piątek, 9 grudzień 2022, 12:59

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Dbajmy należycie o nasze działki podczas tej zimy…
Dbajmy należycie o nasze działki podczas tej zimy…

Dbajmy należycie o nasze działki podczas tej zimy…

czwartek, 26 stycznia 2017, 22:55 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, przyroda, REGION

Zima, teraz ta teoretyczna trwa, życie na naszych działkach w zasadzie zamarło. Niestety jest to „czas” dla złodziei, którzy w tym okresie są zdecydowanie aktywniejsi o czym pisaliśmy już kilkakrotnie pod koniec minionego roku. A co staje się ich łupem? Zwykle wyposażenie altanek czyli drzwi, telewizory czy rowery i kosiarki do trawy. Nie poprzestają w zasadzie na niczym, by to co ukradną spieniężyć na jakiś niecny zwykle cel. Warto więc zatem zadbać i zabezpieczyć (kto tego nie zrobił jeszcze) o nasze działki jak najbardziej należycie. Jeśli tego jeszcze nie zrobiliście powinniście udać się na swoje poletka czym prędzej i zabrać z działek najcenniejsze i najważniejsze  przedmioty do naszych domostw, schować wszelkie metalowe przedmioty, bo to dla złodziei – złomiarzy normalna gratka. Warto też oznaczyć pozostawione na działce sprzęty, bowiem wówczas policja ma łatwiejsze zadanie ich odnalezienia.

I co ważne, powinniśmy ubezpieczyć działki na wypadek kradzieży z włamaniem. Wiadomo, że na rynku ubezpieczeniowym funkcjonują ubezpieczenia specjalnie przeznaczone dla działkowców. Jeśli chodzi o altany, można ubezpieczyć zarówno mienie ruchome, znajdujące się w niej dla przykładu meble czy sprzęt ogrodniczy. Ale również i elementy stałe do których zaliczamy m.in. drzwi, okna, wszelkie instalacje czy elementy wykończeniowe i konstrukcyjne. Na działce ubezpieczyć można również samo ogrodzenie, oczka wodne, piaskownice, huśtawki czy pergole. Ubezpieczyciele oferują również możliwość poszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyko dewastacji. I warto wiedzieć, że opłaty są wielokrotnie niższe od ewentualnych strat na które możemy być narażeni.

Warto – a pogoda temu sprzyja, odwiedzić nasze działki choćby raz w tygodniu. Wiemy, że wielu działkowców trzyma na swoich działkach zwierzęta, a więc pieski czy kotki, a nawet kurki, więc ich wizyty w tym przypadku są dosłownie codzienne. Należy będąc już na terenach ogrodów działkowych zwracać baczną uwagę na przygodnie spotkane osoby poruszające się alejkami. Kiedy ich niezwykłe zachowanie wydaje się podejrzane, trzeba zapamiętać ich wygląd i powiadomić o tym fakcie policję. Kiedy jednak już dojdzie do włamania na waszej działce, czego oczywiście nikomu nie życzymy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

– nie naprawiać uszkodzeń, starać się jak najmniej dotykać przedmiotów, by tym samym nie zatrzeć ewentualnych śladów włamywaczy, a co będzie pomocne policji w trakcie dochodzenie,

– nie wchodzić do okradzionej altanki,

– nie sprzątać pod żadnym pozorem niczego, aż do czasu przybycia policji.

Warto drogi działkowcu trzymać się naprawdę zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, dzięki czemu zwiększa to szansę na to na to, że kiedy gdy wrócimy na dobre na nasze działki wiosną ominą nas niemiłe niespodzianki.

Bielenie drzewek

Od końca grudnia można już pobielić nasze drzewka oraz nasady grubszych konarów mlekiem wapiennym czyli mieszaniną palonego wapna z wodą w proporcji 2 kg/10 ltr. Ów zabieg zapobiega drzewka podczas mrozów przed ewentualnym pękaniem spowodowanej dużą różnicą temperatur między dniem a nocą. Owo bielenie wykonujemy – przed mrozami, których i tak tej wiosennej zimy powinniśmy się jednak prędzej lub później spodziewać, choć do powrotu prawdziwej śnieżnej i mroźnej zimy synoptycy są na razie ostrożni w swoich najbliższych prognozach.

Warto też pamiętać, że zabieg bielenia drzewek nie zwalcza w żadnym stopniu szkodników, a wykonywany wiosną (marzec) nie ma dosłownie żadnego znaczenia.

Profilaktyczne przycinanie koron drzew…

… i usuwanie zmumifikowanych owoców oraz pędów z widocznymi objawami zrakowaceń wykonywać można także w obecnej chwili. Porażone owoce należy usunąć z działki albo ewentualnie je zakopać.

Obserwator na podstawie info. zaczerpniętych z „Zielonej Rzeczpospolitej”

 

Dbajmy należycie o nasze działki podczas tej zimy… Reviewed by on . Zima, teraz ta teoretyczna trwa, życie na naszych działkach w zasadzie zamarło. Niestety jest to „czas” dla złodziei, którzy w tym okresie są zdecydowanie aktyw Zima, teraz ta teoretyczna trwa, życie na naszych działkach w zasadzie zamarło. Niestety jest to „czas” dla złodziei, którzy w tym okresie są zdecydowanie aktyw Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top