środa, 22 marzec 2023, 00:17

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Kamień Pomorski wczoraj i dziś (2)…
Kamień Pomorski wczoraj i dziś (2)…

Kamień Pomorski wczoraj i dziś (2)…

niedziela, 22 stycznia 2017, 12:36 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia

Powróciliśmy na prośbę naszych Czytelników i Internautów do niniejszego cyklu, który zatytułowaliśmy „Kamień Pomorski wczoraj i dziś” Zapewne tym cyklem zadowolimy wielu zainteresowanych starą fotografią miejsc kamieńskiego grodu, co będzie zapewne ciekawą lekturą dla  jego mieszkańców, jak i licznych turystów i kuracjuszy przebywających w stolicy Ziemi Kamieńskiej.

Na zdjęciach kościółek św. Mikołaja z XIV wieku, który położony jest na Wzgórzu Żalnik lub inaczej zwanym, Wisielców (24 m. n.p.m. – przyp. red.). Widok od strony południowo – wschodniej. Wymiary budowli: 19,4 x  8,4 m.

Na początku ów obiekt był bez wieżową kaplicą szpitalną. W wyniku zmian, a miało to miejsce około XVI wieku, dobudowano nowe przęsło oraz charakterystyczną, pięcioboczną wieżą pokrytą gontem. Inne liczne przebudowy dokonywane na przestrzeni wieków zatarły jego stylowy charakter. Budowla jednonawowa z półkoliście zamkniętym chórem i z dwoma przybudówkami: kruchtą od południa oraz zakrystią po stronie północnej.

Po II wojnie światowej, do roku 1992, znajdowało się w jego wnętrzu Muzeum Regionalne, po czym kościółek wrócił do Kościoła. Niegdyś mieściło się na wzgórzu cmentarzysko słowiańskie datowane na X – XII wiek. Na zdjęciu sprzed lat, widoczne są jeszcze groby i krzyże dawnego cmentarza rozebranego po II wojnie światowej.

Obserwator

Kamień Pomorski wczoraj i dziś (2)… Reviewed by on . Powróciliśmy na prośbę naszych Czytelników i Internautów do niniejszego cyklu, który zatytułowaliśmy „Kamień Pomorski wczoraj i dziś” Zapewne tym cyklem zadowol Powróciliśmy na prośbę naszych Czytelników i Internautów do niniejszego cyklu, który zatytułowaliśmy „Kamień Pomorski wczoraj i dziś” Zapewne tym cyklem zadowol Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top