wtorek, 9 sierpień 2022, 09:45

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Kierowcy – ceny paliw idą drastycznie w górę!
Kierowcy – ceny paliw idą drastycznie w górę!

Kierowcy – ceny paliw idą drastycznie w górę!

wtorek, 06 grudnia 2016, 08:55 Kategoria: gospodarka, REGION

Od dłuższego już czasu polski złoty jest niestabilny i coraz to mocniej traci na wartości wobec najważniejszych walut: euro, brytyjskiego funta, amerykańskiego dolara czy franka szwajcarskiego. Wczoraj (poniedziałek) około godziny 11 za euro należało zapłacić 4,48 zł, a za dolara USA już nawet 4,21 zł. A co mówi się w tym kontekście w Warszawie: „Obecne osłabienie złotego jest zjawiskiem czasowym.” – przekazał ze spokojem wicepremier, minister rozwoju i finansów Matusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd nie planuje żadnych interwencji w tym zakresie. Dodał też, że złoty jest walutą płynną i nie raz w ciągu ostatnich ośmiu  – dziewięciu lat bardzo nam to pomogło w buforowaniu ryzyk makroekonomicznych (? Interesujące stwierdzenie).

Coraz znaczniejsze słabnięcie polskiej waluty sprawia, że na stacjach paliw ich ceny idą mocno, wręcz na łeb na szyję, w górę. I dla przykładu, najpopularniejsza etyliny 95 – oktanowa dochodzi już do magicznej kwoty pięciu złotych. Długo, a nawet bardzo długo, bo co najmniej półtora roku, paliwa taniały, by na przełomie minionego  i tego roku zejść nawet poniżej czterech złotych za litr etyliny. Pamiętamy ceny w granicach 3,80 – 3,90 złotych za litr. A no właśnie, tak było. Słabnący złoty to naprawdę niepokój dla ekonomistów, przedsiębiorców i biznesmenów. Rząd jak to rząd, uspakaja. Ale zwykłemu zjadaczowi chleba to nie wystarczy, bo widzi wyraźnie, że coś z tą nasz polską ekonomią (czytaj złotym) jest nie tak.

Lada moment, a etylina przekroczy magiczną cenę pięciu złotych za litr. A co dalej? No właśnie. Samo uspakajanie niewiele daje, tylko nerwówka wkrada się wśród milionów Polaków. Bo to pierwszy raz? Znając życie, pewnie i nie ostatni. Słaby i niestabilny złoty, silne zachodnie waluty; i aż strach zapytać setek tysięcy „frankowiczów” o taki stan rzeczy. Ci dopiero mają dylemat i węzeł gordyjski po prostu nie do rozwiązania. Po prostu, ich sytuacja finansowa jest nie do pozazdroszczenia.

Beznadziejnie słabiutki złoty, a przez to m. in. paliwa w górę, a nadto, nerwowi i bardzo zatroskani wręcz do granic ludzkich możliwości frankowicze, bo toż to przecie szwajcarski frank niebywale wysoko stoi jak wiecie (!). Czy to nie wystarczy na nie za ciekawe  pożegnanie starego roku? A jak wiadomo, z Nowym Rokiem lat nam przybywa i niestety podatki i wszelkie inne ustrojstwa z tym związane też wzrastają. Ot, to nasza polska tradycja i tyle.

Obserwator

Kierowcy – ceny paliw idą drastycznie w górę! Reviewed by on . Od dłuższego już czasu polski złoty jest niestabilny i coraz to mocniej traci na wartości wobec najważniejszych walut: euro, brytyjskiego funta, amerykańskiego Od dłuższego już czasu polski złoty jest niestabilny i coraz to mocniej traci na wartości wobec najważniejszych walut: euro, brytyjskiego funta, amerykańskiego Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top