niedziela, 26 marzec 2023, 18:09

Strona główna » REGION » Przed nami babciowo – dziadkowe dni
Przed nami babciowo – dziadkowe dni

Przed nami babciowo – dziadkowe dni

sobota, 21 stycznia 2017, 22:24 Kategoria: REGION, społeczeństwo

21 i 22 stycznia to tradycyjne polskie obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Z tej też to okazji nieco historii – Pomysł utworzenia tego święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”, a jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz  Flieger  (zm . 1985). W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „Dniem Babci”. Nieco później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.

Przyjęło się, że w te dni wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach, świetlicach i innych instytucjach opiekuńczo – wychowawczych w okolicy tychże świąt organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek. Zwykle towarzyszy temu wręczenie pięknie kolorowych laurek. W tym samym dniu babcie mają swoje święto m. in. w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii26 lipca. Amerykańskim (w USA i Kanadzie) odpowiednikiem dni dziadka i babci jest Narodowy Dzień Dziadków, ang. National Grandparents Day. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni. W USA jest to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy Labour Day, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie. Tak więc Dzień Dziadków w obu krajach również obchodzony jest we wrześniu.

Obserwator

Przed nami babciowo – dziadkowe dni Reviewed by on . 21 i 22 stycznia to tradycyjne polskie obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Z tej też to okazji nieco historii – Pomysł utworzenia tego święta w Polsce pojawił si 21 i 22 stycznia to tradycyjne polskie obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. Z tej też to okazji nieco historii – Pomysł utworzenia tego święta w Polsce pojawił si Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top