piątek, 9 grudzień 2022, 13:10

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » A jednak – kamieńskie targowisko niewypałem, i to bardzo wielkim!…
A jednak – kamieńskie targowisko niewypałem, i to bardzo wielkim!…

A jednak – kamieńskie targowisko niewypałem, i to bardzo wielkim!…

czwartek, 26 stycznia 2017, 22:15 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, gospodarka

Z wielką pompą, wieloma znamienitymi gośćmi, a jakże; nie tak dawno otwarto kamieńskie miejskie targowisko, mieszczące się gdzieś wciśnięte w zakamarku między ulicami Orzeszkową, a Mieszka I, gdzie jak się okazuje, mało kto zachodzi. Jeszcze kiedyś, prosperowało ono w miejscu, gdzie buduje się aktualnie Kwartał Dominikański przy ul. Mickiewicza. Ale to już historia.

Tamto dawne targowisko, zbierało wiele dobrych, ale i szereg negatywnych opinii, byli też jego zwolennicy. Wielu raził jednak „wystrój” czyli multum jakichś przeróżnie pobudowanych i sypiących się z lekka budek. Widok niestety nie był napawający optymizmem. Tak między prawdą a Bogiem, widok nie był zachęcający, ale kupujących i krzątających się po ciasnych zakamarkach targowiska nie brakowało, a i wielu handlujących miało jako taki byt jak najbardziej przy tym zapewniony. I w zasadzie wszystkie strony były w jakimś sensie zadowolone.

Potem zaczęły się przepychanki w związku z zamiarem budowania w tym miejscu Kwartału Dominikańskiego, i w pewnej chwili było wiadomo, że targowisko w tym właśnie miejscu po prostu zniknie. Były pewne koncepcje jego lokalizacji, między innymi naprzeciwko dworca kolejowego. Ostatecznie wybrano to co wybrano i już przy jego otwarciu było wiadomo, że będzie to wielki niewypał. I tak z perspektywy kilku miesięcy jest do dziś i nic nie wskazuje by szło w przyszłości na lepsze.

Obecny rynek  czy jak kto woli, targowisko, wciśnięty między zabudowania nie ma tak naprawdę żadnej reklamy, oprócz jakiejś niewielkiej pordzewiałej tablicy zawieszonej wysoko na słupie energetycznym przy ul. Mieszka I. „Poczta pantoflowa” działa, ale kupujących jak na lekarstwo. Fatalna lokalizacja targowiska jaką obrały sobie poprzednie władze dziś kusi… przekleństwami. I tak na dobrą sprawę kwota rzędu około 1,2 mln złotych poszła w przysłowiowe… błoto, bo jak inaczej można (i to delikatnie rzecz jasna) to nazwać, coś czego nie odwiedza nawet przysłowiowy „wiatr”?!

Raptem kilku handlujących klnie na czym świat stoi i na poprzednie władze rzecz jasna również. „Tu nie ma żadnej perspektywy, a w ciągu dnia to do nas nie zachodzi nawet pies z kulawą nogą. Ale co my mamy począć jak mamy towar, tym zajmujemy się od lat i mamy zamrożone pieniądze. Lokalizacja przy dworcu kolejowym na pewno było o stokroć lepsza, ale czemu wybrano akurat to miejsce, sam diabeł zapewne nie wie. Pomieszczenia, klitki, w większości nie funkcjonalne, będą niszczeć, a to boli.” – przyznają zdegustowani handlujący na targowisku.

A na dodatek ten „przybytek” trzeba w jakiś sensowny sposób chronić, a ochrona nie pracuje za darmo. I tu Ratusz musi główkować skąd wziąć na ochronę, i to na kolejne i kolejne miesiące. Targowisko miejskie – jak to dumnie brzmi, i pamiętamy jakie górnolotne słowa padały z ust ówczesnego burmistrza, o perspektywie tego miejsca, o nadziei (?), i o tym, jak to się pomaga drobnym handlarzom w mieście.

Guzik prawda, bo należy dodać, że wszelkie sklepiki i temu podobne powoli „padają” w Kamieniu Pomorskim. Wszyscy piszczą, płacz i przy tym płacą całkiem słone podatki. I w tym miejscu pytamy. Jak to się ma „handlowość” do samego nieszczęsnego targowiska, do ludzi (policzyć ich można na jednej ręce) tam handlujących, skoro dla przykładu, coraz bardziej wyrasta nie tylko tutaj, konkurencja z Azji? Taki market Wschodem kapiący dla przykładu powstały nie tak dawno i jak mówią kupcy kamieńscy, jest wielka, ale to wielka „kicha”. „Pójdziemy z torbami. Tego chciał tamten burmistrz?” – pytają zrozpaczeni i rozgoryczeni.

Targowisko – bubel, znane stało się swego czasu rodakom za sprawą krótkiego materiału reportażowego jednym z odcinków „Teleexpressu”  emitowanego w państwowej telewizji. Wynikało z niego, że zdania są podzielone. Zwolennicy targowiska, ale takiego z prawdziwego zdarzenia, pukają się li teraz w głowę, twierdząc że takowe powinno być, ale w naprawdę w zupełnie innym i stosownym, więcej co za tym idzie, uczęszczanym miejscu. Przeciwnicy cieszą się, że jak powiadają „straszydło targowiskowe z Mickiewicza” wreszcie zniknęło, a kupcy powinni sobie radzić w inny sposób. Jaki? Tego nikt nie raczył powiedzieć. Tak czy owak, targowisko w Kamieniu Pomorski jest, i to bez dwóch zdań, ale że jest w fatalnym miejscu położone to dziś pewnie mało kogo obchodzi.

Poprzednie władze zapewne nie mają sobie nic do zarzucenia w tej kwestii. Zapewne wychodzą z założenia, że wyraziły dobrą wolę dla kupców, a że na targowisko nikt nie przychodzi to już inna sprawa. Koszt ponad miliona złotych to spory wydatek dla gminy na budowę targowiska, i stąd zadajemy sobie i innym pytanie, komu zależało na tej lokalizacji, wszak było co najmniej kilka lepszych rozwiązań. Targowisko jest i zapewne się ostanie na dłużej, lub padnie niebawem, bo jakże miałoby być inaczej, a „wrzód” – bo tak śmiemy określić to miejsce, dla Ratusza to dziś nie mały. Pewnie tym problemem, czy odpowiednim rozreklamowaniem tego miejsca zajmą się jeszcze obecne władze. Może?

Targowisko – niewypał, stało się jakiś czas temu medialne, jakby nie patrzeć. I znów Kamień Pomorski zasłynął w kraju, ale znów z tej niestety złej strony. Mamy nadzieję, że karta się kiedyś – nie inaczej (!), odwróci na dobre, i wreszcie będzie o mieście i gminie głośno i za sprawą czegoś interesującego czy ciekawego. Wszak to zacne miasto i na to jak najbardziej zasługuje. Oby.

Obserwator

 

 

A jednak – kamieńskie targowisko niewypałem, i to bardzo wielkim!… Reviewed by on . Z wielką pompą, wieloma znamienitymi gośćmi, a jakże; nie tak dawno otwarto kamieńskie miejskie targowisko, mieszczące się gdzieś wciśnięte w zakamarku między u Z wielką pompą, wieloma znamienitymi gośćmi, a jakże; nie tak dawno otwarto kamieńskie miejskie targowisko, mieszczące się gdzieś wciśnięte w zakamarku między u Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top