w latach 60. XX w. postawiono Pomnik Marynarza, który stoi do dzisiaj. W budynku PTTK znajdował się posterunek milicji, a później poczta, natomiast w zabytkowej części Muzeum WPN był Urząd Miasta. Wspominaliśmy piękny wiadukt kolejowy przy działkach, który został całkowicie przebudowany pod koniec lat 70-tych XX w. Z sentymentem wspominaliśmy warsztat Pana Pepka znajdujący się na ulicy M. Dąbrowskiej.

Międzyzdroje mają także swoją mroczną historię związaną z ekshumacjami i likwidacją starego cmentarza znajdującego się w okolicach ul. M. Skłodowskiej-Curie i ul. M. Konopnickiej, których dokonano w latach 60-tych XX w. aby wybudować magazyny, a później bloki mieszkalne. Klikając w poniższy link możesz zobaczyć jak przebiegło V spotkanie z cyklu „Wspomnień czar” https://www.youtube.com/watch?v=aOCKSCu8RpQ

Serdecznie dziękujemy za przybycie i udostępnienie przez mieszkańców naszej gminy materiałów z prywatnych zbiorów do prezentacji multimedialnej. Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, które odbędzie się po Nowym Roku. Jeśli masz zdjęcia lub pocztówki związane z naszym miastem, które możesz udostępnić do prezentacji, przyślij je na maila: biblioteka.mje.bibliotekarze@gmail.com lub przynieś do biblioteki w celu ich skopiowania. Oryginały zwracamy w nienaruszonym stanie.

Monika Jakubowska

 

 

Wspomnień czar cz. V Reviewed by on . 10 listopada 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono południowo-zacho 10 listopada 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Wspomnień czar”, na którym omówiono południowo-zacho Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top