czwartek, 6 październik 2022, 16:47

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamieński Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Kamieński Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

środa, 16 listopada 2016, 22:02 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, społeczeństwo, zdrowie

14 listopada (rezolucja z 2006 roku ONZ na rzecz walki z cukrzycą. – przyp. red.) przypadał Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

Z tej też okazji kamieńskie Koło nr 9 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (PSD) zorganizowało 16 listopada (środa) spotkanie integracyjne z jego członkami w sali przy ul. Kościuszki 3 (PZERiI).

Spotkanie zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście, którymi byli m. in.: burmistrz Stanisław Kuryłło, wieloletni prezes honorowy kamieńskiego Koła – dr Karol A. Ptak, jak również przewodniczący kamieńskiego Koła PZERiI Stanisław Salanek.

Warto dodać, że na tegorocznym spotkaniu, w nieco skromniejszym wymiarze niż miało to miejsce w ostatnich latach, były też w jak najbardziej pełnym składzie, niezawodne kamieńskie pielęgniarki środowiskowe na czele z ich szefową Danutą Śmiłowską, na które nie tylko diabetycy, ale osoby chore, starsze, zawsze mogący liczyć i polegać, jak również zawierzać w ich wyjątkową rzetelność, znakomity i niepowtarzalny profesjonalizm oraz niezawodny codzienny radosny, bardzo ciepły i życzliwy uśmiech. Są one naprawdę nieodzowne w pomocy chorym na cukrzycę, nieuleczalną chorobę nie tylko tego wieku. Oprócz części oficjalnej była też niezwykle ciekawa i interesująca część prelekcyjna, podczas której zebrani dowiadywali się o wielu istotnych spraw związanych z podstępną chorobą jaką jest cukrzyca, i nie łatwą walką z nią. Dr Karol Ptak przyznał z ubolewaniem, że Polska jest jedynym krajem europejskim, który niestety tej choroby nie zatwierdził jeszcze jako choroby społecznej.

„Spotykamy się jak co roku z naszymi członkami, tym razem w innym niż dotąd miejscu, a to z różnych nie tylko logistycznych względów. – mówił prezes Marian Krótki, który już drugą kadencję jest prezesem kamieńskiego Koła nr 9 (kadencja trwa sześć lat. – przyp. red.), Jest nas zarejestrowanych w naszym Kole PSD około 80 osób. My jako Zarząd złożony z sześciu osób, wychodzimy naszym podopiecznym na co dzień z pomocą, która pomaga im żyć jak najbardziej normalnie.

Wiadomo, że cukrzyca to choroba zdradliwa i niestety nieuleczalna, z którą jednak trzeba można żyć do końca naszych dni i mamy tego całkowitą świadomość. Radzimy sobie na szczęście wespół, wzajemnie sobie pomagając i się wspierając. Niestety ze strony Państwa mamy coraz mniejszą pomoc, są coraz większe trudności z tym związane, niezbędne leki na przykład są coraz to droższe, niestety coraz rzadziej refundowane, ale my – diabetycy, nie poddajemy się. Bo tak naprawdę co nam pozostaje. Musimy z tym wszystkim jakoś normalnie żyć i sobie ze wszystkim radzić. Trudno na tę chwilę liczyć na pomoc z centrali.” – dodał.

W swoim krótkim przemówieniu burmistrz podkreślił niepoślednią rolę jaką sprawują diabetycy w naszym codziennym życiu, którzy są przy tym bardzo zżyci z otoczeniem. Podkreślił też, że Urząd Miejski stara się pomagać kamieńskiemu Kołu na tyle, ile jest to możliwe. „Mamy ze sobą ciągły kontakt i obopólne interesujące spotkania, które dodają nam wspólnie nowych wartości, doświadczenia i nowej wiedzy. To ważne w naszym codziennym życiu. Doceniamy chorych na cukrzycę i wiemy, że ich walka nie jest walką straconą. Dlatego integrujemy się z nimi, którzy w swoim życiu potrafią zrobić bardzo wiele pożytecznego, pomimo tej zdradliwej choroby z jaką muszą się zmagać.” – dodał.

Dwa lata temu odbyły się jawne wybory na nową kadencję. W dalszym ciągu funkcję prezesa piastuje Marian Krótki, wiceprezesem, a zarazem skarbnikiem jest Franciszek Suwiński, członkami Zarządu są Irena Brewerska i Maria Wołeczko (kolejna kadencja), a także Genowefa Wiśniewska oraz Sławomir Białczewski.

Dla zainteresowanych dodać należy, iż kamieńskie Koło nr 9 PSD, które mieści się na parterze (pomieszczenie po recepcji) kamieńskiej niegdysiejszej Przychodni przy ul. Kopernika 26, które w roku 2017 będzie obchodzić 30 – lecie swej działalności. I wtedy jak powiedział prezes Koła, listopadowe spotkanie na pewno będzie wyjątkowym wydarzeniem do którego już powoli rozpoczynają się przygotowania. Biuro Koła czynne jest we wtorki i w czwartki w godzinach 11:00 – 13:00. Prezesa i członków Zarządu kamieńskiego Koła PSD można zastać w tych samych dniach między godzinami 12:00, a 13:00. Telefon kontaktowy to 793 004 315, czynny jest w czasie urzędowania biura Koła.

Obserwator

 

 

Kamieński Światowy Dzień Walki z Cukrzycą Reviewed by on . 14 listopada (rezolucja z 2006 roku ONZ na rzecz walki z cukrzycą. – przyp. red.) przypadał Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny 14 listopada (rezolucja z 2006 roku ONZ na rzecz walki z cukrzycą. – przyp. red.) przypadał Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top