poniedziałek, 2 październik 2023, 06:43

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Zapomniani bracia” czyli o plemionach połabskich i św. Ottonie z Bambergu

„Zapomniani bracia” czyli o plemionach połabskich i św. Ottonie z Bambergu

poniedziałek, 21 listopada 2016, 07:44 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, historia

17 listopada 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Stowarzyszenie Archeozdroje zorganizowali spotkanie pt. „Zapomniani kuzyni – plemiona połabskie i misja św. Ottona z Bambergu na Pomorzu”. Na początku spotkania swój wykład miała Monika Kunkel-Ratajczak. Dzięki jej pasji i zamiłowaniu do archeologii można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o plemionach połabskich.  Okazało się, że byli oni bardziej waleczni od wikingów, przejawiali wielożeństwo, a kiedy mąż umierał, żona płonęła razem z nim na stosie. Dowiedzieliśmy się czym był zwyczaj „zmówin”, czyli umowa przedślubna, która określała termin zawarcia małżeństwa i warunki majątkowe. Następnie były zdawiny czyli oddanie panny młodej przez jej opiekunów pod władzę męża.

Bardzo ważnym wydarzeniem była misja chrystianizacyjna  św. Ottona z Bambergu, który był kanclerzem cesarza Henryka IVmisjonarzem zwanym „Apostołem Pomorza” i „Ojcem klasztorów”. Otton zorganizował w Pyrzycach pierwszy masowy chrzest Pomorzan. Następnie pojechał ochrzcić Wolinian i Szczecinian, gdzie po wielu niepowodzeniach misja w końcu zakończyła się sukcesem. O Ottonie i chrześcijaństwie opowiedziała również Anna Suzin.

Na koniec spotkania Jolanta Szarłowicz opowiedziała o rekonstrukcji słowiańskich kabłączków skroniowych i zaprezentowała swoją wystawę. Była to biżuteria, którą dawne kobiety mogły wykonać same bez pomocy mężczyzn. Upodobanie do zdobienia włosów i głowy ludzie mieli od zawsze. Ozdoby były odlewane z cyny, ołowiu, brązu i srebra. Kabłączki przybierały różne kształty, co można było zobaczyć na własne oczy. Oprócz biżuterii można było podziwiać stroje, które zaprezentowały panie ze Stowarzyszenia Archeozdroje. Po zakończonych wykładach można było spróbować potraw przygotowanych przez członków Stowarzyszenia takich jak żur staropolski, kiełbasa w piwie, smalec, ogórki kiszone czy własnoręcznie pieczony chleb.

Bibliotekarze

 

„Zapomniani bracia” czyli o plemionach połabskich i św. Ottonie z Bambergu Reviewed by on . 17 listopada 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Stowarzyszenie Archeozdroje zorganizowali spotkanie pt. „Zapomniani kuzyni - plemiona 17 listopada 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach oraz Stowarzyszenie Archeozdroje zorganizowali spotkanie pt. „Zapomniani kuzyni - plemiona Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top