niedziela, 26 marzec 2023, 16:59

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Gala zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego

Gala zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego

poniedziałek, 12 grudnia 2016, 20:55 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, REGION, sport

W Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego. Gospodarzami gali byli Marina Kamień Pomorski i Jacht Klub Kamień Pomorski. Sponsorami i Partnerami gali byli Unity Line Sp. z o.o., SeaLine, Crewsaver i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Zakończenie Pucharu Bałtyku Południowego odbyło się w Zachodniopomorskim po raz pierwszy. Kamieńską Galę zaszczyciło swoją obecnością wiele osobistości ze świata żeglarstwa i lokalnych władz samorządowych z Burmistrzem Kamienia Pomorskiego Stanisławem Kuryło i Starostą Kamieńskim Józefem Malcem na czele. Obecni byli również: Konstantin  Vladimirovich Maletckii – Prezes Kaliningradzkiej Federacji Żeglarskiej, Andrzej Załucki, Roman  Viktorovich Medvedev – Komandor Jachtklubu Kaliningradzkiego, Łukasz Trzciński – Wiceprezes ds. morskich Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Andrzej Amiński – Przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego i Turystyki ZOŻŻ i wielu innych znamienitych gości. Głównymi bohaterami gali byli jednak żeglarze, uczestnicy regat PBP, którzy licznie zjechali do Kamienia Pomorskiego. Wizytę w Kamieniu Pomorskim goście rozpoczęli od wizyty w Marinie. Zwiedzili również Katedrę.

Puchar Bałtyku Południowego (PBP) polega na objęciu wspólną klasyfikacją sterników i załogi jachtów rekreacyjnych biorących udział w tradycyjnie dotąd rozgrywanych regatach, objętych kalendarzami poszczególnych regionów. Jego celem jest integracja i uaktywnienie żeglarzy w pasie Bałtyku Południowego – od Szczecina do Kaliningradu. W projekcie uczestniczą Pomorski Związek Żeglarski, Zachodniopomorski i Elbląski Okręgowe Związki Żeglarskie oraz Gdańska i Kaliningradzka Federacja Żeglarska. Do PBP zaliczane są kamieńskie, polsko-duńskie Regaty Sputnik Cup Kamień Pomorski-Nexo-Kamień Pomorski. W sezonie 2016 w ramach PBP odbyły 24 regaty, sklasyfikowanych zostało 126 jachtów w kategorii KWR, 72 jachty w kategorii ORC i 153 jachty w kategorii OPEN. Dodatkowo prowadzona była klasyfikacja regat morskich. Przyznawane są też nagrody specjalne dla organizatorów największych regat.

Uroczysta gala w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej rozpoczęła się o godzinie 17.00 koncertem Kwartetu Grodzkiego, który zadbał również o oprawę muzyczną całej gali.  Pierwszymi wręczonymi nagrodami były coroczne nagrody Jacht Klubu Kamień Pomorski. Tytuł Sportowca Roku JKKP otrzymał Amica JKKP Team – Klubowy Wicemistrz Polski w Żeglarstwie i Żeglarki Mistrz Szczecina. Nagrodę za Kamieński Rejs Roku, czyli najdłuższy rejs zrealizowany przez członka JKKP, otrzymał Szymon Kuczyński za rejs Maxus Solo Aroud – samotny rejs dookoła świata zrealizowany z latach 2014-2016. Puchar Prezesa JKKP – przechodnie trofeum dla zwycięzcy cyklu regat klubowych na Zalewie Kamieńskim, otrzymał Rober Rayski z jachtu Hruby.

Gale poprowadził Marek Świderski – Prezes Zarządu Marina Kamień Pomorski Sp. z o.o. i Honorowy Prezes Jacht Klubu Kamień Pomorski. Nagrodzeni z poszczególnych kategoriach Pucharu Bałtyku Południowego:

Klasyfikacja ogólna KWR:

 1. s/y VEGA – Sergey Zhadobko, Jacht Klub Ost-West
 2. s/y Apollo Sails 2 EASY – Tomasz Makowski, KSW Elbląg
 3. s/y VERA – Michail Muleris, Jacht Klub Kaliningradzki

Klasyfikacja ogólna ORC:

 1. s/y GOODSPEED – Łukasz Trzciński, Jachtklub St.Gd.
 2. s/y CZARODZIEJKA – Tomasz Konnak, JKM „Gryf” Gdynia
 3. s/y Duży Ptak – Krzysztof Paul, AKM Gdańsk

Klasyfikacja ogólna OPEN:

 1. s/y SHARKI – Cezary Wolski, YKP Szczecin
 2. s/y BIGGER JOHNKA – Konrad Smoleń, YKP Gdynia
 3. s/y DANCING QUEEN – Jerzy Matuszak

Klasyfikacja morska KWR:

 1. s/y LISICA – Adam Lisiecki, JK AZS Szczecin
 2. s/y ORSON – Andrzej Sokołowski, JK AZS Szczecin
 3. s/y LOTIS – Mieczysław Trzpis, Jachtklub St.Gd.

Klasyfikacja morska ORC:

 1. s/y TROCHUS II – Artur Pomorski, ZSŻMiPO Szczecin
 2. s/y GOODSPEED – Łukasz Trzciński, Jachtklub St.Gd.
 3. s/y PALLAS – Jan Piernikarczyk, JKM Gryf

Klasyfikacja morska OPEN:

 1. s/y SHARKI– Cezary Wolski, YKP Szczecin
 2. s/y ANDRENASEA – Jan Kozarzewski, Jachtklub St.Gd.
 3. s/y TROCHUS IV – Edward Banaszak, Centr. Żegl. Szczecin

Tekst: Marek Świderski

Zdjęcia: Andrzej Ukraiński

Gala zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego Reviewed by on . W Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego. Gospodarzami gali byli Marina Kamień Pomorski i Jacht Klub Kam W Kamieniu Pomorskim odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego. Gospodarzami gali byli Marina Kamień Pomorski i Jacht Klub Kam Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top