wtorek, 9 sierpień 2022, 10:42

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Golczewo » Dworzec widmo, ale nie tylko, bo z paliwem w tle…
Dworzec widmo, ale nie tylko, bo z paliwem w tle…

Dworzec widmo, ale nie tylko, bo z paliwem w tle…

czwartek, 29 grudnia 2016, 22:06 Kategoria: Gmina Golczewo, społeczeństwo

To, że węzeł kolejowy z okazałym dworcem kolejowym z początku lat poprzedniego wieku w Wysokiej Kamieńskiej, był niegdysiejszą chlubą powiatu kamieńskiego, nie trzeba przypominać, szczególnie tym starszym mieszkańcom naszego regionu, bowiem młodzi widzą dziś to co widzą i chcą ewentualnie widzieć w nie najlepszych przy tym kolorach, a i skojarzeniach zarazem.

Kiedy rozpoczęły się przed ćwierćwieczem przemiany w naszym kraju – jakżesz ten czas szybko leci!, w wielu dziedzinach gospodarki, zaczęły dziać się wzruszające i zarazem co najmniej dziwne rzeczy. I to dosięgło niestety również dworzec kolejowy we wspomnianej nieszczęsnej Wysokiej Kamieńskiej.

Okazały czerwony budynek dworca, niegdyś tętnił życiem (tak w rzeczy samej było. Oj było. – przyp. red.), gdzie oprócz kasy kolejowej, była informacja, poczekalnia, a i bar gastronomiczny. Podróżni mieli gdzie się schronić, kupić ewentualnie bilet, posilić się, napić herbaty. A co tam dziś mamy? Figę czyli dosłownie nic, zero – nul, bowiem budynek, zresztą bardzo okazały i z całkiem zdrową cegłówką, świeci od dłuższego już czasu pustkami i jest zamknięty na przysłowiowe cztery spusty.

Ciekawe, gdzie podróżni mają poczekać na swój rejsowy pociąg, nie wspomnę o tym, gdzie się napić herbaty lub kawy, i nie wspominając o jakże ważnej poczekalni. Zadaszenia na obu peronach też są, można by rzecz, przeżytą przeszłością. Skorodowane, podziurawione, nie dają dostatecznej osłony przed wiatrem czy deszczem. Liczyć pasażerom li tylko trzeba, żeby jak najszybciej nadjechał upragniony pociąg dokądś tam tyle ich będzie widać w Wysokiej Kamieńskiej.

Tak okazały budynek dworca kolejowego w Wysokiej Kamieńskiej to nie jedyny tego rodzaju przykład, ale cóż, taka jest dzisiejsza szara rzeczywistość, ale nam nie zależy na wnikaniu w to czy się to wszystko opłaci czy też nie. Nam pozostaje tylko pokazanie tego starego i ładnego z wyglądu „zabytku” i dać naszym Czytelnikom chwilę do zastanowienia; Jak to dalej z tym wszystkim – nie tylko z pordzewiałym i nieprzyjaznym dworcem w tle, w naszej rzeczywistości będzie. Szkoda wyżej wymienionego dworca kolejowego – czytaj budynku dworcowego, ale nie tylko niego, bowiem życie toczy się dalej. Tylko nasuwa się zaiste pytanie, w którą idziemy teraz stronę? W tę dobrą czy też złą.

Polityka rządzi nie gospodarka – a to niedobry objaw. Wystarczy popatrzeć chociażby na ceny na stacjach paliwowych, gdzie lada dosłownie moment popularna etylina 95 przekroczy niemal magiczną od wielu, bardzo wielu miesięcy, cenę pięciu złotych. I pomyśleć, że w czerwcu ubiegłego roku, cieszyliśmy się, że ta właśnie etylina spadała z ceny pięciu złociszy, bowiem trzeba nam wiedzieć drodzy Czytelnicy, że miewaliśmy – i to przez dłuższą chwilę, ceny tego paliwa w granicach nawet 5, 90 złociszy za litr.

Ktoś powie  – co ma dworzec do paliwa? Może i ma w jakimś sensie rację. Ale jedno i drugie pokazuje nam w jakim miejscu i w jakim kierunku idzie nasza niby to mocna gospodarka. Cóż z tego, że liczby przemawiają za tym, że jest rozwój a nie zwój. Ale wytłumacz to człowiecze zwykłemu zjadaczowi chleba, który nie dość, że nie ma pracy, to nie ma co do gara włożyć. To niby jest demokracja, kapitalizm jakiś – a i owszem, bo toż on to nic innego jako żywo wyzysk człowiek przez człowieka tworzy.

Ale gadam i gadam, ale od tego zapewne wielu się nie poprawi, i trudno znaleźć będzie takiego mądralę który powie, że Nowy Rok to coś nowego, przyszłościowego, że toż to – a jakże, nowe wyzwania – a i owszem, ale niestety przy tym kolejne trudności – o byciu o rok starszym nie wspomnę, i wielu i wielu niestety niewiadomych. Owszem podwyżki się szykują, ale nie do kieszeni niestety. Raczej w przeciwnym kierunku.

A ty dworcu kolejowy w Wysokiej Kamieńskiej, trwaj jako przeżytek przeszłości, bo stałeś się dla podróżnego chwilą kilkuminutową na zmianę peronu i wio dalej.

A ceny paliw? Niestety dziś baryłka ropy to cena około 50 dolarów. W styczniu ocenia się, że będzie kosztować ta sama baryłka nawet ponad 60 dolarów. Wszechmocna Rosja Putina i trzęsące portkami (nie wiedzieć czemu) kraje z OPEC zmniejszają porozumiewawczo jakoś wydobycie ropy. Świat w takiej sytuacji liczy na afrykańską Nigerię i inne źródła wydobycia ropy. Tak czy siak, ropa powoli, ale systematycznie będzie niestety drożała, co odczujemy mili kierowcy w naszych niezasobnych portfelach.

Eksperci idą dalej. Spodziewają się, że latem paliwo może kosztować tyle co przed dwoma laty miało miejsce, czyli w granicach 5,50 – 5,70 złotych za litr! Dla nas kierowców to paranoja jakaś, bo wielu doskonale wie ile płacą za to samo paliwo odbiorcy dajmy na to: w Rosji, Ukrainie czy w dalekich Stanach Zjednoczonych. Zresztą ile litrów może kupić kierowca z Zachodniej Europy za swoje pobory, a ile Polak? Odpowiedź jest prosta. I to bardzo.

Akcyza goni akcyzę – do tego różne podatki drogowe i takie tam inne kruczki. Płacimy za nasze samochody, a w zasadzie za ich użytkowanie,  jak za zboże. I co z tego mamy? Kilka krótkich odcinków autostrad z niestety  licznymi felerami. A co po za tym?

Ciekawe? Nasze zadłużenie sięgnęło niebotycznej kwoty BILIONA (!) dolarów wobec zagranicznych banków, bo na koniec sierpnia tego roku było tego 950 mld dolarów. A do tego mamy przecież od naszej kochanej Unii jakieś 520 miliardów euro do rozdysponowania. Na razie gratis. Ale trzeba pamiętać kochany Polaku, że te miliardziki trzeba będzie tak czy siak zwrócić. Niestety nie ma dziś takiego hojnego Wujka Sama jaki był w latach walki z reżimem komunistycznym. To już zamierzchłe czasy i nie łudź się drogi Polaku, by nie było tak że Polak mądry ale po szkodzie.

I pytam się. Gdzie te pieniądze? Gdzie ten zbawienny przecież dla wszystkich rozbudowany, czy rozbudowujący się przemysł, gdzie różne infrastruktury? Gdzie u licha w końcu są te pieniądze? Czyżbyśmy poprzez słuszne z racji stanu minionych rządów to wszystko przejedli? A tu „marne” dwa czy trzy miliardy na tunel we Świnoujściu się szuka. Boże święty. Ta paranoja trwa od ponad pół wieku. Koszty eksploatacji promów i tej całej otoczki przez te długie lata to na pewno byłyby dwa lub cztery nawet tunele, i to bez kosztorysu. Gdzież te pieniądze, gdzież? Młodzi dziś rozumują inaczej. Dla nich kwalifikacje, praca, dobra – a jakże posada, a dopiero w dalszej kolejności założenie rodziny.

Niby z tym „500+” coś się ruszyło, ale i tak niż demograficzny jak diabli. Wyjdzie na to, że pracownik produkcyjny w ilości co najmniej pięciu osób, będzie musiał zaiwaniać na jednego emeryta. Parodia. Istna paranoja. Ktoś powie, że czepiam się tego czy tamtego w przededniu Nowego Roku. Ale też zapytam. Czy ktoś jest w stanie mi to racjonalnie odpowiedzieć. Jaki on będzie? Czy jest na to konkretna odpowiedź? Na pewno jednej odpowiedzi na to pytanie nie uświadczymy. Tyle będzie opinii ile osób będzie się w to bawiło. Na pewno nie ma takiej i tylko samobójca odpowiedziałby tak czy owak. Być może wymijająco.

Ale co tam. Dworzec – jaki tam dworzec zresztą, we wspomnianej Wysokiej Kamieńskiej „ma się dobrze”. Czy trudno temu zaprzeczyć? Bo toż to szyny pordzewiałe są, a pociągi toczą się w tę i w tamtą stronę, ot tak bez ikry, z marazmem jakimś w tle. Pasażerowie w krótkich przerwach między kolejnymi składami czmychają bardzo ochoczo górą peronów, bo dół już zamknięty od dawien dawna, na swój peron, skąd odjedzie ich pociąg i tyle zapamiętania tej niegdyś radosnej i wesołej stacji kolejowej. I tak powolutku ale systematycznie wkraczamy mili Państwo w kolejny Nowy Rok, rok 2017, zapewne pełen tajemnic i znaków zapytania. I oby był szczęśliwy dla nas wszystkich. Oby.

Obserwator

Dworzec widmo, ale nie tylko, bo z paliwem w tle… Reviewed by on . To, że węzeł kolejowy z okazałym dworcem kolejowym z początku lat poprzedniego wieku w Wysokiej Kamieńskiej, był niegdysiejszą chlubą powiatu kamieńskiego, nie To, że węzeł kolejowy z okazałym dworcem kolejowym z początku lat poprzedniego wieku w Wysokiej Kamieńskiej, był niegdysiejszą chlubą powiatu kamieńskiego, nie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top